سخنگوی دولت ایران: حوادث عراق نتیجه ناامیدی از صندوق رای است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان در شهرهای مختلف عراق خواستار کناره‌گیری دولت، مبارزه با فساد و بهبود خدمات عمومی شده‌اند

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی درباره ناامیدشدن مردم از صندوق رای هشدار داده است.

آقای ربیعی که پیشینه‌ای امنیتی و اطلاعاتی دارد در یادداشتی در روزنامه دولتی ایران نوشته است اعتراضات اخیر در عراق نتیجه ناامیدی از صندوق رای است.

در حالی که حدود پنج ماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران باقی مانده، آقای ربیعی گفته "در ایران خوشبختانه آن ائتلاف اعلام نشده میان برخی جریان‌های تنگ‌نظر با منفعت‌جویی داخلی و هوشیاری شیطانی صهیونیستی نتوانسته امید مردم را ترور کند و مردم را از صندوق انتخابات مأیوس و برکنار سازد".

سخنگوی دولت ایران خواستار آن شده تا "رخدادهای اخیر عراق را بنگریم و ببینیم که ناامیدی از صندوق انتخابات چگونه می‌تواند مطالبات برحق مردمی را مستعد سمت‌گیری به فراسوی سامانه انتخاباتی کند".

در ماه های اخیر و در پی عملی نشدن وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی، برخی از حامیان سیاسی او و گروه های متنوعی از شهروندان ایرانی از حمایت و رای به او اظهار پشیمانی کرده و برخی گفته اند که در نبود انتخابات آزاد که نامزدها در آن از سوی شورای نگهبان گزینش می شوند و در راه انجام وعده رئیس جمهور منتخب اخلال می شود، شرکت در انتخابات بی فایده است.

در حالی که سخنگوی دولت آقای روحانی اعتراضات در عراق را نتیجه ناامید شدن از صندوق رای خوانده، آیت‌الله علی خامنه ای، رهبر ایران، "آمریکا و برخی کشورهای منطقه را عامل ناآرامی" در دو کشور عراق و لبنان خوانده بود.

برخی از تظاهرات کنندگان عراقی در شعارهای خود جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در امور کشورشان متهم کرده اند.

آیت‌الله سیستانی خواستار عدم مداخله خارجی در امور عراق شد

آیت‌الله خامنه‌ای ناآرامی‌های عراق و لبنان را به آمریکا و 'کشورهای مرتجع منطقه' نسبت داد

با پایان مراسم اربعین، ایران به دلیل 'ناامنی' عراق خواستار توقف سفر ایرانیان شد

نزدیک به یک ماه است که عراق دستخوش اعتراضات خیابانی است اما مقام های جمهوری اسلامی ایران اخیرا و پس از پایان مراسم حکومتی راهپیمایی اربعین، از شهروندان ایرانی خواسته‌اند که به دلیل ناامنی به عراق سفر نکنند.

مقام های دولتی در مواضعی ملایم خواستار توجه به خواسته های قانونی شهروندان عراقی شده اند.

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع سرشناس شیعه که در شهر نجف عراق سکونت دارد پیش از این با صدور بیانیه‌ای خواستار عدم دخالت "بازیگران خارجی" در اعتراض‌های مردم عراق شده بود. آقای سیستانی گفته بود "هیچ فرد، گروه، جناح خاص و یا هیچ طرف منطقه‌ای یا بین‌المللی حق ندارد اراده ملت عراق را مصادره و دیدگاهش را تحمیل کند."

معترضان در شهرهای مختلف عراق خواستار کناره‌گیری دولت، مبارزه با فساد و بهبود خدمات عمومی شده‌اند. این اعتراض‌ها تاکنون دست کم دویست و پنجاه کشته و چند هزار زخمی برجای گذاشته است.