قلعه فلک‌الافلاک؛ سپاه پاسداران 'قسط آخر قرارداد ۶۹ میلیارد تومانی را می‌گیرد'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ثبت جهانی قلعه فلک‌الافلاک در گرو رفع تصرف سپاه

مسئولان وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران می‌گویند آخرین مراحل قانونی برای تحویل گرفتن قلعه تاریخی فلک‌الافلاک از سپاه پاسداران در استان لرستان در حال طی شدن است.

به گفته آنها این مکان تاریخی و جاذبه گردشگری پس از پرداخت آخرین قسط باقی‌مانده به سپاه در اختیار میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.

زهرا بهاروند، معاون میراث فرهنگی استان لرستان به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گفته است که از ۶۹ میلیارد تومانی که توافق شده بود برای آزادسازی این قلعه به سپاه پرداخت شود، یک قسط ۱۵ میلیارد تومانی باقی مانده که آماده پرداخت است.

خانم بهاروند شرط پرداخت این قسط را تخلیه کامل قلعه فلک‌الافلاک از سوی سپاه بر اساس بند آخر تفاهم‌نامه میان دو طرف خوانده است.

پیش از این مسئولان دیگر مبلغ آخرین قسط پرداختی به سپاه را حدود بیست میلیارد تومان اعلام کرده بودند.

حدود یک سال پیش هم استاندار لرستان گفته بود که سپاه "حضرت ابوالفضل" استان لرستان با پرداخت مطالبات و طبق تفاهم‌نامه "تا پایان شهریور ۹۸ عرصه قلعه فلک‌الافلاک را واگذار خواهد کرد."

حق نشر عکس Irna
Image caption یکی از صحن‌های داخل قلعه

قلعه، زندان و موزه

قلعه فلک‌الافلاک به گفته کارشناسان از آثار تاریخی به‌جامانده از دوران ساسانی است و به عنوان یکی از برجسته‌ترین آثار باستانی استان لرستان شناخته می‌شود.

این قلعه که بر فراز تپه‌ای صخره‌ای مشرف به خرم‌آباد، مرکز استان لرستان واقع شده، با نام‌های دیگری همچون دژ شاپورخواست، دزبر و قلعه خرم‌آباد هم شناخته می‌شود.

وسعت قلعه فلک‌الافلاک که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده، حدود پنج‌هزار و سیصد متر مربع است و بنای آن شامل هشت برج، دو صحن است.

این قلعه در دوران پهلوی زندان هم بوده و نام‌هایی مانند احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، سیاوش کسرایی و شاهرخ مسکوب در میان فهرست زندانیان آن به چشم می‌خورد.

زندان فلک‌الافلاک حدود پنجاه سال پیش در آبان سال ۱۳۴۹ با دستور مقام‌های وقت به موزه مردم‌شناسی تبدیل شد.

حق نشر عکس Irna
Image caption قلعه فلک‌الافلاک بر فراز تپه‌ای صخره‌ای مشرف به خرم‌آباد واقع شده است

سپاه؛ چهار دهه مالکیت

در اولین سال‌های اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سپاه پاسداران این قلعه را در اختیار خود گرفت و در ضلع جنوبی آن پادگان تاسیس کرد.

مسولان میراث فرهنگی سال‌هاست تلاش می‌کنند برای آغاز روند ثبت این بنا در فهرست میراث فرهنگی یونسکو آن را از تصاحب سپاه خارج کنند تا بتوانند سند آن را به میراث فرهنگی منتقل کنند.

مسئولان استان و مقام‌های وزارت میراث فرهنگی می‌گویند سنددار شدن این قلعه و ساماندهی آن امکان ثبت جهانی و استفاده از مزایای آثار ثبت شده یونسکو را به همراه دارد.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption فلک‌الافلاک یکی از جاذبه‌‎های اصلی گردشگری در استان لرستان است

به گفته آنها این تغییر می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر تعداد بازدیدکنندگان این قلعه باستانی و صنعت گردشگری استان لرستان داشته باشد.

قلعه فلک‌الافلاک در اختیار سپاه "حضرت ابوالفضل" در استان لرستان است و فرمانده آن چند سال پیش، زمانی که بحث واگذاری آن بالا گرفته بود از این که از واژه‌هایی مانند آزادی، آزادسازی، تصرف یا اشغال در ارتباط با مالکیت این قلعه استفاده می‌شد ابراز نارضایتی کرده بود.

در طول این سال‌ها سپاه گفته که "همیشه پای کار بوده و آماده واگذاری" بوده اما منتظر دریافت "زمین و پول" برای انتقال نیروها و ساخت پادگان تازه بوده است.

یکی از شروطی که سپاه پیشتر برای تحویل این مکان تاریخی مطرح کرده بود، تاسیس موزه شهدا در داخل این قلعه بود.