اعتراض‌ها به گران شدن بنزین در ایران؛ اختلال در اطلاع‌رسانی، هشدار به معترضان

اعتراض‌ها به گران شدن بنزین در ایران حق نشر عکس EPA

بر اساس گزارشها از ایران در پی تجمعات اعتراضی در ایران در واکنش به گران شدن بنزین، دستکم "دوازده نفر" کشته شده و به گزارش خبرگزاری فارس "حدود هزار نفر" هم بازداشت شده‌اند.

اطلاع‌رسانی رسمی درباره اعتراض‌ها به گرانی ناگهانی بنزین محدود، منقطع و پراکنده بوده و شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در اطلاع‌رسانی داشته‌اند؛ اما قطع اینترنت از سوی مقامات ایران مانع از خبررسانی شفاف‌تری درباره این اعتراضات شده است. مقام‌های ایران یک‌صدا به معترضان، هشدار داده‌اند و همزمان مقام‌های انتظامی می‌گویند "آرامش" به شهرهای ایران برگشته است.

خبرگزاری فارس در گزارشی نوشته است در مجموع " ۸۷۴۰۰" نفر در "صد نقطه" کشور اعتراض کرده‌اند و میانگین جمعیت بین "پنجاه تا هزار و پانصد نفر" بوده است.

با این حال، به گفته فارس، "حجم خشونت و میزان تخریب آشوبگران نسبت به تجمعات دی ماه ۹۶ گسترده‌تر و مخرب‌تر بوده و در نتیجه آسیب‌های جانی و مالی در مقایسه با آن افزایش داشته است."

فارس به نام این شهرها اشاره‌ای نکرد و نوشت آماری از تعداد کشته‌شدگان ندارد اما "بیشترین تلفات مربوط به حمله اوباش مسلح به انبارهای نفتی و مقرهای نظامی بوده است."

اعتراض و درگیری در بسیاری از شهرهای ایران گزارش شده و همین گزارشها حاکی از کشته شدن دستکم "دوازه" نفر است از جمله:

دورود، گرمسار، گرگان، کرج، خرم‌آباد، مهدیشهر، قزوین، قم، سنندج، شاهرود، شیراز، اصفهان (تخریب ۱۵جایگاه سوخت)، شهریار (یک کشته، شصت تا هفتاد زخمی)، کرمانشاه (یک کشته، سرگرد نیروی انتظامی)، ایلام، تهران (سوختن یک بانک)، یزد (دستگیری چهل نفر، "مصدومیت پلیس")، سیرجان (یک کشته با شلیک مستقیم به سر)، بهبهان (چهار کشته)، مریوان (یک کشته)، کرمان (یک مامور انتظامی چاقو خورده)، بوشهر، ساری و تبریز.

همزمان گزارشهای تایید نشده حاکی از کشته و مجروح شدن تعداد بیشتری از معترضان است.

حق نشر عکس AFP

فارس همچنین نوشته است که بیشترین آسیب به اموال عمومی در "استان‌های خوزستان، تهران بزرگ، فارس و کرمان" بوده و "صد بانک و پنجاه و هفت فروشگاه فقط در یک استان به آتش کشیده شده و یا به غارت رفته است."

بانک‌ملی ایران بدون ذکر تعداد، خبر داده که برخی از شعبه‌هایش آسیب دیده‌اند.

در اصفهان مدارس و مترو امروز تعطیل بوده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ادامه اعتراض‌ها به گرانی بنزین در چهار گوشه ایران

"اشرار،فرصت‌طلبان، دشمنان"

مقامات ارشد ایران از رهبر این کشور تا دیگر مقام‌های دولتی و انتظامی یک‌صدا به معترضان هشدار داده‌اند و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، معترضان را "اشرار" و " ضد انقلاب و دشمنان ایران" خواند و گفت "این کارها کار مردم معمولی نیست."

رهبر ایران خواستار برخورد با اشرار شد و و وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای، "برخورد با اشرار" را وظیفه خود دانست و هشدار داد که با آنها "برخورد قاطع" می‌کند.

از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، که برای توضیح به مجلس رفته بود نقل شده که "تعدادی از افراد که اقدام به تحریک مردم در خیابان‌ها می‌کردند، شناسایی شدند. مشخص شد که آنان با سازمان منافقین در ارتباط هستند. آنان برخی از افراد شرور منطقه بودند، پول گرفتند تا ایجاد آشوب کنند." او گفت معترضان "بعضاً سلاح گرم داشتند و این افراد به بانکها و اموال مردم آسیب زدند". "منافقین" نامی است که مسئولین ایران برای نام بردن از سازمان مجاهدین خلق از آن استفاده می‌کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اختلال در اینترنت در ایران در پی اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین

حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی نیز گفته است این نیرو با اعتراض‌ها "با سعه صدر" برخورد کرده اما به "اخلالگران و فرصت طلبان" فرصت نخواهد داد و "براساس قانون با آنها برخورد خواهد شد."

احمد نوریان، سخنگوی نیروی انتظامی، هم به "عناصری با هدایت معاندین خارج از کشور و منفعت طلبان داخلی" هشدار داد و گفت این نیرو "هیچ گونه مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداشته و با شناسایی سرکردگان و عوامل میدانی با آنها برخورد می‌شود".

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور هم گفت نیروی انتظامی "با خویشتنداری" با اعتراض‌ها برخورد کرده اما "عده‌ای به دنبال برخی اقدام‌های کاملا غیرقانونی و قانون‌شکنانه به مراکز عمومی مثل بیمارستان‌ها و برخی جا‌ها که مردم در آن بودند، به ماشین و اموال عمومی آسیب رساندند و همچنین اقدام به بستن جاده‌ها و نیز ایجاد بی‌انضباطی و مختل‌کردن ترافیک کردند."

او هشدار داد که "با توجه به اسناد و مدارکی که از این موضوع تهیه می‌شود با دوربین‌هایی که در میان جمعیت تصویربرداری می‌کنند و دوربین‌هایی که در مناطق مختلف نصب هستند و نهایتا با شناسایی دقیق این‌ها با آنان برخورد خواهد شد."