'انتقال اچ‌آی‌وی در لردگان'؛ معترضان و نیروهای انتظامی درگیر شدند

معترضان دفتر امام جمعه لردگان را به آتش کشیده‌اند
توضیح تصویر،

معترضان دفتر امام جمعه لردگان را به آتش کشیده‌اند

در پی ابتلای تعدادی از مردم روستای چنارمحمودی استان چهار محال و بختیاری به ویروس اچ‌آی‌وی، معترضان با تجمع مقابل مراکز دولتی شهر لردگان با نیروهای انتظامی درگیر شده‌اند. استاندار چهارمحال و بختیاری این اعتراضات را به "ضد انقلاب" نسبت داده است. هم زمان، ویدیوهایی از برگزاری تجمعات اعتراضی در اصفهان منتشر شده است.

در تصاویری که روز شنبه (۱۳ مهر) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، افراد معترض در لردگان به ساختمان خانه بهداشت سنگ پرتاب کردند. آنها همچنین دفتر امام جمعه لردگان را به آتش کشیدند.

در این تصاویر خودروها و نیروهای امنیتی در مقابل ساختمان‌های دولتی دیده می‌شوند و صدای تیراندازی به گوش می‌رسد. تا کنون گزارشی درباره کشته یا زخمی های احتمالی منتشر نشده است.

اهالی روستای چنار محمودی می‌گویند عده‌ای از ساکنان این روستا در اثر استفاده از سرنگ آلوده هنگام آزمایش قند خون به'اچ‌آی‌وی'مبتلا شده‌اند. معترضان از روز سه‌شنبه (۹ مهر) مقابل فرمانداری لردگان تجمع کرده‌ بودند.

از طرف دیگر، ویدیوهایی از برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در اصفهان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که در آن گروهی از مردم در حالی که پلاکاردهایی در حمایت از لردگان در دست دارند شعار می دهند: "وزیر بی کفایت، استعفا، استعفا"، "بختیاری می میرد، ذلت نمی پذیرد"، "به پاخیز دلیران، جانم فدای ایران".

اقبال عباسی، استاندار چهارمحال و بختیاری، روز شنبه این اعتراضات را به "ضد انقلاب" نسبت داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) استاندار چهارمحال و بختیاری گفت که ساکنان روستای چنار محمودی در اعتراضات لردگان حضور نداشتند؛ او گفت: "متاسفانه یک خرده جریان پیچیده‌ای در دل اعتراضات مردمی بدنبال اهداف خود بوده و یکی از دستگیر شدگان فرزند یک ضد انقلاب سرشناس است."

دادگستری این استان روز ۱۰ مهر از تشکیل پرونده قضایی در این باره خبر داد و رئیس دادگستری بازداشت یک بهیار خانه بهداشت را تایید کرد.

دو روز پیش سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به وزیر دادگستری درباره شمار زیاد مبتلایان نوشت "عامل انتقال ویروس HIV در روستای چنارمحمودی از توابع لردگان نه سرنگ آلوده بهیار بلکه "معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب" بودند.

وزیر بهداشت همچنین خواستار اعاده حیثیت از بهیار روستا شد. سعید نمکی هم شنبه ۱۳ مهر بار دیگر "ادعای یکی از مقامات محلی روستای چنار محمودی لردگان" درباره سرنگ آلوده را "غیرکارشناسی" خوانده است.

همزمان علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: "در خصوص راه‌های انتقال بیماری در آن منطقه هیچ ابهامی وجود ندارد و هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی، واکسیناسیون و غیره مطلقا عامل انتقال بیماری در منطقه نبوده است".

توضیح ویدئو،

ناآرامی در لردگان؛ معترضان به فرمانداری و دفتر امام جمعه حمله کردند

وقایع استان چهار محال و بختیاری با واکنش چهره های مخالف حکومت ایران در خارج مواجه شده است، از جمله رضا پهلوی، فرزند شاه سابق و آخرین ولیعهد ایران، روز شنبه در شبکه توییتر جمهوری اسلامی را به بی احترامی به مردم چنارمحمودی و پنهان کاری متهم کرد.

معترضان با تجمع مقابل خانه ‌بهداشت و فرمانداری این شهر، توضیحات وزیر بهداشت را رد کردند و شعار می‌دادند "تهمت، تهمت".

آنها همچنین خواستار استعفای مسئولان وزارت بهداشت شدند.

سعید نمکی در نامه خود به وزیر دادگستری گفته بود وزارتخانه‌اش "جهت حفظ شئونات مردم منطقه، موضوع به نحو کاملا محرمانه" پیگیری کرده بود.

چند روز پیش محمد حسین قربانی، عضو فراکسیون بهداشت و درمان مجلس ایران انتقال ویروس اچ آی وی از طریق سرنگ‌های آلوده در روستای چنار محمودی را رد کرد.

او گفت "از جمعیت ۱۸۰۰ نفری این روستا ۲۴۰ نفر معتاد هستند که ۲۰ نفرشان تزریق می‌کنند و همین مسئله باعث شیوع ایدز در روستا شده است."

او تعداد مبتلایان به ایدز در این روستا را ۲۶ نفر اعلام کرده است.

توضیح ویدئو،

سوختن چند ساختمان در اعتراضات 'اچ آی وی در لردگان'

برخی از اهالی چنارمحمودی تعداد مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی را بسیار بیشتر و تا حدود ۲۰۰ نفر اعلام کرده‌اند. اما کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با شبکه خبر تلویزیون ایران شیوع گسترده این بیماری در روستای چنارمحمودی را تکذیب کرده و گفته است: "آمار بسیار کمتر از ادعاهای مطرح شده در برخی رسانه هاست".

با این حال بعضی از اهالی این روستا آلوده بودن وسایل حجامت و اندازه‌گیری قند خون را دلیل این ابتلا می‌دانستند و با حمله به اداره بهداشت روستا شیشه‌های این ساختمان را شکسته‌اند.

پروین افسر کازرونی، رئیس اداره پیشگیری از ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت درباره آمار این بیماری در ایران گفته بود "کل موارد ثبت شده این بیماری از ابتدا تا کنون ۳۹هزار و ۵۴۹ نفر بوده‌اند که مرگ ۱۸هزار و ۱۱۹ نفر آنها ثبت شده است. ۵۰ درصد کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص نیز در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال بوده‌اند".‏