جهرمی: اینترنت اختلال ندارد، به دستور شورای امنیت کشور قطع شده

قطع اینترنت

منبع تصویر، Getty Images

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، تاکید کرده است که "اینترنت اختلال ندارد، بلکه به دستور و تشخیص شورای امنیت کشور با ابلاغ به اپراتورها قطع شده است" و افزوده است که "قطع اینترنت ضررهای فراوانی برای مردم و نظام داشته و ‌دارد." و گفته: "من خودم هم این روزها اجازه استفاده از اینترنت را ندارم"

او گفته است که " قطع اینترنت به کارکردهای شبکه ملی اطلاعات ضربه می‌زند".

وزیر ارتباطات ایران همچنین به خبرگزاری دانشجویان ایران، (ایسنا) گفته "چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد" و تاکید کرده است که "ما موضوعی به نام اینترنت ملی نداریم." وی افزوده است که "شورای امنیت کشور به زودی نسبت به صدور مجوز برقراری اینترنت در کشور اقدام می‌کند و ما هم پیگیر هستیم."

پیشتر علی ربیعی، سخنگوی دولت هم، شورای امنیت کشور را مسوول قطع اینترنت در ایران عنوان کرده بود.

آقای جهرمی در اظهارات خود همچنین درباره توییت ریچارد گرنل، سفیر ایالت متحده آمریکا در آلمان که نوشته بود "توانایی فنی برقراری اینترنت بدون سانسور و کنترل دولتی" در ایران داریم، گفته که این ادعا در حال حاضر ممکن نیست بلکه "[آنها] برنامه‌هایی برای سال ۲۰۲۵ دارند که [الان] مطرح کرده‌اند".

در پی بروز ناآرامی در بسیاری از شهرهای ایران به دلیل اعتراض به افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین از روز شنبه دسترسی به اینترنت در این کشور قطع شد. بر اساس گزارش نت بلاکس در حال حاضر اینترنت در ایران با ظرفیت تنها ۵ درصد قابل استفاده است.

قطع اینترنت پس از آن است که اعتراض ها در ایران گسترش یافته و به خشونت کشیده شده است. روز گذشته دسترسی به وب سایت شماری از خبرگزاری های ایران غیرممکن بود. اطلاع رسانی رسانه ها درباره حوادث با محدودیت رو به روست و شهروندان هم برای ارسال فیلم و تصاویر با مشکلاتی مواجه شده اند.

در حالی که برجا ماندن شماری کشته و مجروح از زبان مسوولان تائید شده اما رقم دقیق آن مشخص نیست. حسن روحانی، رئیس جمهوری از رئیس قوه قضائیه خواسته تا با کسانی که "در زندگی مردم اخلال و ناامنی و راه بندان ایجاد کرده" برخورد کند. او گفته "دولت اجازه اغتشاش و ناامنی به هیچکس نخواهد داد".