آلبوم عکس؛ اشغال سفارت آمریکا در تهران

جمعی از دانشجویان انقلابی وابسته به جریان موسوم به "پیرو خط امام" روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به سفارت آمریکا در تهران یورش بردند. آیت‌الله روح‌الله خمینی که رهبری انقلاب ۱۳۵۷ را برعهده داشت از اشغال سفارت ایالات متحده آمریکا به عنوان "انقلاب دوم" یاد کرد. این رویداد سبب قطع روابط دیپلماتیک تهران و واشنگتن شد. حکومت تازه به قدرت رسیده جمهوری اسلامی، آمریکا را به جاسوسی در این کشور متهم کرد و سفارت آن را "لانه جاسوسی" خواند. سفارت آمریکا در تهران همچنان در تصرف است و بخشی از آن به موزه تبدیل شده و در اختیار سپاه پاسداران است.

تظاهرات روز ۲۹ نوامبر ۱۹۷۹ در برابر سفارت آمریکا در تهران. حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات روز ۲۹ نوامبر ۱۹۷۹ در برابر سفارت آمریکا در تهران. حمله و اشغال این سفارت منجر به گروگان‌گیری ۶۶ تن از کارکنان، تفنگداران دریایی محافظ و دیپلمات‌های آمریکایی شد. این سفارت همچنان در تصرف حکومت ایران است.
برپایی تظاهرات در برابر سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران همزمان با به گروگان گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی. حق نشر عکس Getty Images
Image caption برپایی تظاهرات در برابر سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران همزمان با به گروگان گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی. دانشجویان درهای سفارت را روی تظاهرکنندگان بسته‌اند.
دیپلمات آمریکا با چشم و دست‌های بسته در میان دانشجویان جریان "پیرو خط امام" حق نشر عکس Getty Images
Image caption دیپلمات آمریکا با چشم و دست‌های بسته در میان دانشجویان جریان "پیرو خط امام"
دانشجویان عکس‌هایی را به عنوان "اسناد جاسوسی" آمریکا در ایران به خبرنگاران نشان‌ می‌دهند. از چپ: رضا سیف‌الهی، حبیب‌الله بیطرف، محسن میردامادی و ابراهیم اصغرزاده. حق نشر عکس Getty Images
Image caption دانشجویان عکس‌هایی را به عنوان "اسناد جاسوسی" آمریکا در ایران به خبرنگاران نشان‌ می‌دهند. از چپ: رضا سیف‌الهی، حبیب‌الله بیطرف، محسن میردامادی و ابراهیم اصغرزاده.
کنفرانس خبری دانشجویان ۲ روز پس از اشغال سفارت آمریکا حق نشر عکس Getty Images
Image caption کنفرانس خبری دانشجویان ۲ روز پس از اشغال سفارت آمریکا
گروگان‌گیرها در سفارت آمریکا در تهران نمازجماعت برپا کردند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروگان‌گیرها در سفارت آمریکا در تهران نمازجماعت برپا کردند.
دانشجویان وابسته به جریان موسوم به "پیرو خط امام" در روز ۱۵ نوامبر ۱۹۷۹ با پرچم ایالات متحده آمریکا زباله جا به جا می‌کنند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption دانشجویان وابسته به جریان موسوم به "پیرو خط امام" در روز ۱۵ نوامبر ۱۹۷۹ با پرچم ایالات متحده آمریکا زباله جا به جا می‌کنند.
اشغال سفارت آمریکا حق نشر عکس Getty Images
Image caption یکی از دانشجویان روز دهم دسامبر ۱۹۷۹ در سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران تصویر گروگان خود را در دست دارد.
گروگان‌های آمریکایی پیش از آزادی در یک نشست خبری داخل سفارت ایالات متحده در تهران شرکت کردند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروگان‌های آمریکایی پیش از آزادی در یک نشست خبری داخل سفارت ایالات متحده در تهران شرکت کردند. از چپ: الیزابت مونتاگن، تری تدفورد، جین والش، لیلیان جانسون، دیوید والتر، لوید رابین، وستلی ویلیامز، تری رابینسون، جیمز هیوز و جیمز وینسنت.
گروگان‌گیرها در حال سرود خواندن. دو روز پس از فرمان آیت الله خمینی به آزادی گروگان‌ها، دانشجویان در ۱۹ نوامبر ۱۹۷۹ نشست خبری برپا کردند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروگان‌گیرها در حال سرود خواندن. دو روز پس از فرمان آیت الله خمینی به آزادی گروگان‌ها، دانشجویان در ۱۹ نوامبر ۱۹۷۹ نشست خبری برپا کردند.

حقوق تمام عکس‌ها متعلق به صاحبان آن است.