وکیل فریبا عادل‌خواه و رولاند مارشال: دلایل اتهامی برای دستگیری‌ آنها مشخص نیست

عکس رولان مارشال و فریبا عادلخواه در وبسایت دانشگاه ساینس پو حق نشر عکس SciencesPo
Image caption عکس رولان مارشال و فریبا عادلخواه در وبسایت دانشگاه ساینس پو

سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادل‌خواه و رولاند مارشال که در ایران بازداشت شده‌اند گفته است که "دلایل اتهامی موکلان که مطابق اصل ۳۲ قانون اساسی باید در کنار ایراد اتهام بیان شود" تاکنون به وی اعلام نشده و "تا این لحظه هیچ ادله ای برای اتهامات وارده مطرح نشده است".

آقای دهقان به خبرگزاری ایسنا در تهران گفته است که خانم عادل‌خواه که شهروند ایرانی-فرانسوی به "اتهام جاسوسی" از خرداد امسال در بازداشت است و رولاند مارشال، پژوهشگر فرانسوی که "برای دیدن او(خانم عادل‌خواه) به ایران آمده بود" نیز به اتهام اجماع و تبانی علیه امنیت ملی دستگیر شده و قرار بازداشتش تا کنون چندین بار تمدید شده است.

به گفته آقای دهقان حوزه فعالیت پژوهشی آقای مارشال در خصوص آفریقا می‌باشد.

وکیل این دو نفر گفته است که تاکنون همراه با همکارانش ۲ بار با موکلانشان ملاقات داشته‌اند و در خصوص دلیل بازداشت آقای مارشال می‌گوید که "به نظر می‌رسد که دستگیری آقای مارشال به دلیل ارتباط دوستی او با خانم عادل خواه بوده است".

حق نشر عکس avicenna.edu.af
Image caption سخنرانی فریبا عادلخواه در دانشگاه ابن‌سینا در کابل - آبان ۱۳۹۷

آقای دهقان ابراز امیدوار کرده است که "سوءتفاهم" در خصوص این دو نفر "رفع" شود و گفت هنوز پرونده به دادگاه ارسال نشده است.

اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران در ۲۵ تیرماه خبر دستگیری فریبا عادل‌خواه را تایید کرده بود اما جزییاتی از موارد اتهامی وی ارائه نکرده بود.

مقام های فرانسوی روز ۱۵ ژوئیه اعلام کردند که خانم عادل‌خواه در ایران بازداشت شده است.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌‎ای اعلام کرده بود که مقام‌های این کشور درتماس با مقام‌های ایران خواهان دریافت اطلاعات درباره وضعیت و شرایط بازداشت خانم عادلخواه شده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه فرانسه "پاسخ قانع‌کننده‌ای به این درخواست داده نشده است. فرانسه از مقام‌های ایران می‌خواهد درباره وضعیت خانم عادلخواه روشنگری کند و بار دیگر بر خواسته‌های خود به ویژه اجازه دسترسی کنسولی بدون تاخیر تاکید می‌کند."

حق نشر عکس FRANCE 24
Image caption عکس آرشیوی از یک مصاحبه رولاند مارشال با فرانس ۲۴

چهارشنبه دو هفته پیش(۲۴ مهر - ۱۶ اکتبر) نیز وزارت خارجه فرانسه خبر از دستگیری یک محقق دیگر فرانسوی به نام رولان مارشال که چند ماه پیش در ایران بازداشت شده بود داد.

یک گروه پژوهشی در فرانسه روز چهارشنبه گفت که او هم در ماه ژوئن در کنار فریبا عادلخواه بازداشت شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ریچارد بانگاس استاد دانشگاه "ساینس پو" پاریس گزارش می دهد که آقای مارشال کارشناس آفریقا در این دانشگاه در ماه ژوئن حین سفر به ایران برای دیدار با خانم عادلخواه بازداشت شد.