آمدنیوز و دستگیری روح‌الله زم؛ واعظی خواهان برخورد قضایی با کریمی قدوسی شد

محمود واعظی

منبع تصویر، Jamaran.ir

توضیح تصویر،

ناظران سیاست ایران آقای واعظی را چهره‌ای کلیدی در دولت حسن روحانی می‌دانند

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، خواهان رسیدگی قضایی به ادعای جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس ایران شده که گفته است چهار نفر از افراد مرتبط با کانال تلگرامی آمدنیوز با چهره‌هایی در دولت آقای روحانی در ارتباط بوده‌اند.

آقای واعظی گفته در موارد این چنینی شکایت‌های قضایی دولت بی نتیجه مانده است.

آقای کریمی قدوسی از جمله گفته است که دو نفر از افراد مرتبط با آمدنیوز در سال ۹۵ و ۹۶ بازداشت شده بودند و اعتراف کردند که از آقای واعظی کمک مالی می‌گرفته‌اند. او برای این ادعای خود منبع یا سندی ارائه نکرده است.

ادعای جواد کریمی قدوسی درباره ارتباط گردانندگان و منابع خبری آمدنیوز با چهره‌هایی در دولت ایران چند روز پس از دستگیری روح‌الله زم مطرح شده است.

کریمی قدوسی چه گفته است؟

جواد کریمی قدوسی پرونده آمدنیوز و روح‌الله زم را به موج بازداشت گردانندگان کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب در زمستان ۱۳۹۵ ربط داده است.

منبع تصویر، NASim

توضیح تصویر،

آقای کریمی قدوسی یکی از منتقدان سرسخت سیاست‌های حسن روحانی بوده

آقای کریمی قدوسی تلویحا گفته حسام‌الدین آشنا و محمود واعظی، به ترتیب مشاور و رئیس دفتر حسن روحانی با پرونده آمدنیوز ارتباط داشته‌اند و دستگیری‌هایی هم در نهاد ریاست جمهوری در همین ارتباط انجام شده است.

دستگیری‌های ادعایی آقای کریمی قدوسی تکذیب شده است.

او به طور مشخص گفته چهار نفر از گردانندگان کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب و نزدیک به دولت، "رابط" آمدنیوز بودند و یکی از آنها در دفتر آقای آشنا کار می‌کرده، یکی در دفتر مرتضی بانک، مشاور دیگر حسن روحانی مشغول، یکی دیگر در روابط عمومی ریاست جمهوری و دیگری هم در قوه قضاییه کار می‌کرده‌اند.

آقای کریمی قدوسی همچنین گفت دو نفر از این افراد "با یکی از وزرای وقت ارتباط مستقیم داشته و از آقای واعظی وزیر ارتباطات وقت کمک مالی دریافت می‌کرده‌اند."

در زمستان ۱۳۹۵ و چند ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری، ۱۲ نفر از گردانندگان کانال‌های تلگرامی چون اصلاحات‌نیوز، اصلاح‌طلبان نیوز و حامیان حسن روحانی بازداشت شدند. مدیر کانال تلگرامی محمود علوی، وزیر اطلاعات هم در میان بازداشت شدگان بود.

جواد کریمی قدوسی مشخص نکرده چه طور به جزئیات پرونده امنیتی مدیران تلگرامی دسترسی داشته است.

آقای کریمی قدوسی ادعاهای خود را در حساب توییترش مطرح کرده است. دسترسی به توییتر در ایران بدون استفاده از فیلترشکن ممکن نیست. آقای کریمی قدوسی دو سال پیش وزیر ارتباطات را برای پاسخ دادن به سوالی درباره کافی نبودن فیلترینگ در ایران به مجلس کشید.

پاسخ‌‌ها به ادعاهای کریمی قدوسی چیست؟

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری در رابطه با پرونده آمدنیوز را تکذیب کرده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت هم با تکذیب این بازداشت‌های ادعایی، خواهان برخورد با کسانی شده که در ارتباط با آمدنیوز "اتهامات بی‌پایه" مطرح می‌کنند.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی هم خواسته مشابهی را مطرح کرده است.

البته آقای واعظی گفته است شکایت‌های پیشین در موارد مشابه به نتیجه‌ نرسیده است.

او در مصاحبه‌ای با خبرآنلاین گفته است: "اگر این حرف‌ها را به جای این آقایان که مارک فکری مشخصی داشته و در امنیت و مصونیت کامل به سر می‌برند شخص دیگری زده بود چه بلایی سرش می‌آوردند؟"

"ما در گذشته هم شکایت کردیم اما شکایت‌هایی که می‌شود بستگی به فردی دارد که از او شکایت می‌شود، در برخی از شکایت‌هایی که می‌کنیم خیلی اتفاق خاصی نمی‌افتد."

چندین نفر از نمایندگان مجلس ایران در ماه‌های اخیر درگیر پرونده‌های قضایی شده‌اند.

سابقه کریمی قدوسی در ادعاهای امنیتی چیست؟

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد و از طیف "پایداری" که بخش تندروتر محافظه‌کاران ایران محسوب می‌شوند، بارها درباره مسائل امنیتی و اخبار "پشت‌ پرده" اظهارنظرهای جنجال‌برانگیز کرده و صحبت‌هایش در موارد بسیاری تکذیب شده است.

منبع تصویر، Icana

آقای کریمی قدوسی چند ماه پیش مدعی شد که حسن روحانی، رئیس جمهور، احتمالا دوتابعیتی است یا اقامت کشور دیگری را دارد.

موضوع مدیران دوتابعیتی یکی از مسائلی بوده که او بارها درباره‌اش صحبت کرده است.

او چندی پیش مدعی شد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، "۱۳ بار" استعفا داده است.

آقای کریمی قدوسی در مورد دیگری مدعی شد حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از دستگاه اطلاعاتی بریتانیا دستور می‌گیرد و در ایران اجرا می‌کند و اطلاعات سپاه مکالمه او با مامور اطلاعاتی ام‌آی۶ را شنود کرده و به خودش هم نشان داده است.

اطلاعات سپاه این گفته او را تکذیب کرد و او بعدتر با وجود اینکه ویدئوی صحبت‌هایش موجود بود مدعی شد رسانه‌ها حرف‌هایش را تحریف کرده‌اند.

یکی دیگر از صحبت‌های جنجالی او ادعای این بود که حسین فریدون، برادر حسن روحانی، برای پیشبرد کارهایش در تماس‌های تلفنی صدای برادرش را تقلید کرده و خود را رئیس جمهور جا زده است.

جواد کریمی قدوسی در موارد متعددی هم مطالبی را به نقل از جلسات خصوصی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، با مقام‌های حکومتی بیان کرده است.