عراق اعزام نظامیان ایرانی برای حفاظت از زائران اربعین را تکذیب کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای ایرانی در داخل مرز ایران و عراق اربعین ٩٧ - ارتش عراق حضور نیروهای ایرانی و حشد الشعبی در مناطق مرزی خود را تکذیب کرده است

عراق اعزام نظامیان ایرانی برای حفاظت از زائران در عراق را تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا - سرلشکر تحسین الخفاجی، سخنگوی ستاد مشترک نیروهای مسلح عراق در گفتگو با رسانه‌ها "شایعات منتشر شده در برخی رسانه‌ها" در مورد حضور نیروهای نظامی از ایران برای کمک به حفظ امنیت در جریان مراسم اربعین را رد و "جنجال‌سازی به بهانه آن را" محکوم کرده است.

سخنگوی ارتش عراق گفته است همه زائران عراقی و غیر عراقی "مورد حمایت و حفاظت نیروهای عراقی قرار دارند و هیچ نیروی ایرانی در خاک عراق حضور ندارد."

وی افزوده است که "این شایعه که گفته می‌شود نیروهای نظامی ایران وارد عراق شده‌اند صحت ندارد و در خط مرزی هم نیروهای حشد الشعبی و ایرانی مستقر نیستند."

در سال‌های اخیر، هر ساله به مناسبت مراسم اربعین، ده‌ها هزار زائر ایرانی با حمایت و کمک دولت و نهادهای دولتی ایران برای بازدید از اماکن زیارتی شیعیان در عراق به آن کشور عزیمت کرده‌اند. بسیاری از این افراد بخش‌های از این مسیر را پیاده طی می‌کنند و به گزارش منابع خبری ایرانی، در این مسیر امکانات رفاهی ویژه‌ای برای استفاده رایگان آنان فراهم می‌شود.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اربعین ٩٧ - هرسال ده‌ها هزار زائر ایرانی به مناسبت اربعین به عراق می‌روند

سفر زیارتی در سال جاری در حالی برگزار خواهد شد که اخیرا شماری از شهرهای عراق شاهد تظاهرات اعتراضی بود و تظاهرکنندگان تشکیلات دولتی را به بی‌کفایتی و فساد متهم کردند و خواستار رفع مشکلات اقتصادی خود بودند.

برخی گزارش‌ها حاکی از اعتراض‌هایی به ارتباط نزدیک حکومت ایران با عراق به خصوص بین نیروهای شبه نظامی شیعه - موسوم به حشد الشعبی - هم بود. در این تظاهرات بیش از یکصد تن کشته و بیش از شش هزار تن زخمی شدند که گفته می‌شود عمدتا نتیجه استفاده از گلوله جنگی بوده است.

در جریان تظاهرات، گزارش‌هایی از تصمیم مقامات ایرانی به مسدود شدن برخی گذرگاه‌های مرزی با عراق و همچنین توصیه در مورد شرایط امنیتی عراق منتشر شد هر چند برخی دیگر از منابع از امنیت کامل زائران و اجرای مراسم اربعین سال جاری بدون مواجهه با هیچ مشکلی سخن گفتند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مرز خسروی - در جریان تظاهرات عراق بعضی گذرگاه‌های مرزی ایران و عراق برای مدتی بسته شد

رئیس جمهوری و دولت عراق گفته‌اند که نیروهای امنیتی این کشور مسئول قتل تظاهرکنندگان نبوده‌اند و افراد ناشناسی را به شلیک به سوی آنان و همچنین نیروهای امنیتی متهم کرده‌اند. همچنین، دفاتر شماری از رسانه‌های خبری که از این تظاهرات حمایت می‌کردند مورد حمله قرار گرفت. برخی از این رسانه‌ها گروه‌های شبه‌نظامی موسوم به حشد الشعبی، وابسته به حکومت ایران را مسئول این اقدامات معرفی کردند.

در حالیکه شعارهای اصلی تظاهرکنندگان علیه فساد و بی‌کفایتی دولت بود، برخی مقامات و رسانه‌های ایرانی این تظاهرات را به توطئه خارجی علیه روابط نزدیک بین خود و عراق نسبت داده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تصاویری که گفته شده مربوط به تشییع پیکر یکی از قربانیان تظاهرات اخیر است - برخی از گروه‌های تندرو شیعه از سرکوب معترضان حمایت کردند

از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای در پیامی در توییتر خود، بدون اشاره صریح به تظاهرات اخیر، آنچه را که تلاش "دشمن" برای تفرقه افکنی بین دو ملت ایران و عراق قلمداد کرده مورد انتقاد قرار داده و عبدالله صادقی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مورد تظاهرات اخیر گفته است که "در عراق جنگ جدی با آمریکاست، هدف دشمن این است که نگذارند مردم عراق مانند ایرانیان انقلابی شوند و حشدالشعبی از کشورش دفاع کند."

روز دوشنبه ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه تظاهرات اعتراضی عراق را واکنش نسبت به حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین در آن کشور معرفی کرد و گفت: "سال گذشته خواستند فتنه‌ای در مشهد با محوریت دعوای ایرانی - عراقی راه بیندازند که هدفشان محقق نشد، امسال نیز در عراق، یک فتنه آمریکایی - سعودی شکل دادند تا جریان اربعین را تحت‌الشعاع قرار دهند."

چند روز پیش حسین شریعتمداری، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در موسسه کیهان در مقاله‌ای در روزنامه کیهان با اشاره به بعضی از شعارهای داده شده در جریان تظاهرات اعتراضی عراق، "ائتلاف شوم غربی، عبری و عربی" را به راه‌اندازی این تظاهرات متهم کرد و با اظهار اینکه "شواهد تاریخی نشان داده‌اند که سفارتخانه‌های آمریکا در همه کشورها، حتی در کشورهای دوست و هم‌پیمان آمریکا نیز، کانون توطئه هستند" از جوانان عراقی خواست تا به سفارت آمریکا حمله کنند.

انتساب تظاهرات اخیر به توطئه علیه روابط ایران و عراق از سوی برخی از گروه‌های شبه نظامی و سیاسی تندرو شیعه در عراق نیز تایید شد و خبرگزاری فرانسه در تحلیلی در مورد حوادث اخیر عراق به نقل از کارشناسان امور آن کشور نوشته است که برخی از این گروه‌ها از سرکوب تظاهرات ضد دولتی حمایت کردند.

از زمان سقوط صدام حسین، رئیس جمهوری پیشین عراق در نتیجه حمله نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا در سال ٢٠٠٣، شیعیان عراقی بر صحنه سیاسی آن کشور مسلط بوده‌اند که طرز عمل آنها در مواردی باعث ناخرسندی اقلیت سنی و سایر اقلیت‌ها در آن کشور شده است. برخی کارشناسان این نارضایتی را زمینه‌ساز قدرت گرفتن گروه اسلامگرای داعش در آن کشور دانسته‌اند.

تشکیلات حکومتی عراق همچنین به بی‌کفایتی و فساد متهم است و در گزارش سال گذشته موسسه شفافیت بین‌المللی، عراق از لحاظ گستردگی فساد در رده ١٦٩ در میان ١٨٠ کشور رده‌بندی شده بود در حالیکه ایران در آن سال در رده ١٣٠ قرار داشت. عراق در حال حاضر دومین تولید کننده نفت در اوپک است اما با وجود عواید سرشار نفتی، این کشور همچنان با مشکلات اقتصادی گسترده مواجه است.