سپاه پاسداران: با ادامه ناامنی قاطعانه برخورد می‌کنیم

کرج حق نشر عکس Irna
Image caption کرج یکی از کانون‌ها اعتراض در روزهای اخیر بوده است‌

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای در واکنش به اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر هشدار داده است که "با ادامه هرگونه ناامنی و اقدامات مخل آسایش و آرامش مردم قاطعانه" برخورد خواهد کرد.

در این بیانیه سپاه از "هوشمندی ملت شریف و فهیم ایران" به دلیل جدا شدن از "صف مزدوران اجیرشده توسط بیگانگان" تقدیر کرده و مجموعه‌ای از عوامل خارجی را مسبب اعتراض‌ها خوانده است.

اعتراض‌‌ها به گران شدن بنزین و سوخت در سه روز گذشته در شهرهای مختلف ایران به خشونت کشیده و کشته و زخمی به جا گذاشته است. بعضی گزارش‌های غیررسمی از کشته شدن ده‌ها نفر در این ناآرامی‌ها خبر می‌دهند.

سپاه در بیانیه خود مقام‌های آمریکایی را "سرشبکه شرارت و کینه‌توزی ضد ایران" معرفی کرده و همچنین مدعی شده است که "گروهک شیطانی و جنایتکار منافقین و خاندان منحوس خبیث پهلوی و عملیات روانی رسانه‌های سلطه و صهیونیسم" مردم را به اعتراض ترغیب کرده‌اند.

در این بیانیه از خانواده‌ها خواسته شده که به فرزندانشان توصیه کنند که "به پژواک دروغین و شیطانی شبکه‌های ماهواره‌ای و مجازی دشمن" اعتنا نکنند تا به دام "خناسان و کینه‌ورزان" نیفتند.

لحظه به لحظه با اعتراض‌ها در ایران

غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان هم امروز دوشنبه ۲۷ آبان در نشستی خبری گفته است که در جریان ناآرامی‌های اخیر هر جا نیروی انتظامی نیاز به کمک داشته "بسیج در حد توان به ناجا کمک کرده است."

به گفته آقای سلیمانی نیروهای بسیج، که زیرمجموعه سپاه محسوب می‌شوند، "با اقتدار وارد عمل شده و در آینده هم همین طور خواهد بود."

سرتیپ پاسدار سلیمانی ایران را کشوری آزاد خوانده که در آن "مردم می‌توانند نظرات خود را اعلام کنند."

او با اشاره به اعتراض‌های اخیر گفت که "نیروهای امنیتی با سعه صدر با این اتفاقات برخورد کردند."

این در حالی است که در بسیاری از تصاویر و ویدیوهایی که از وقایع اخیر منتشر شده، نیروهای امنیتی با خشونت با معترضان برخورد می‌کنند و در مواردی به سوی آنها مستقیما تیراندازی می‌کنند.