شمخانی: ایران حمله موشکی به نفتکش سابیتی را بی‌جواب نمی‌گذارد

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی حق نشر عکس ISNA
Image caption علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است: "سرنخ‌های اصلی ماجراجویی خطرناک حمله به نفت کش ایرانی سابیتی در دریای سرخ به دست آمده و ایران این موضوع را بدون پاسخ نمی‌گذارد".

هشدار ایران در حالی منتشر می‌شود که عمران خان، نخست وزیر پاکستان در راه ایران قرار دارد.

آقای شمخانی که نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی هم هست، رسما تأیید کرده که نفتکش ایرانی هدف حمله موشکی قرار گرفته است.

وی همزمان از "اقدامات تخریبی علیه نفت‌کش‌های ایرانی هپینس و هلم در دریای سرخ" سخن گفت و افزود: "ناامن سازی آبراه های بین المللی، مخاطرات نگران کننده‌ای را برای اقتصاد جهانی بدنبال خواهد داشت و مسئولیت عواقب آن متوجه برنامه ریزان، مجریان و پشتیبانی کنندگان از اینگونه اقدامات تحریک آمیز خواهد بود."

در ماه مه گزارش شده بود نفتکش ایرانی "هپینس" که یک میلیون بشکه نفت حمل می‌کرد، به دلیل نقص فنی ناچار شد تا در بندر جده پهلو بگیرد. "نقص فنی" این نفتکش در همان محلی رخ داد که روز جمعه، نفتکش سابیتی دچار انفجار شد.

نفتکش "هلم" نیز در ماه اوت در هنگام عبور از دریای سرخ دچار نقص فنی شد.

این نخستین بار نیست که یکی از مقام‌های ایرانی از "اقدامات تخریبی" علیه نفتکش‌های ایرانی در دریای سرخ سخن می‌گوید.

روز گذشته عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به حادثه رخ داده برای نفتکش ایرانی سابیتی گفته بود "در چند ماه گذشته برخی اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفتکش‌های ایران در دریای سرخ صورت پذیرفته که بررسی‌ها در خصوص عوامل دخیل در این اقدامات در حال انجام است."

اما این نخستین بار است که یکی از مقام‌های ایرانی به نام نفتکش‌های "هپینس" و "هلم" به عنوان نفتکش‌هایی که هدف "اقدامات تخریبی" قرار گرفته‌اند، اشاره می‌کند.

حمله به سابیتی

روز گذشته مقام‌های ایرانی از وقوع دو انفجار جداگانه در بدنه نفتکش ایرانی سابیتی خبر داده بودند. این نفتکش متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران است و در نزدیکی بندر جده عربستان دچار انفجار شد.

در پی وقوع این انفجار، گفته شد که مخزن اصلی نفت در کشتی آسیب دیده و نفت آن به دریا نشت کرده اما منابع ایرانی بعدتر از توقف نشت نفت خبر دادند.

شرکت ملی نفت‌کش ایران ساعاتی بعد اعلام کرد که کشتی سابیتی "با سرعتی کم منطقه را ترک کرده و به سمت خلیج‌فارس در حرکت است". شرکت ملی نفت‌کش ایران همچنین گفته بود "هیچ طرفی" به نفتکش حادثه دیده ایرانی کمکی نکرده است.

Image caption محل تقریبی نفتکش حادثه دیده ایرانی سابیتی در دریای سرخ

ایران تایید کرده بود این شناور دچار آتش‌سوزی نشده و هیچ یک از خدمه آن نیز آسیب ندیده‌اند.

روز گذشته شرکت ملی نفت شلیک موشک از عربستان به سوی کشتی ایرانی را تکذیب کرده بود.

با انتشار خبر حادثه برای نفتکش ایران و احتمال افزایش تنش در منطقه خلیج فارس، بهای نفت خام در بازارهای جهانی دو درصد افزایش یافت.

در ماه‌های گذشته در پی یک رشته انفجار و حمله به کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز تنش‌ها میان ایران و عربستان افزایش یافته بود.

شهریورماه امسال، حمله پهپادی و موشکی به تاسیسات نفتی عربستان تنش تهران و ریاض باز هم افزایش یافت. این حمله سبب شد که تولید نفت عربستان برای مدتی به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد.

عربستان ایران را مقصر این حمله می‌داند اما ایران این اتهام را رد می‌کند.

عمران خان در راه تهران

علی شمخانی در حالی گفته است حمله به نفتکش ایرانی بی‌پاسخ نخواهد ماند که گزارش می‌شود عمران خان، نخست وزیر پاکستان فردا به تهران سفر می‌کند.

پیشتر ایران تأیید کرده بود که پاکستان در حال میانجیگری بین ایران و عربستان است.

حسن روحانی پیشتر گفته بود که به تماس با پاکستان، به عنوان میانجی حل اختلاف با عربستان سعودی ادامه خواهد داد.

آقای روحانی در کنفرانس خبری پس از شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به خبرنگاری که از او درباره "پیام محمد بن سلمان" پرسیده بود، گفت عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، پس از ملاقات با مقام‌های سعودی برخی از نکات مذاکرات با آنها را با آقای روحانی در میان گذاشته است.

محمد جواد ظریف نیز چند روز پیش از حل مشکل با عربستان استقبال کرده بود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
یک روز پس از انفجار در نفتکش ایرانی در نزدیکی عربستان؛ تهران می گوید حمله موشکی بوده