آمریکا معافیت مربوط به تاسیسات فردو را تمدید نمی‌کند

اراک حق نشر عکس Getty Images
Image caption تاسیسات اتمی اراک از جمله مراکزی است که شرکت‌های خارجی در آن فعالیت دارند

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا می گوید که با توجه به شروع غنی سازی در فردو از سوی ایران کشورش از روز ۱۵ دسامبر معافیت مربوط به این تاسیسات را لغو خواهد کرد.

او در کنفرانسی خبری در واشنگتن گفت: "مقدار صحیح غنی سازی اورانیوم از سوی بزرگترین حامی تروریسم در جهان باید صفر باشد... ایران هیچ دلیل مشروعی برای از سرگیری غنی سازی در این محوطه که قبلا مخفی بود ندارد." ایران اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند.

آقای پومپئو اضافه کرد که این "تلاش آشکار دیگری برای اخاذی هسته ای" از سوی ایران است.

سازمان انرژی اتمی ایران روز ۷ نوامبر - ۱۶ آبان - اعلام کرد که فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را در سایت فردو در جنوب تهران آغاز کرده که تازه ترین گام ایران در کاهش تعهداتش در قبال توافق اتمی، برجام، است.

وزیر خارجه آمریکا در اشاره به اعتراضات جاری در ایران گفت: "ما قویا هرگونه اقدام خشونت‌بار رژیم علیه مردم ایران را محکوم می کنیم و نگران گزارش ها از مرگ معترضان هستیم."

"جمهوری اسلامی باید به خشونت علیه مردم خود پایان دهد و فورا امکان دسترسی به یک اینترنت آزاد و بدون سانسور را برای همه ایرانی ها را فراهم کند. جهان ناظر این تحولات است."

خبرگزاری رویترز روز ۳۱ اکتبر گزارش داده که آمریکا قصد دارد معافیت چند شرکت خارجی برای همکاری اتمی با ایران را تمدید ‌کند.

معافیت اعطا شده از سوی آمریکا به ادامه فعالیت غیرنظامی اتمی در تاسیسات آب سنگین اراک و غنی‌سازی فردو مربوط می شد.

تا کنون شرکت دولتی صنایع هسته‌ای چین در زمینه اجرای تغییرات لازم در اراک فعالیت داشته و شرکت روسی روس‌اتم نیز در فردو فعال بوده است.

آمریکا سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و تحریم‌هایی را علیه این کشور به اجرا گذاشت. ایران در مقابل اخیرا شروع به کاهش تعهداتش در قبال برجام کرده است.

+ خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

گرچه قوانین تحریم آمریکا صرفا شامل شهروندان و موسسات آمریکایی است، اما دولت آن کشور گفته است که شهروندان یا موسسات کشورهای دیگر در صورت نقض این تحریم‌ها از دسترسی به امکانات مالی و بازار آمریکا محروم خواهند شد. با توجه به اهمیت ارتباط با آمریکا و اینکه شرکت‌های عمده جهان دارای شعب و دفاتری در آن کشور هستند، در عمل قوانین تحریم ایالات متحده به شکل ثانویه بر همکاری کشورهای ثالث با ایران تاثیر گذاشته است.

آمریکا با اعطای مورد به مورد معافیت از تحریم ثانویه، ارتباط و همکاری برخی از موسسات خارجی با ایران را امکانپذیر کرده است.

مقام های آمریکایی گفته بودند که آمریکا معتقد است حضور شرکت‌های خارجی در صنایع اتمی ایران و فعالیت آنها در چارچوب مقررات و ضوابط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به جلوگیری از تلاش حکومت ایران برای دستیابی به اسلحه اتمی کمک می‌کند.

پیشتر در روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل گفت که ذخیره آب سنگین قابل استفاده در راکتورهای ایران از حد مجاز در برجام فراتر رفته است.

به گفته این سازمان عملیات تولید آب سنگین در ایران در جریان است و هم اکنون ۱۳۱ تن و ۵۰۰ کیلوگرم است. حد مجاز براساس برجام برای این ماده ۱۳۰ تن است.