ایران یکی از بازرسان زن آژانس اتمی را به ظن همراه داشتن 'مواد مشکوک' اخراج کرده

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پاتیخت اتریش است

سازمان انرژی اتمی ایران تایید کرده است که یکی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را به ظن همراه داشتن آنچه مواد مشکوک خوانده، اخراج کرده است.

سازمان انرژی اتمی ایران با انتشار بیانیه‌ای درباره یکی زنان بازرس آژانس که هفته گذشته قصد ورود به محل ماموریت خود در مرکز غنی سازی نطنز را داشته گفته است که "در بدو ورود این فرد تجهیزات کنترلی علامت هشدار را نشان داده و به همین خاطر از ورودش جلوگیری و موضوع به آژانس اطلاع داده شده است".

بر اساس این گزارش، پذیرش قبلی این بازرس لغو شده و او با ناتمام گذاشتن ماموریت خود، ایران را به مقصد وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی ترک کرده است.

بر اساس توافق ایران و آژانس تعداد بازرسان این نهاد در ایران برای نظارت بر توافق اتمی موسوم به برجام از زمان اجرایی شدن آن افزایش یافته و به بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ بازرس رسیده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نطنز از مشهورترین مراکز اتمی ایران است

سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که "همه بازرسان و وسائل همراه آنان در بدو ورود به هر یک از سایت‌های هسته‌ای مورد تفتیش و کنترل قرار می‌گیرند". به گفته سازمان انرژی اتمی ایران "جمهوری اسلامی ایران خواستار همکاری آژانس برای ادامه تحقیقات در این خصوص شده و آژانس هم در پاسخی کتبی این موضوع را پذیرفته است".

بر اساس گزارش های رسمی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس قرار است روز پنجشنبه شانزدهم آبان (هفتم نوامبر) "گزارش کامل" این اتفاق را به اعضای شورای حکام آژانس ارائه کند.

خبرگزاری رویترز پیش از این به نقل از دیپلمات ها گزارش داده بود که ایران این بازرس آژانس را حین ماموریت برای مدت کوتاهی بازداشت و مدارک هویتی و مسافرتی او را توقیف کرده بود.

انتشار خبر اخراج یکی از بازرسان آژانس از ایران به ظن داشتن موارد مشکوک، با آغاز غنی سازی مجدد در مرکز اتمی فردو همزمان شده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه از این اقدام ابراز نگرانی کرده و گفته این برای اولین‌بار است که ایران به صراحت اقدامی انجام می‌دهد که نشانه‌ای از قصد این کشور برای خروج از برجام است.