توضیح سفیر ایران در بریتانیا: خروج از ان‌پی‌تی به نفع کشور نیست

حمید بعیدی‌نژاد حق نشر عکس Isna

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا در مورد مطلب منتشر شده از قول وی در نشریه ایندیپندنت که حاکی از امکان خروج ایران از ان‌پی‌تی پس از خارج شدن از برجام بود، توضیحاتی داده و در حساب کاربری توییتر خود نوشته است که "ایران در شرایط فعلی چنین گزینه ای را بنفع منافع کشور نمی داند".

آقای بعیدی‌نژاد توضیح می‌دهد که منظورش اینگونه بوده که پس از "شکست برجام" به علت "عدم بهره‌مندی از حقوق" آن در ایران ایده شکل گرفته است که "باید از ان‌پی‌تی خارج" شد و این ایده طرفدارانی پیدا کرده است.

در متنی که نشریه ایندیپندنت منتشر کرده بود و رسانه‌های ایران از جمله خبرگزاری فارس نیز آن را ترجمه و بازنشر کرده بودند، از قول آقای بعیدی‌نژاد آمده بود که "ایران پس از خروج از برجام از ان‌پی‌تی خارج می‌شود".

آقای بعیدی‌نژاد گفته بود که کاهش تعهدات ایران در توافقنامه هسته‌ای موسوم به برجام "هر دو ماه یکبار" خواهد بود و ممکن است که عضویت ایران در پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای اتمی (ان‌پی‌تی) نیز به خطر بیافتد.

وی گفته بود که "برخی مقامات تأثیرگذار در داخل ایران، خروج از معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی را به‌عنوان پاسخی به عدم برآورده شدن انتظارات از سوی طرف‌های اروپایی برجام، پیشنهاد کرده‌اند."