پومپئو: ما نگران عدم همکاری کافی ایران با آژانس هستیم

حق نشر عکس AFP
Image caption ایران تا کنون در چهار گام از تعهدات خود در توافق هسته‌ای کاسته است

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریكا، رفتار ایران با بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را "زشت و برای ایجاد ارعاب" خوانده و آن را مورد انتقاد قرار داده است.

آقای پومپئو در بیانیه‌ای گفته است ایران باید به بازرسان آژانس اجازه دهد وظایف خود را بدون هیچ گونه محدودیت و مانعی انجام دهند.

ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که هفته گذشته یکی از بازرسان آژانس را به دلیل "نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشکوک" از ورود به تأسیسات هسته‌ای نطنز منع کرده و این بازرس با ناتمام گذاشتن مأموریتش به وین بازگشته است.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، پس از پایان نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرنگاران گفت که ایران در این زمینه "دغدغه‌های امنیتی" دارد.

کورنل فروتا، دبیر کل موقت آژانس در واکنش گفت این اتفاق نباید می‌افتاد و افزود که آژانس به رایزنی با ایران برای روشن شدن موضوع ادامه می‌دهد.

آقای پومپئو گفته است "ایالات متحده کاملا از فعالیت‌های نظارتی و راستی آزمایی آژانس در ایران پشتیبانی می‌کند و ما نگران عدم همکاری کافی ایران هستیم."

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است "باید به بازرسان آژانس اجازه داده شود که کارهای حیاتی خود را بدون مانع انجام دهند. ما از ایران می‌خواهیم که فورا کلیه مسائل مفتوح با آژانس را حل و فصل کرده و اختیارات و مصونیت بازرسان آژانس را رعایت کند."

خبر اخراج بازرس آژانس همزمان با اعلام کاهش بیشتر تعهدات ایران در قبال برجام بود. ادامه کاهش تعهدات ایران در برجام در مرحله چهارم با فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو در جنوب تهران همراه بود.

ایران می‌گوید عقب‌نشینی گام به گام از برجام در چارچوب توافق برجام و در واکنش به خروج آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌ها و عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهداتشان است.