سخنگوی قوه قضائیه از مردم خواست معترضان را 'معرفی کنند'

قوه قضائیه حق نشر عکس Jahan News

سخنگوی قوه قضاییه از مردم خواسته تا معترضان را به نهادهای امنیتی معرفی کنند. غلامحسین اسماعیلی گفته "ما در دستگاه قضایی از مردم می‌خواهیم که فتنه‌گران و خشونت‌طلبان و خرابکاران را به نهادهای امنیتی و دستگاه قضائی معرفی کنند."

او همچنین از بازداشت شماری از افرادی خبر داد که به گفته او "برای شبکه‌های خارجی مبادرت به تهیه و انتشار فیلم می‌کردند". غلامحسین اسماعیلی در نشستی با خبرنگاران گفت که "تعدادی از افرادی که مبادرت به آتش زدن بانک‌ها و امکان عمومی داشتند" شناسایی شدند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره بازداشت‌شدگان افزوده که "عناصر معاندین هم از سلطنت‌طلب‌ها و هم از گروه نفاق و معاندین و طیف‌هایی از اراذل که انسجام داخلی دارند شناسایی شدند" و تاکید کرده که "تعدادی از عناصر وابسته شناسایی شده و در بازداشت هستند."

به گفته سخنگوی قوه قضائیه هنوز از میزان خسارت‌ها "جمع بندی" وجود ندارد.

او همچنین درباره گرانی احتمالی ناشی از افزایش قیمت بنزین تاکید کرده که کنترل بازار وظیفه دولت است.

به گفته وی: "مطالبه دستگاه قضا از دولت این است که وظیفه خود را به درستی انجام دهند. کنترل بازار دست ما نیست اما اعلام می‌کنیم کسانی که در کنترل بازار کوتاهی کنند، تحت تعقیب قرار خواهند گرفت."

همزمان فرمانده انتظامی تهران بزرگ هم از بازداشت‌های گسترده خبر داده و تهدید کرده که به زودی "به سراغ تعدادی دیگر می‌رویم."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، (ایسنا) سرتیپ پاسدار حسین رحیمی گفته: "ما در دو روز گذشته جمع زیادی از این افراد را دستگیر کردیم و تعدادی دیگر را نیز به زودی به سراغشان خواهیم رفت. افرادی که شرارت کرده و تخریب کرده و به اموال عمومی مردم ضربه زده و متواری شده بودند، به زودی دستگیر خواهند شد."

فرمانده انتظامی تهران بزرگ تاکید کرده که با عاملان خسارت‌ها "قاطعانه" برخورد می‌شود.

"به گفته وی تعدادی به بهانه‌های واهی به خصوص در یکی دو روز اخیر دست به اقدامات اوباشگرانه و وحشیانه زده و ضررها و خسارات زیادی را به اموال مردم و اموال عمومی وارد کردند که قطعا این‌ افراد جزو اشرار و جزو کسانی هستند که قانون برخورد قاطعی با آنان خواهد کرد."

پیشتر آیت‌الله علی خامنه‌ای از واژه "اشرار" استفاده کرده و اعتراضات را به " ضد انقلاب و دشمنان ایران" نسبت داد.