چند شهر کردنشین ایران صحنه اعتراض به حمله ترکیه به شمال سوریه شد

در چند شهر کردنشین ایران تجمع‌هایی در اعتراض به حمله ترکیه به شمال سوریه برگزار شده است.

در یکی از این تجمع‌ها، در شهر بانه، معترضان پرچم ترکیه را به آتش کشیدند.

معترضان در شهرهای مختلف، از جمله سنندج و مریوان، علیه دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور شعار دادند؛ شعارهایی چون "مرگ بر ترکیه"، "مرگ بر اردوغان" و "روژاوا تنها نیست."

روژاوا نامی است که در کردی به مناطق کردنشین شمال سوریه گفته می‌شود.

در ویدئوهای منتشرشده ماموران پلیس ایران دیده می‌شوند اما تصویری از برخوردهای خشن معمول با تجمعات اعتراضی منتشر نشده است. فعالان حقوق بشر در کردستان ایران می‌گویند در مریوان نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان برخورد کرده و گزارش‌هایی هم از بازداشت چند نفر رسیده است.

شبکه حقوق بشر کردستان هم از فضای سنگین امنیتی در سنندج، مرکز استان کردستان ایران خبر داده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نبرد در تل ابیض، تظاهرات در کردستان ایران

ترکیه با هدف اعلام‌شده ایجاد یک "منطقه امن" در مرز با سوریه، عملیات نظامی گسترده‌ای را در این مناطق آغاز کرده و می‌خواهد کنترل منطقه را از نیروهای دموکراتیک سوریه خارج کند.

نیروهای دموکراتیک سوریه ترکیبی از شبه‌نظامیان کرد و عرب با محوریت کردها هستند.

در سال‌های گذشته هم شهروندان کرد هم شهروندان غیر کرد ایرانی از کردهای سوریه حمایت کرده‌اند.

حق نشر عکس UGC
Image caption تجمعی که روز پنجشنبه در دهگلان برگزار شد

چند وکیل ایرانی هم با انتشار بیانیه‌ای حمله ترکیه به شمال سوریه را محکوم کرده و درباره "پاکسازی قومی" در این مناطق هشدار داده‌اند.

این وکلای دادگستری با تاکید بر حق کردهای سوریه برای "تعیین سرنوشت" و "تعامل با نظام داخلی سوریه" گفته‌اند: "ترکیه حق ندارد با دخالت در امور داخلی سوریه آمال و تمایلات نامشروع خود را بر دیگر ملل و کشورها تحمیل نماید."

صالح نیکبخت، یکی از وکلای امضاکننده این بیانیه، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "ترکیه بدون اینکه حتی یک گلوله از جانب سوریه به خاک آن کشور شلیک شده باشد، با یک یورش از زمین و هوا مردمان غیرنظامی را تحت حملات شدید قرار داده است."

حمله ترکیه به این مناطق محکومیت گسترده بین‌المللی را به دنبال داشته است. بسیاری هم از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای تنها گذاشتن متحدان کرد در سوریه انتقاد کرده‌اند. کردهای سوریه این تصمیم آمریکا را "خنجر زدن از پشت" خوانده‌اند.