جنتی انتقادهای روحانی را 'سروصدای' پیش از انتخابات توصیف کرد

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان حق نشر عکس Mizan

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در اشاره ای غیرمستقیم اظهارات اخیر حسن روحانی در مورد مبارزه با فساد را "حاشیه سازی" در آستانه انتخابات توصیف کرده است.

آقای روحانی رئیس جمهور ایران اخیرا از رویکرد قوه قضاییه در برخورد با پرونده های فساد انتقاد کرده است.

به گزارش رسانه های ایران آقای جنتی سه شنبه در "همایش سراسری هیات‌های نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی" در مشهد گفت: "حاشیه‌سازی و دخالت دولت در انتخابات، محدود کردن حق انتخاب مردم و خلاف حق‌الناس است."

دبیر شورای نگهبان که نهاد تحت نظر او به خاطر "نظارت استصوابی" هدف انتقاد گسترده بوده افزود: "البته ملت هوشیار است و این تاکتیک که در آستانه انتخابات، عده‌ای با سروصدا و هیاهو بخواهند حواس مردم را از مسائل اصلی پرت کنند، جواب نمی‌دهد."

او همچنین گفت: "مردم نمی‌پذیرند که یک مقام ارشد بلافاصله پس از برخورد با فساد بخواهد هر روز با سخنان تحریک‌آمیز کشور را دچار تنش کند."

حسن روحانی روز ۱۹ آبان (ده نوامبر) در جریان سفری به یزد گفته بود وقتی قوه قضائیه ایران "با فسادهای میلیونی و میلیاردی برخورد می‌کند" در خصوص "فسادهای میلیارد دلاری هم توضیح دهد".

آقای روحانی از "رسیدگی نکردن" قوه قضائیه به "فساد دانه‌درشت‌ها" انتقاد کرد و خطاب به مسئولان این قوه گفت: "دادستان‌ها و قضات شریف ما نترسند و به این جناح آن جناح توجه نکنند و با این پرونده‌ها با صراحت و روشنی برخورد کنند."

اظهارات آقای روحانی پیشتر هم با واکنش جناح راست روبرو شده بود.

ساعاتی بعد از حمله تند حسن روحانی به قوه قضاییه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی این قوه، رئیس جمهور ایران را به دادن شعارهای انتخاباتی متهم کرد و گفت چرا او بعد از شش سال در سمت ریاست جمهوری الان درباره پرونده‌های قدیمی صحبت می‌کند.

روز دوشنبه هم ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، به طور تلویحی آقای روحانی را به حاشیه‌سازی متهم کرد.

از زمان انتصاب آقای رئیسی به ریاست قوه قضائیه، این قوه شعار اصلی خود را مبارزه با فساد قرار داده و پرونده‌هایی را به جریان انداخته که خبرساز شده است. اما منتقدان می‌گویند این کارزار مبارزه با فساد اهداف جناحی دارد.

انتقادهای متقابل دو جناح مخالف در نظام سیاسی ایران درحالی بار دیگر بالا می گیرد که فصل انتخابات در این کشور نزدیک است.

انتخابات سراسری یازدهمین دوره مجلس ایران قرار است روز دوم اسفند برگزار شود و بنا بر اعلام وزارت کشور ایران ثبت‌نام نامزدهای این انتخابات از ۱۰ آذر آغاز خواهد شد.

مطابق قوانین ایران وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات است و شورای نگهبان ضمن بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی و تایید نهایی صحت برگزاری انتخابات (به جز شوراهای شهر و روستا) باید با تاریخ برگزاری آن هم موافقت کند.

دوره دهم قانونگذاری مجلس شورای اسلامی در خرداد ۱۳۹۹ به پایان می رسد و مطابق مقررات در ایران، انتخابات آن باید چند ماه پیش از شروع رسمی دوره بعد، برگزار شده باشد.

موضوعات مرتبط