آیت‌الله خامنه‌ای ناآرامی‌های عراق و لبنان را به آمریکا و 'کشورهای مرتجع منطقه' نسبت داد

خامنه ای در دانشکده افسری

منبع تصویر، khamenei.ir

توضیح تصویر،

آیت‌الله خامنه‌ای ناآرامی‌های عراق و لبنان را به مداخله آمریکا و برخی کشورهای منطقه نسبت داد

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، ناآرامی‌های جاری در عراق و لبنان را به آمریکا و متحدان آن نسبت داده و یک مقام دولتی از تلاش برای ایجاد شکاف بین عراق و ایران سخن گفته است. همزمان، رهبر کلیسای کاتولیک از دولت عراق خواسته است به مطالبات مردم توجه کند.

روز چهارشنبه، ۸ آبان (۳۰ اکتبر)، آیت‌الله علی خامنه‌ای در مراسمی که به مناسبت اعطای سردوشی به دانشجویان افسری ارتش برگزار شده بود شرکت کرد و در بخشی از سخنان خود، به بررسی شرایط بحرانی در عراق و سوریه پرداخت.

وی گفت که "بزرگ‌ترین لطمه‌ای که دشمنان می‌توانند به یک کشور بزنند، این است که امنیت را از آن سلب نمایند، یعنی کاری که امروز در برخی کشورهای منطقه شروع کردند و امنیت را از مردم می‌گیرند."

آیت‌الله خامنه‌ای آمریکا و برخی کشورهای منطقه را عامل ناآرامی در عراق و لبنان توصیف کرد و گفت: "در دنیا بیشتر از همه، آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه دارند آشوب به پا می‌کنند. این بدترین دشمنی و خطرناک‌ترین کینه‌ورزی علیه یک ملت است."

وی افزود: "به دلسوزان عراق و لبنان توصیه می‌کنم اولویتشان را علاج ناامنی قرار دهند."

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

میدان تحریر بغداد- تظاهرات عراق در اعتراض به فساد و بی کفایتی دولت ادامه داشته است

آیت‌الله خامنه‌ای در عین حال خواستار توجه به مطالبات مردم این دو کشور شد و افزود: "مردمشان هم مطالباتی دارند، بحق هم هست اما باید بدانند این مطالبات در چارچوب ساختارهای قانونی [کشورشان] قابل تحقق و ممکن است. وقتی در کشوری ساختار قانونی به‌هم ریخت، هیچ عملی نمیشود انجام داد. وقتی در کشوری خلأ به وجود آمد، هیچ اقدام مثبتی نمی‌توان کرد."

وی با یادآوری تظاهرات اعتراضی سال‌های اخیر در ایران گفت: "برای کشور عزیز ما هم از این فکرها کرده بودند که خوشبختانه مردم بموقع در میدان حضور پیدا کردند و خنثی شد."

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تلاش "دشمن" برای تاثیرگذاری بر مقامات و مردم هشدار داد و گفت: "اگر چشم باز و هوشیاری نباشد، نه می‌توان منافع حقیقی و راه رسیدن به آن را تشخیص داد و نه می توان فردی را که باید این بار بزرگ را به‌دوش بکشد، به‌درستی شناخت."

از حدود یک ماه پیش، شماری از شهرهای عراق شاهد تظاهراتی علیه دولت این کشور بوده‌اند که در جریان آن، تظاهرکنندگان خواستار کناره‌گیری دولت، مبارزه با فساد و انجام اصلاحات شده‌اند. این تظاهرات تا کنون دست کم دویست و پنجاه کشته و چند هزار زخمی برجای گذاشته است.

لبنان هم در هفته‌های اخیر صحنه تظاهراتی علیه فساد و ناکارآیی در تشکیلات حکومتی بوده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نیروهای امنیتی لبنان از حمله طرفداران حزب‌الله به معترضان جلوگیری کرده‌اند

براساس برخی گزارش‌ها، تظاهرکنندگان عراقی شعارهایی نیز علیه حضور ایران در آن کشور و ارتباط بعضی از گروه‌های سیاسی و نیروهای شبه‌نظامی با حکومت ایران داده‌اند. آنان خواستار "خروج ایران" از کشورشان شده‌اند.

همچنین در لبنان هم گفته شده است که طرفداران گروه‌های شیعه وابسته به ایران، از جمله حزب‌الله لبنان با ادامه اعتراضات ضددولتی مخالفت کرده و طرفداران این گروه در مواردی تظاهرکنندگان را مورد حمله قرار داده‌اند. حزب‌الله عضو دولت ائتلافی لبنان است. روز گذشته نخست وزیر لبنان با اعلام ناتوانی در ادامه کار، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

واعظی: تلاش دارند با شعارهایی که درست می‌کنند فاصله‌ای بین جمهوری اسلامی با عراق ایجاد کنند

'تلاش بر ای ایجاد فاصله بین ایران و عراق'

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

صبح چهارشنبه، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران نیز از بهره‌برداری برخی کشورها از نارضایی مردم عراق و لبنان سخن گفت و افزود: "وضعیتی الان به وجود آمده و اینکه هم آمریکا و هم عربستان و برخی کشورهای دیگر و رژیم صهیونیستی روی خواسته‌های ‌مردم سوار شده و هم فضای مجازی را کنترل می‌کنند، هم خط می‌دهند و هم از نظر مالی حمایت می کنند و به نظر می‌رسد در جموع به ضرر مردم لبنان و عراق است."

آقای واعظی گفت: "موضع جمهوری اسلامی ایران همواره این بوده که هم دولت‌ها باید به خواست مردم توجه کنند و هم اینکه مطالبات به نحوی بیان شود که باعث هرج و مرج، به‌هم‌ریختگی اوضاع و تخریب و مجروح و کشته شدن افراد نشود." وی افزود: "توصیه ما همواره دعوت به آرامش و اجازه دخالت ندادن به نیروهای خارجی است که از این فضا، اهداف خودشان دنبال می‌کنند و هدفشان این است که دولت مستقر را تضعیف کنند و هدف دیگر آنها این است که مرجعیت و احزاب قانونی را نزد مردم فاسد جلوه دهند."

رئیس دفتر حسن روحانی با اشاره به شعارهای ضد ایران در تظاهرات عراق گفت: "تلاش زیادی انجام می‌دهند با شعارهایی که درست می‌کنند فاصله‌ای بین جمهوری اسلامی با عراق ایجاد کنند و باید هم ‌آنها هم ما این‌آگاهی را داشته باشیم که خارجی‌ها به این اهدافشان نرسند."

اظهار نگرانی پاپ در مورد ناآرامی‌های عراق

با افزایش شمار قربانیان تظاهرات اعتراضی در عراق، پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک نیز در سخنانی در روز چهارشنبه نسبت به ناآرامی در عراق ابراز نگرانی کرد.

او گفت: "اعتراضات ماه جاری در عراق عزیز باعث کشته و زخمی شدن بسیاری شده و من با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های آنان، از مقامات عراقی دعوت می‌کنم به فریاد مردمی که خواستار زندگی با عزت و آرامش هستند گوش دهند."

رهبر کاتولیک‌های جهان افزود: "من از تمامی عراقی‌ها درخواست می‌کنم تا با حمایت جامعه بین‌المللی، مسیر گفتگو و آشتی را طی کنند و راه حل درست را برای چالش ها و مشکلات کشورشان بیابند."

"