فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا: آمریکا نسبت به حفظ جان سربازانش مسئولانه عمل کند

رشید حق نشر عکس Irna
Image caption سرلشکر رشید (وسط) به آمریکاییان در مورد "رفتار اشتباه در منطقه" هشدار داده است

دو روز پس از عبور یک ناوهواپیمابر آمریکایی از تنگه هرمز، یک فرمانده ارشد ایران به ایالات متحده در مورد "اجتناب از رفتار اشتباه در منطقه" هشدار داد.

سرلشکر غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا که در یک رزمایش پدافند هوایی حضور داشت به خبرنگاران گفت: "از این میدان و صحنه رزمایش پدافند هوایی به دشمنان ملت ایران به ویژه آمریکایی‌ها هشدار می‌دهیم که دولت آمریکا باید با اجتناب از رفتار اشتباه در منطقه به ویژه منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز نسبت به حفظ جان سربازان آمریکایی و به خطر افتادن جان آنها مسئولانه عمل کند."

از قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیابه عنوان عالی‌ترین قرارگاه عملیاتی نظامی در ایران نام برده می‌شود که مسئولیت طراحی و هماهنگی و نظارت عملیاتی نیروهای مسلح متشکل از ارتش و سپاه پاسداران را برعهده دارد.

وی گفت نیروهای مسلح "با اشراف اطلاعاتی و رصد اقدامات دشمن، نه‌تنها تهدیدات را به طور دائم مورد ارزیابی قرار می‌دهند، بلکه در مقابل هرگونه تهدیدی از آمادگی بسیار بالایی هم در بُعد دفاعی و هم در بُعد تهاجمی برخوردار هستند."

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Irna
Image caption صباحی‌فرد: وانستیم هر هدفی را که وارد آسمان منطقه رزمایش شد مقتدرانه منهدم کنیم

غلامعلی رشید، در مورد رزمایش کنونی گفت: "در این سه هفته اخیر در قلب ایران و در سرزمینی به وسعت بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع یک رزمایش بزرگ را در عرصه پدافند هوایی داشتیم."

وی افزود: "ما از همه آموزش‌هایی که تاکنون دیده‌ایم و از همه تجربیات و سلاح‌هایی که تولید بومی خودمان در وزارت دفاع است، همه اینها را تحت امر متخصصان و فرماندهان، تست و ارزیابی کردیم و برای دفاع از آسمان ایران، مهارت‌ها و ورزیدگی کارکنان شجاع پدافند هوایی ارتش و سپاه را ارتقاء بخشیدیم."

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا گفت قدرت نیروهای مسلح "در مقابل هرگونه اقدامات تحریک کننده و مداخله‌آمیز در دفاع از این سرزمین به صورت سازماندهی شده و رو به افزایش است." سرتیپ رشید افزود: "برای جلوگیری از جنگ تنها گفتار و ارسال پیام کفایت نمی‌کند و به اقدام مناسب و رفتار مناسب نیاز است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ناو هواپیمابر ابراهام لینکلن با اسکورت یک ناوگروه تهاجمی از تنگه هرمز عبور کرده است (تصویر آرشیوی)

سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد، فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش نیز که در این رزمایش شرکت داشت گفت: "اگر دشمن خیالی به سرش زد ما در میدان مقابله هم دشمنان را از کرده خود پشیمان می‌کنیم." او در مورد این رزمایش گفت: "توانستیم هر هدفی که وارد آسمان منطقه رزمایش شود را مقتدرانه منهدم کنیم و اجازه برگشت به آنها ندهیم."

اظهارات مقامات نظامی ایران در حالی منتشر می‌شود که دو روز پیش، فرماندهی نیروهای آمریکایی در منطقه اعلام کرد که ناو هواپیمابر ابراهام لینکلن با همراهی یک ناوگروه تهاجمی از تنگه هرمز عبور می‌کند. در سازماندهی نیروی دریایی ایالات متحده، ناوگروه تهاجمی از یک ناوهواپیمابر و تعدادی شناور دیگر از جمله تعدادی ناوشکن، ناوچه، ناو تدارکاتی و در مواردی شناورهای دیگر تشکیل می‌شود.

در ماه آوریل و افزایش تنش در منطقه خلیج فارس در پی اجرایی شدن تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران، رئیس جمهوری ایالات متحده دستور داد ناو هواپیمابر ابراهام لینکلن سواحل آمریکا را به مقصد منطقه عمومی دریای عمان و خلیج فارس ترک کرد. این ناو هواپیمابر از ماه مه در آب‌های دریای عرب، واقع در شمال اقیانوس هند، مستقر بوده است.

فرماندهی نیروهای آمریکا در منطقه گفته است که هدف از عبور ناوهواپیمابر و ناوگروه تهاجمی تاکید بر آمادگی ایالات متحده در حفظ آزادی کشتیرانی در منطقه از جمله تنگه هرمز است.

پس از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، برای مدتی منطقه خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز دستخوش ناامنی و تنش بود. در این مدت، در چند نفتکش انفجارهایی روی داد، نیروی دریایی سپاه پاسداران در مواردی در صدد کشاندن نفتکش های خارجی به آب‌های ایران برآمد، و یک فروند پهپاد آمریکایی توسط دفاع ضد هوایی ایران سرنگون شد. یک نفتکش بریتانیایی نیز برای مدتی در آب های داخلی ایران توقیف بود.

این اولین بار است که ناوهواپیمابر ابراهام لینکلن در ماموریت کنونی از تنگه هرمز عبور می‌کند.