امارات: ایران برای گفت و گوهای جامع به میز مذاکره بازگردد

انور قرقاش

منبع تصویر، Getty Images

وزیر مشاور امور خارجه امارات متحده عربی، انتخاب میان جنگ و توافق "ناقص" اتمی ایران را "انتخابی غلط" نامید و خواستار بازگشت این کشور به میز مذاکره با قدرت های جهان و کشورهای حاشیه خلیج فارس شد.

انور قرقاش در یک سخنرانی در ابوظبی با تاکید بر ضرورت دستیابی ایران به توافقی جدید به منظور کاهش تنش‌های منطقه‌ای و احیای اقتصاد خود گفت: "افزایش تنش ها در این مرحله به هیچکس کمکی نمی کند و ما به جد بر این باوریم که امکان موفقیت دیپلماسی مشترک وجود دارد."

آقای قرقاش ضمن هشدار درباره "انتخاب اشتباه" میان جنگ و توافق اتمی "ناقص" گفته که گفت وگوهای تازه با ایران نباید صرفا درباره مساله فعالیت اتمی تهران باشد بلکه در این مذاکرات باید به نگرانی هایی مطرح بر سر برنامه موشک های بالیستیک و همچنین "مداخلات منطقه از طریق گروه های نیابتی" هم پرداخته شود.

به گفته وزیر مشاور امور خارجه امارات متحده عربی در نشست سالانه بررسی های راهبردی "طرح این موضوعات، به این معنی است که کشورهای منطقه باید در مذاکرات دخیل باشند."

این مقام بلندپایه اماراتی با ابراز خوش بینی به مهیا بودن مسیری که منجر به توافق با ایران شود گفته که این مسیری "طولانی خواهد بود و به صبر و شجاعت نیاز دارد." آقای قرقاش همچنین به اهمیت همسویی جامعه بین الملل "به ویژه ایالات متحده، کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه" اشاره کرده است.

سخنان آقای قرقاش در حالی است که با حملات مکرر به نفتکش ها در خلیج فارس و همچنین حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی تنش در منطقه بالا گرفته و انگشت اتهام باری دیگر به سوی ایران نشانه گرفته شده است.

ایران اتهام هایی را که از جانب آمریکا متوجه اوست رد می کند با این حال قدرت های اروپایی هم در کنار عربستان سعودی و امارات متحده عربی از ایران به عنوان عامل بی‌ثباتی و تهدید صلح منطقه یاد می‌کنند.

همچنین در حالی که دولت ایالات متحده آمریکا پس از ترک توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم های اقتصادی تازه ای را علیه دولت ایران اعلام کرده و از آن به عنوان کارزار "فشار حداکثری" برای "تغییر رفتار حکومت" این کشور یاد می کند، روز پنجشنبه (هفتم نوامبر) در ایران اعلام شد که غنی سازی اورانیوم در سایت اتمی فردو از سرگرفته شد. مقامات ایران این اقدام را گامی دیگر در راستای کاهش تدریجی تعهدات برجام عنوان کرده‌اند.