حمایت وزیر خارجه آمریکا از برگزاری مراسم روز کوروش در ایران

پاسارگاد

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

عکس آرشیوی از تجمع سال ۹۵ در پاسارگاد

درحالی که گزارش ها از ایران نشان می دهد دولت این کشور برای جلوگیری از مراسم بزرگداشت کوروش پادشاه هخامنشی تلاش کرده باشد، وزیر خارجه آمریکا از برگزاری چنین مراسمی حمایت کرده است.

مایک پوپئو در توییتی نوشت: "در سال ۵۳۹ قبل از میلاد در چنین روزی، کوروش کبیر وارد بابل شد و قوم یهود را از اسارت آزاد کرد. احترام او به حقوق بشر و آزادی مذهبی الهام بخش پدران بنیانگذار آمریکا بود."

او افزود: "ایالات متحده در کنار ایرانیانی ایستاده است که می‌خواهند میراث کوروش را پاس بدارند اما حکومت مانع آنها می‌شود."

بنا به گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای انتظامی در ایران طی روزهای اخیر بار دیگر جاده‌های منتهی به آرامگاه کوروش هخامنشی در پاسارگاد را برای جلوگیری از برگزاری مراسم غیررسمی "روز کوروش بزرگ" تحت نظر قرار داد.

رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، هم در پیامی در توییتر نوشت: "کوروش بزرگ پیام‌آور مدارا و دوستی و حقوق بشر بود. امروز اما ارزش‌های مترقی او در حصر و بند فرقه‌ای تبهکار و اشغالگرند. باید از هر زمان دیگری بیدارتر باشیم و میراث کوروش را نجات دهیم."

هواداران کوروش هخامنشی هفتم آبان را روز کوروش می‌نامند. در سال‌های اخیر جنبشی برای بزرگداشت بنیان‌گذار نخستین دودمان پادشاهی ایران در روز هفتم آبان به راه افتاده است.‏

در یک همایش بین‌المللی در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، با حضور رئیس‌جمهور این کشور به او پیشنهاد شده است که روز ٢٩ اکتبر را به عنوان "روز کوروش" به فهرست جشن‌های رسمی این کشور بیفزاید.‏

گزارش ها حاکیست که در روزهای اخیر شماری از چهره‌های اجتماعی در ایران به عنوان هشداری علیه شرکت در مراسم روز کوروش توسط مقام های امنیتی احضار شده اند.

بهمن احمدی امویی روزنامه نگار و زندانی سابق سیاسی از جمله کسانی بوده که به کلانتری جنت آباد در تهران احضار شده اند.

او در رشته توییتی نوشت که احضار او در ارتباط با مطالب یا پیام های مربوط به «کوروش» صورت گرفت.

با این حال آقای امویی که از پاسخگویی به درخواست احضار سرباز زده با مقایسه وضعیت نظارت های امنیتی امروز با پلیس آلمان شرقی نوشت که اکنون نه فقط وزارت اطلاعات بلکه‌ اطلاعات سپاه،‌ پلیس امنیت، بسیج و قوه قضائیه هم شهروندان را زیر نظر دارند.

محمد حسین آقاسی، وکیل دادگستری هم به مقر پلیس امنیت در جنت آباد احضار شد.

او در هم در توییتر نوشت که در پایگاه با افراد دیگری مواجه شد که ظاهرا به دلایل مشابه احضار شده بودند. او گفت آنها را به اتاقی بردند تا کتبا تعهد دهند از حضور در مراسم روز کوروش در پاسارگاد خودداری کنند.

به گفته او این درحالی ست که تاکنون در چنین مراسمی شرکت نکرده است.

هانیه دائمی، خواهر آتنا دائمی، فعال حقوق بشر که در اوین زندانی است هم در یادداشتی از احضار خود به پلیس امنیت تهران خبر داد.

گفته می شود احضار او هم در ارتباط با روز کوروش صورت گرفته.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا می گوید احتمال می رود تعداد شهروندان احضار شده جهت اخذ تعهد کتبی در این باره بیش از سه نفر بوده باشد.

در سال ۹۵ تجمع بزرگی در پاسارگاد برگزار شد که واکنش امنیتی حکومت ایران را به دنبال داشت.

تجمعی که در آن شعارهایی به نفع کوروش و علیه حکومت فعلی ایران سر داده شد.

بعد از مراسم سال ۹۵ شماری بازداشت شدند و در سال های بعد تدابیری امنیتی برای جلوگیری از تکرار آن اتخاذ شد.