با پایان مراسم اربعین، ایران به دلیل 'ناامنی' عراق خواستار توقف سفر ایرانیان شد

تظاهرات در عراق از حدود یک ماه پیش در اعتراض به فساد، بیکاری و هزینه‌های بالای زندگی شروع شده و تاکنون ۱۵۰ کشته داشته

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تظاهرات در عراق از حدود یک ماه پیش در اعتراض به فساد، بیکاری و هزینه‌های بالای زندگی شروع شده و تاکنون ۱۵۰ کشته داشته

چند روز پس از پایان مراسم راهپیمایی اربعین صدها هزار نفر از ایران در آن شرکت کردند، وزارت امور خارجه این کشور از شهروندانش خواسته به دلیل ناآرامی‌های عراق، از سفر به این کشور خودداری کنند.

مقام های ایرانی پیش از این درباره خطراتی که ممکن است اعتراضات عراق برای شهروندان ایرانی داشته باشد، سکوت کرده بودند. مراسم راهپیمایی اربعین از حمایت تبلیغاتی مقامات ارشد ایران برخوردار است.

اطلاعیه وزارت امور خارجه ایران گفته است "با توجه به گزارش وقوع برخی نا آرامی ها در عراق از هموطنان عزیز و زائرین عتبات عالیات درخواست می‌شود تا اطلاع ثانوی برنامه سفر خود به عراق را به تعویق اندازند".

تا پیش از این در حالی که درگیری های خونین عراق به چندین کشته و زخمی منجر شده بود، مقامات ایرانی شهروندان را به شرکت در راهپیمایی روز اربعین دعوت می‌کرد. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران بارها خواستار حضور شهروندان ایرانی در این مراسم شده است.

این مراسم چندسالی است که به مناسبت چهلمین روز کشته شدن امام سوم شیعیان برگزار می شود. گروه وسیعی از مقام های کشور در این مراسم که مقصد نهایی آن کربلا است، شرکت و تصاویر خود را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند.

امروز گزارش شد که دیشب در تظاهرات ضددولتی در کربلا شماری کشته و مجروح شده‌اند. به گفته شاهدان و مقامات درمانی نیروهای امنیتی با گلوله جنگی به معترضان شلیک کرده و بر اساس گزارش‌ها هجده نفر کشته شده‌‌اند. فرماندار و پلیس کربلا گفته‌اند تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و نشان می‌دهد تظاهرکنندگان از شلیک نیروهای امنیتی فرار می‌کنند جعلی است.

تظاهرات در عراق از حدود یک ماه پیش در اعتراض به فساد، بیکاری و هزینه‌های بالای زندگی شروع شده و تاکنون دست‌کم ۱۵۰ کشته داشته است. این اعتراضات با برخورد شدید نیروهای امنیتی رو به رو شده است.

سه روز پیش از هشدار مسافرتی وزارت خارجه ایران،خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام امنیتی گزارش داده بود که معترضان با تجمع در مقابل کنسولگری ایران در کربلا خواستار خروج ایران از عراق شدند.

ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که گفته می شود تظاهرکنندگان را در حال نصب پرچم عراق بر سردر کنسولگری ایران در کربلا نشان می‌داد.

قرار است حدود دو هفته دیگر در جریان بازی های مقدماتی جام جهانی قطر، تیم ملی فوتبال ایران با تیم عراق در بصره بازی داشته باشد اما با توجه به گسترش اعتراضات در عراق، فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده که ۳ نفر از مسئولان تیم ملی برای ارزیابی شرایط عراق، به این کشور فرستاده شدند.