'لاریجانی در انتخابات مجلس نامزد نمی‌شود'

علی لاریجانی حق نشر عکس Fars

در حالی که کمتر از یک ماه تا زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس ایران باقی مانده، خبرگزاری ایلنا و سایت آفتاب از قول علی‌ لاریجانی، نماینده شهر قم و رئیس مجلس ایران گفته‌اند که "دیگر کاندیدای انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی نمی‌شود".

آقای لاریجانی دلیل این تصمیمش را اینگونه عنوان کرده که "تاکنون هرچه در توان داشته برای کشور به کار گرفته است".

انتخابات سراسری یازدهمین دوره مجلس ایران قرار است در ۲ اسفند امسال برگزار شود و بنا بر اعلام وزارت کشور ایران، ثبت‌نام نامزدهای این انتخابات قرار است از ۱۰ آذر آغاز شود.

نامزد نشدن علی لاریجانی در انتخابات آتی البته احتمالا دلایل دیگری نیز ممکن است داشته باشد، از جمله اینکه روز گذشته شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم لیست نهایی‌ خود برای انتخابات را اعلام کرد و در آن نام رئیس فعلی مجلس به چشم نمی‌خورد.

آقای لاریجانی در سه انتخابات اخیر مجلس ایران که انتخاب شده، هر سه بار نامزد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بوده و در انتخابات قبلی مجلس در لیست اصولگرایان قم نبود و به جز لیست جامعه مدرسین، در لیست امید که از طرف اصلاح‌طلبان ارائه شده بود هم قرار داشت.

شهر قم در مجلس ایران سه نماینده دارد که هر سه نماینده در چند دوره اخیر از جناح محافظه‌کار بوده‌اند.

در اسفند سال ۹۷ نمایندگان مجلس ایران به طرحی رای دادند که براساس آن، کسانی که بیش از سه دوره نماینده بوده‌اند امکان نامزد شدن برای چهارمین بار را نمی‌یابند.

در همان زمان برخی رسانه‌ها در گمانه‌زنی‌هایی گفته بودند که این طرح برای حذف علی لاریجانی و نامزد نشدن وی در دوره بعدی ارائه شده است اما خود آقای لاریجانی در واکنش گفته بود که "مخالف" این طرح نبوده، طرح دارای "حسن" است و "افرادی که مدتی در مجلس حضور داشتند، استراحت می‌کنند".

این طرح به علت مغایرت با قانون اساسی در شورای نگهبان ایران مورد تایید قرار نگرفت و رد شد.