فرانسه بازداشت روح الله زم را محکوم کرد

روح‌الله زم حق نشر عکس MASHREGHNEWS
Image caption فرانسه تأیید کرده که روح‌الله زم در این کشور پناهنده بوده

وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای بازداشت روح‌الله زم، بنیان‌گذار وب‌سایت آمدنیوز را محکوم کرده است.

فرانسه تأیید کرده که آقای زم در این کشور پناهنده بوده و گفته است که از جزئیات بازداشت او اطلاعی در دست نیست.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز دو‌شنبه (۱۶ اکتبر) با انتشار اطلاعیه‌ای از دستگیری روح‌الله زم خبر داده بود و نوشت "سازمان اطلاعات سپاه" او را در یک عملیات "اطلاعاتی هوشمندانه" دستگیر کرده است.

سپاه پاسداران در این اطلاعیه گفته بود که توانسته "سرویس های اطلاعاتی دشمن" را در این دستگیری شکست دهد.

سپاه اعلام کرده بود او را به داخل ایران "هدایت و بازداشت" کرده اما مشخص نکرده که که آقای زم در کجا و چگونه بازداشت شده است.

روزنامه فرانسوی فیگارو دیروز گزارش داد که وزارت کشور فرانسه تایید کرده که آقای زم به عراق سفر کرده بود.

این روزنامه به نقل از منابعی نوشت که او فریب ماموری را خورد که او را قانع کرد می‌تواند با آیت الله سیستانی روحانی برجسته شیعه دیدار کند و برای همین به نجف سفر کرد.

بنابر گزارش فیگارو، آقای زم تحت حفاظت پلیس فرانسه بود و "مقامات فرانسوی از سفر او به عراق مطلع بودند اما مانع این سفر نشدند".

فیگارو نوشت: گمان می‌رود فرانسه چشم خود را بر بازداشت آقای زم بسته است، چرا که دولت این کشور به خاطر بازداشت فریبا عادل‌خواه و رولان مارشال در ایران تحت فشار بوده است.

مقام‌های فرانسوی ۱۵ ژوئیه خبر بازداشت خانم عادل‌خواه پژوهشگر ایرانی- فرانسوی را تایید کردند.

'تکذیب' ملاقات زم با آیت‌الله سیستانی

در واکنش به انتشار گزارش‌هایی که گفته می‌شد آقای زم برای دیدار با آیت‌الله سیستانی به عراق رفته بود، یک خبرگزاری ایرانی به نقل از مقامی در دفتر او گفته "ادعای منتشر شده در بعضی از رسانه ها مبنی بر حضور روح الله زم در دفتر حضرت آیت الله سیستانی و دیدار معظم له با وی کاملاً دروغ و بی اساس است".

شفقنا به نقل از این مقام دفتر آیت‌الله سیستانی گفته "نامبرده هیچگاه ارتباطی مستقیم ویا غیر مستقیم با این دفتر نداشته و کسی درخواست ملاقات برای او ننموده واز آمدن و یا نیامدنش به عراق نیز هیچگونه اطلاعی نداریم".

سخنگوی دولت: دستگیری روح‌الله زم نباید زمینه اتهام زنی جدیدی را فراهم کند

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته موضوع دستگیری روح‌الله زم نباید زمینه اتهام زنی جدیدی را فراهم کند. همزمان محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در پیامی دستگیری روح الله زم را تبریک گفت.

سخنگوی دولت ایران گفت: "موضوع دستگیری این فرد نباید زمینه اتهام زنی جدیدی را فراهم کند که البته در چند روز گذشته برای چند نفر این اقدام رخ داد. ما باید از قضاوت‌های تند پرهیز کنیم و اجازه دهیم اطلاعات سپاه موضوع را دنبال کند. باز هم تاکید می‌کنم باید از اتهام زنی و گمانه زنی خودداری شود".

محمود علوی، وزیر اطلاعات نیز در پیامی به حسین سلامی فرمانده کل سپاه، "اقدام موفق سازمان اطلاعات سپاه در دستگیری روح الله زم سرشبکه رسانه معاند آمدنیوز" را تبریک گفت.

پیش از این، علی مطهری نماینده مردم تهران هم در واکنش به دستگیری روح‌الله زم گفته بود "اگر بنا است اعترافاتی از روح‌الله زم بگیرند باید با روش درست انجام شده و آن قضیه دیگر تکرار نشود".

با این حال آقای مطهری تأیید کرده که "اخباری که سرشبکه آمدنیوز منتشر می‌کرد نشان می‌داد که از درون نظام اطلاع دارد و این اخبار از درون نهاد‌های حکومت به آنجا ارسال می‌شود".

آقای مطهری گفته قطعاً باید مشخص شود منابع خبری زم چه کسانی و احیانا چه نهاد‌هایی بودند. اما او همزمان هشدار داد که "اگر بنا است اعترافاتی از روح‌الله زم بگیرند باید با روش درست انجام شده و اتفاقاتی مانند اتفاقی که برای مازیار ابراهیمی و همکاران او افتاد در اینجا رخ ندهد."

مازیار ابراهیمی از متهمان به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران اخیرا فاش کرد که وزارت اطلاعات او را برای اعترافات دروغین و قرار گرفتن مقابل دوربین تحت فشار قرار داده بود. آقای ابراهیمی بعدتر از تمامی اتهامات تبرئه شد.

موضوعات مرتبط