اعتراض‌ها در ایران؛ عقب‌نشینی مجلس و هشدار پلیس و وزارت اطلاعات

اعتراض‌ها در شیراز
توضیح تصویر،

اعتراض‌ها در شیراز

در پی حمایت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از افزایش قمیت بنزین، دو طرح دو و سه فوریتی نمایندگان مجلس برای لغو و بازنگری در این تصمیم از دستور کار خارج شد. ‌هم‌زمان نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات درباره برخورد با "اشرار و اغتشاشگران" هشدار داده‌اند.

سخنگوی فراکسیون امید در مجلس، متشکل از نمایندگان اصلاح‌طلب و میانه‌رو، گفت با نظر کارشناسان "طرحی سه فوریتی برای لغو افزایش قیمت بنزین و به دنبال آن افزایش تدریجی آن از طریق بودجه سنواتی" تهیه شده بود که "با توجه به تاکیدات صبح امروز مقام معظم رهبری این طرح از دستور کار خارج شد."

طرحی دوفوریتی دیگر هم که با هدف تک‌نرخی کردن بنزین با قمیت ۱۵۰۰ تومان ارائه شده بود، به همین سرنوشت دچار شد.

بسیاری از نمایندگان مجلس به تصمیم سران قوا بدون اطلاع مجلس اعتراض داشتند. محمد قسیم عثمانی، نماینده بوکان با انتقاد از نقش نداشتن مجلس در مصوبه افزایش قیمت بنزین استعفای خود را به هیات رئیسه مجلس ارائه کرده است.

همچنین گزارش‌هایی درباره تلاش بعضی نمایندگان برای "استیضاح" علی لاریجانی، رئیس مجلس منتشر شده است.

تصمیم سران سه قوه برای افزایش ناگهانی قمیت بنزین آزاد از لیتری هزار تومان به سه هزار تومان و سهمیه‌بندی بنزین با قیمت لیتری ۱۵۰۰ تومان، باعث اعتراض مردم در‌ ده‌ها شهر ایران شده است.

این اعتراض‌ها به خشونت کشیده شد و تا کنون دست کم هشت کشته و ده‌ها زخمی به جا گذاشته است. به نوشته خبرگزاری فارس حدود هزار نفر هم در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

توضیح تصویر،

آیت‌الله خامنه‌ای از افزایش قمیت بنزین حمایت کرده است

دستگیری "عوامل اصلی"

هم‌زمان نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات هشدار داده‌اند که با "اشرار" و "اغتشاشگران" برخورد می‌کنند.

وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای گفته است "عوامل اصلی اغتشاشات دو روز گذشته شناسایی و اقدام مناسب در حال انجام است".

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی هم گفته است که برخورد با معترضان ادامه خواهد داشت و "نهادهای امنیتی و انتظامی کشور، این افراد را شناسایی و ان‌شاء‌الله در موعد مقرر به سزای اعمال خود خواهند رسید."

آقای اشتری مدعی شده است که "سازمان‌های ضد انقلاب و منافقین" در پشت پرده ناآرامی‌ها هستند و وعده داده که "در موعد مقرر به سزای اعمال خود خواهند رسید."

ساعاتی پیش آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران از نیروهای امنیتی خواست که به وظیفه خود در برخورد با "اشرار" عمل کنند.

رئیسی: پیشنهاد دولت بود

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران در بیانیه‌ای گران شدن بنزین را "پیشنهاد دولت" خوانده که "با استناد به تکالیف قانونی، به منظور ایجاد هماهنگی در شورای اقتصادی سران قوا" تصویب شده است.

آقای رئیسی از دادستان‌ها در سراسر ایران خواسته "در مورد اشرار، وابستگان به جریان‌های ضد انقلاب و نفوذی‌هایی که با اقدامات خرابکارانه در راستای خواست دشمن، امنیت مردم و جامعه را هدف قرار داده اند؛ با همکاری نیرو‌های انتظامی و امنیتی با قاطعیت اقدام قانونی را معمول دارند."

رئیس قوق قضاییه با انتقادی تلویحی از شیوه اجرای مصوبه گران شدن بنزین گفته است که "فارغ از نظرات مختلف کارشناسی موجود پیرامون این طرح و شیوه اجرای آن که می‌توان در فضای دور از التهاب و غیر هیجانی به آن پرداخت، دستگاه قضایی خود را موظف می‌داند برای رفع مشکلات احتمالی در فرآیند اجرا، به وظایف قانونی خود عمل کند."

به گزارش خبرگزاری فارس احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم گفته است که در روز نخست اجرای سهمیه‌بندی بنزین، آیت‌الله خامنه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور گفته "مناسب بود هم‌زمان با اجرای سهمیه بندی بنزین اولین پرداخت نقدی یارانه‌ها نیز صورت می‌گرفت؛ ولی حالا که انجام نشده، لازم است زودتر اقدام کنید."