عربستان: می‌خواستیم کمک کنیم، اما جی پی اس نفتکش ایرانی خاموش بود

سابیتی حق نشر عکس Mehr
Image caption تصویری از نفتکش سابیتی که بعد از حادثه توسط رسانه‌های ایران منتشر شد

عربستان سعودی اعلام کرد پس از درخواست کمک از سوی کاپیتان نفتکش حادثه‌دیده ایرانی، تلاش کرده به آن کمک کنند، اما نفتکش ایرانی سیستم رهگیری (جی پی اس) خود را خاموش کرده بود.

سخنگوی اداره مرزبانی عربستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که نفتکش ایرانی به پیام های رادیویی عربستان پاسخ نمی‌داد.

روز گذشته مقام‌های ایرانی از وقوع دو انفجار جداگانه در بدنه نفتکش ایرانی سابیتی خبر داده بودند. این نفتکش متعلق به شرکت ملی نفتکش‌ ایران است و در نزدیکی بندر جده عربستان دچار انفجار شد.

روز گذشته شرکت ملی نفتکش نفت ایران ساعاتی پس از حادثه اعلام کرد "هیچ طرفی" به نفتکش حادثه دیده ایرانی کمک نکرده است.

Image caption محل تقریبی نفتکش حادثه دیده ایرانی سابیتی در دریای سرخ

امروز خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، به نقل از سخنگوی اداره کل مرزبانی این کشور تایید کرد که کاپیتان نفتکش ایرانی در پیامی "اضطراری" گفته بود کشتی آسیب‌دیده و محموله نفتی آن به دریا نشت کرده است.

به گفته سخنگوی مرزبانی عربستان، این کشور برای ارائه کمک‌های لازم آماده شده بود اما کشتی ایرانی پیام‌های رادیویی عربستان را بی‌پاسخ گذاشته است و سیستم رهگیری آن نیز خاموش بود.

بنابر این بیانیه، عربستان اعلام کرده که این کشور به امنیت و ایمنی ناوبری دریایی و همچنین توافق‌های بین‌المللی متعهد است.

امروز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با تأیید حمله موشکی به این کشتی گفته "سرنخ‌های اصلی ماجراجویی خطرناک حمله به نفتکش ایرانی سابیتی در دریای سرخ به دست آمده و ایران این موضوع را بدون پاسخ نمی‌گذارد."

با انتشار خبر حادثه برای نفتکش ایران و احتمال افزایش تنش در منطقه خلیج فارس، بهای نفت خام در بازارهای جهانی دو درصد افزایش یافت.

روز گذشته شرکت ملی نفت شلیک موشک از عربستان به سوی کشتی ایرانی را تکذیب کرده بود.

در حال حاضر این کشتی به سمت ایران در حال حرکت است و نشت نفت آن متوقف شده است.