دولت ایران اعمال فشار برای کاهش محکومیت حسین فریدون را رد کرد

حسین فریدون تیر ماه ۹۶ با اتهام‌های مالی دستگیر و روز بعد با وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شد
توضیح تصویر،

حسین فریدون تیر ماه ۹۶ با اتهام‌های مالی دستگیر و روز بعد با وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شد

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران می‌گوید دخالت حسن روحانی در کاهش محکومیت حسین فریدون از هفت به پنج سال "دروغ است".

علی ربیعی در حاشیه جلسه هیات وزیران در پاسخ به سوالی درباره فشار دولت به قوه قضاییه برای کاهش محکومیت آقای فریدون گفت: "این ادعا از بنیان دروغ است و رئیس جمهوری هیچ دخالتی در این فرآیند نداشته، بحثی نیز در این خصوص تاکنون مطرح نشده است".

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضائیه ایران دیروز در نشست خبری اعلام کرد حسین فریدون، برادر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران "به اتهام اخذ رشوه به پنج سال حبس قطعی محکوم شده است".

آقای فریدون در دادگاه بدوی به هفت سال حبس تعزیری محکوم شده بود اما دادگاه تجدیدنظر حکم او را به پنج سال تقلیل داد. آقای فریدون همچنین به جزای نقدی و رد مال به مبلغ ٣١ میلیارد تومان محکوم شده است.

به گفته سخنگوی دولت: "حکم صادر شده برای آقای فریدون، تصمیمی است که قوه قضاییه اتخاذ کرده و امیدواریم این تصمیم منصفانه باشد؛ حق اعتراض به حکم صادر شده برای هر شهروندی وجود دارد و آقای فریدون نیز این حق را دنبال می‌کند".

علی ربیعی با این حال انتقاد کرد که "حکمی صادر شده و احترام به آن نیز وجود دارد اما پرسشی مطرح می‌شود مبنی بر این که چگونه محتوای پرونده در سایت‌ها می‌رود و چاپ می‌شود و علامت‌های غلطی داده می‌شود؟ به نظر من برخی باید پاسخگوی این روند باشند."

حسین فریدون یکی از از نزدیک‌ترین مشاوران آقای روحانی در دوران ریاست‌جمهوری او بوده و در جریان مذاکرات هسته‌ای از او به عنوان "چشم و گوش" آقای روحانی یاد می‌شد.

در دوران تبلیغات انتخاباتی دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، ابراهیم رئیسی که اکنون رئیس قوه قضائیه است، آقای روحانی را متهم کرد که مانع رسیدگی به جرایم "نزدیک‌ترین" افرادش شده است.

حسین فریدون از حدود دو سال پیش نه در هیئت دولت دیده شد نه در مراسم رسمی. در آن زمان برخی رسانه‌ها مدعی شدند که آقای فریدون به دستور آیت‌الله خامنه‌ای از رئیس جمهور و دولت فاصله گرفته است. پس از آن رسانه‌های اصولگرا اتهام‌های زیادی را متوجه او کردند. آقای فریدون ۲۵ تیر ۹۶ با اتهام‌های مالی دستگیر و روز بعد با وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شد.

در آن زمان، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در واکنشی به این بازداشت که "کنایه‌آمیز" توصیف شد گفته بود: "قوه قضائیه آن قدر مستقل است که برادر رئیس‌جمهور را احضار و زندانی می‌کند و این موجب قوت ماست. اگر برای برادر رئیس قوه قضائیه و مقننه هم این موضوع مطرح شود، قوه قضائیه همان‌گونه رفتار می‌کند که برای برادر رئیس جمهور رفتار می‌کند."

اردیبهشت‌ ماه امسال اعلام شد که دادگاه بدوی آقای فریدون را به حبس محکوم کرده است.

در ماه‌های گذشته شمار زیادی از نزدیکان مقامات ارشد ایران بازداشت شده‌اند.

قوه قضائیه می‌گوید یک کارزار بزرگ مبارزه با فساد را پیش می‌برد. اخیرا ابراهیم رئیسی، رئیس این قوه گفته است که "در مبارزه با فساد نه انگشت، که بازوی مفسدان را قطع خواهیم کرد".

خبرگزاری فارس اما چندی پیش در گزارشی نوشت که حسن روحانی در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی برخوردها با فساد را "جناحی" خوانده است.