پرونده متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای؛ محمود صادقی: وزارت اطلاعات پاسخ قانع‌کننده ندهد تحقیق و تفحص می‌کنیم

محمود صادقی

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

محمود صادقی

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران می‌گوید وزیر اطلاعات نامه او درباره پرونده "متهمان ترورهای هسته‌ای" را برای "پاسخگویی" به معاونت‌های این وزارتخانه فرستاده است. آقای صادقی در توییتر نوشت "اگر پاسخ‌ها قانع‌کننده‌ نباشد درخواست تحقیق وتفحص خواهم کرد."

آقای صادقی ۳۱ شهریور ماه نامه‌ای به محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران نوشته و در ده مورد از او توضیح "مستند" خواسته بود:

۱- چگونگی اعتراف‌گیری از متهمان

۲- ادله‌ اثبات دخالت مجید جمالی فشی در ترور مسعود علی‌محمدی

۳- لزوم تعقیب و مجازات مسئولان خاطی

۴- شناسایی عوامل واقعی ترورها

۵- اعاده‌ حیثیت متهمان

‌۶- اعلام تعداد دقیق و مشخصات متهمان

۷- اعلام چگونگی فوت یکی از بازداشتی‌ها

۸- ضرورت محاسبه و جبران کامل خسارات متهمان/ تأکید بر پرداخت خسارات توسط مسئولان ذیربط در صورت تقصیر

۹- مجازات عوامل ساخت و پخش مستند دروغین کلوپ ترور

۱۰- ممنوع کردن ضبط و پخش اعترافات تلویزیونی

بی‌بی‌سی فارسی مرداد امسال با مازیار ابراهیمی، یکی از متهمان "پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای" گفتگو کرده و او از فشار وزارت اطلاعات برای اعترافات ساختگی و پرونده‌سازی دستگاه قضایی سخن گفته بود.

این گزارش واکنش‌های متعددی را برانگیخت.

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، دوازدهم شهریور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حاضر شد و به سوال چهار نماینده درباره "مباحث مختلف" پاسخ داد. به گفته آقای صادقی یکی از موضوعات، پرونده متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای بوده است.

پس از جلسه محمدمهدی برومندی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت آقای صادقی از پاسخ وزیر اطلاعات قانع نشده و "قرار شد کار کارشناسی بیشتری در وزارت اطلاعات بر روی مباحث مطرح شده،‌ انجام شود."

توضیح تصویر،

مازیار ابراهیمی

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز گفت: "این اتفاق در دولت ما رخ نداده است. من نیز اطلاعی از این پرونده ندارم اما در گفتگوهایی که در این باره داشته‌ام، اعترافاتی از سوی افرادی انجام شده که درست هم بوده است ولی اعترافاتی هم انجام شده که کار کارشناسی درباره آنها انجام نشده است."

علی مطهری نماینده مجلس نیز به واکنش دولت به "اعتراف اجباری متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای" و "اعدام سریع" یک نفر انتقاد کرد و گفت "دولت و وزیر پیشین اطلاعات حتما باید پاسخگو باشند."

پس از آن عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه گفت نظام "دست به خودپویایی" زده و "اگر حقی از افراد ضایع شده، آن را جبران می‌کند".

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران