ترامپ: ایران بی‌ثبات شده - هوک: از اعتراض‌ها خشنود و در کنار مردم ایرانیم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اظهار خشنودی برایان هوک از اعتراضات اخیر در ایران

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید ایران "بی‌ثبات" شده است. برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران هم می‌گوید "آمریکا از اعتراض‌ها در ایران بسیار خشنود است" و اضافه کرده این کشور در کنار مردم ایران است.

آقای هوک در گفت‌وگو با تلویزیون فارسی درباره تحولات اخیر ایران حمایت کشورش از مردم ایران تاکید کرد: "در دوران جنبش سبز دولت باراک اوباما با حکومت ایران همراه شد به جای مردم، ولی ما در کنار مردم ایران هستیم."

وی گفت آمریکا "یک سال ونیم است که تلاش می‌کند فناوری‌های تازه‌ای را برای دور زدن فیلترینگ در اختیار مردم ایران بگذارد" و افزود "همین فناوری‌ها باعث شدن که مردم بتوانند بسیاری از ویدیوهایی را از اعتراض‌ها پخش کنند."

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در پاسخ به این سوال که چرا دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به اعتراض‌های اخیر واکنشی نشان نداده گفت: "این طور نیست و رئیس جمهور آمریکا چندین بار با وزیر امور خارجه این کشور درباره این موضوع صحبت کرده است."

دقایقی پس از مصاحبه بی‌بی‌سی فارسی با آقای هوک، آقای ترامپ در توییتر خود نوشت: "ایران چنان بی‌ثبات شده که رژیم کل سیستم اینترنت را خاموش کرده تا مردم بزرگ ایران نتوانند درباره خشونت بزرگی که در کشور رخ می‌دهد صحبت کنند".

"آنها شفافیتی در حد صفر می‌خواهند. فکر می‌کنند که جهان از مرگ و فجایعی که حکومت ایران مسبب آن است مطلع نخواهد شد."

برایان هوک مقام آمریکایی با اشاره به قطع اینترنت در ایران از سوی مقامات ایران گفت که "حکومت ایران اینترنت را خاموش کرد تا دنیا نتواند ببیند با مردمش چه می‌کند. "

آقای هوک در پاسخ به اتهام رهبران ایران درباره دخالت آمریکا در اعتراض‌ها گفت: "رژیم ایران همواره دیگران، مانند سعودیها و آمریکایی‌ها و یا اروپایی ها را متهم می‌کند؛ این در حالی است که خود آنها باعث بی‌ثباتی هستند و این اتهام‌ها دیگر تکراری شده است."

او حکومت ایران را "رژیم مافیایی" خواند و تاکید کرد که "حکومت ایران به مردم خودش اعتماد ندارد و در عراق وسوریه و یمن پول زیادی خرج کرده است. او گفت ایران اولویت را به صدور ایدوئولوژی خود داده است.

واکنش آلمان به برخورد با معترضان ایرانی

دولت آلمان اقدام نیروهای امنیتی ایران در "به کار بردن بیش از حد خشونت" در اعتراض‌های اخیر را محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سخنگوی وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای گفت: "ما از گزارش‌های مربوط به مرگ بیش از ۱۰۰ قربانی شوکه شدیم. باید به حق اعتراض مسالمت‌آمیز احترام گذاشته شود."

اتحادیه اروپا درباره اعتراض‌ها: هر گونه خشونت غیرقابل قبول است

ساعاتی پیش نیز سخنگوی اتحادیه اروپا در بیاینه‌ای از نیروهای امنیتی ایران خواسته است که در برخورد با معترضان حداکثر خویشتنداری را از خود نشان دهند و از معترضان هم خواسته که مسالمت‌آمیز تظاهرات کنند.

این بیانیه هرگونه خشونت را غیرقابل قبول خوانده و گفته است که حق آزادی بیان و اجتماعات باید تضمین شود. اتحادیه اروپا همچنین از مقام‌های ایران خواسته از برقراری جریان آزاد اطلاعات و دسترسی به اینترنت اطمینان یابند.

واکنش ایران به اتحادیه اروپا

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا درباره اعتراض‌ها، از این اتحادیه خواسته "به جای اظهارات مداخله‌آمیز و دفاع از اشرار پاسخگوی خلف وعده‌های خود نسبت به مردم ایران باشد."

عباس موسوی بیانیه سخنگوی اتحادیه اروپا را که در آن خواهان "حداکثر خویشتنداری" در برابر معترضان شده بود، دخالت در امور داخلی ایران خوانده است.

آقای موسوی از اروپایی‌ها خواسته به "مشکلات و نابسامانی‌های داخلی خود" بپردازند و نسبت به "خلف وعده و عدم اجرای تعهدات برجامی" پاسخگو باشند. سخنگوی اتحادیه اروپا به کار بردن هر گونه خشونت را غیرقابل قبول خوانده بود.