سفیر ایران در بریتانیا: بعد از برجام از ان‌پی‌تی خارج می‌شویم

بعیدی‌نژاد حق نشر عکس Fars

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، کشورهای باقیمانده در برجام را تهدید کرد که "اگر گام‌های پیش رو در راستای کاهش تعهد به برجام به اتمام برسد ممکن است طبق خواسته بسیاری در داخل کشور، به سراغ خروج از معاهده ان‌پی‌تی برویم."

به نوشته نشریه ایندیپندنت، آقای بعیدی‌نژاد گفته است که کاهش تعهدات ایران در توافقنامه هسته‌ای موسوم به برجام "هر دو ماه یکبار" خواهد بود و ممکن است که عضویت ایران در پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای اتمی (ان‌پی‌تی) نیز به خطر بیافتد.

وی گفته است که "برخی مقامات تأثیرگذار در داخل ایران، خروج از معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی را به‌عنوان پاسخی به عدم برآورده شدن انتظارات از سوی طرف‌های اروپایی برجام، پیشنهاد کرده‌اند."

آقای بعیدی‌نژاد گفته است که امیدوار است گام‌های ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای بتواند "پیامی محکم، حقیقی و جدی برای اجرایی شدن توافق هسته‌ای " به سایر طرف‌های برجام برای اجرای تعهداتشان بدهد.

به گفته وی برخلاف نظر دولت و حسن روحانی "در برخی حلقه‌ها و بین بعضی شخصیت‌ها در ایران این نظریه وجود دارد که در حال حاضر از عضویت در ان‌پی‌تی هیچ سودی" ندارد و آنان طرفدار خروج ایران از این معاهده هستند.

آقای بعیدی‌نژاد مدعی شده است که در پی به نتیجه نرسیدن برجام، امروز "تعداد بیشتری از مردم به صحبت‌هایی که در مورد خروج از ان‌پی‌تی می‌شود، توجه می‌کنند".

چهارمین گام کاهش تعهدات ایران چیست؟

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران ۵ نوامبر، چهارمین گام کاهش تعهدات ایران را اعلام کرد که براساس آن، گازدهی به سانتریفوژهای فردو آغاز شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود

مطابق توافق برجام ایران هزار و ۴۴ سانتریفوژ در مرکز اتمی فردو دارد که پس از اجرایی شدن برجام قرار بود برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.

آقای روحانی گفته بود "ممکن است آنها سر و صدا کنند که چرا در فردو این کار را می‌کنید و حساسیت آنها را می‌دانیم ولی در عین حال هروقت به تعهداتشان عمل کردند تزریق گاز را قطع خواهیم کرد".

مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود. این مرکز به عنوان پشتیبانی از کارخانه غنی سازی اورانیوم نطنز و در دل کوه های جنوب تهران در نزدیکی قم ساخته شده است.

درخواست کشورهای گروه ۱+۵ در جریان مذاکرات اتمی برچیده شدن این مرکز بود اما سرانجام پس از گفت و گوهای فشرده و طولانی، دو طرف توافق کردند فردو از مرکز غنی سازی به مرکز تحقیق و توسعه تبدیل شود و تعداد سانتریفوژهای آن به هزار و ۴۴ ماشین کاهش پیدا کند.

مطابق توافق اتمی برجام سانتریفوژهای باقی مانده در فردو باید جنبه تحقیق و توسعه داشته باشد و از آن برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون اعلام کرده که به سقف تعیین شده برای خلوص اورانیوم غنی شده و میزان ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین پایبند نیست و استفاده از برخی از سانتریفوژهای نسل جدید را که مطابق برجام محدود شده بود، آغاز کرده است.

چند کشور اروپایی شریک توافق اتمی برجام از اقدامات پیشین ایران انتقاد کرده اند. رافائل گروسی، مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته که اقدامات ایران باید با دقت بیشتری بررسی شود.