امام جمعه تهران: مخالف اعتراض مسالمت‌آمیز نیستیم

احمد خاتمی حق نشر عکس Fars

احمد خاتمی امروز در نماز جمعه تهران گفته است که حکومت ایران با "اعتراض مسالمت‌آمیز" مخالفتی ندارد.

آقای خاتمی گفته است: "اصل ۲۷ قانون اساسی تجمع مسالمت‌آمیز را قبول دارد و کسی با اعتراض مسالمت آمیز مخالفت ندارد. مانند آفتاب مشخص است که اشرار با سوار شدن بر موج نگرانی مردم سوءاستفاده کرده و هزاران میلیارد ضرر زدند."

به دنبال سه برابر شدن ناگهانی قیمت بنزین در بیش از ١٠٠ شهر ایران اعتراضات گسترده‌ای به راه افتاد که در مواردی به خشونت کشیده شد. صدها بانک و ساختمان دولتی در این اعتراضات به آتش کشیده شده یا تخریب شدند.

ویدئوهای منتشرشده در باره این اعتراضات، تیراندازی مستقیم ماموران به جمعیت را نشان می‌دهد. در بعضی از این ویدئوها اقدام خشونت‌آمیزی از طرف معترضان دیده نمی‌شود.

عفو بین‌الملل شمار کشته‌شدگان را ۱۰۶ نفر برآورد کرده است.

یکی از اصول مبنایی سازمان ملل در پراکندن تجمعات خشونت‌آمیز، ماموران امنیتی را ملزم می‌کند که به جز مواقعی چون "شرایط دفاع مشروع و محافظت از افراد در مقابل خطر فوری مرگ یا جراحت خطرناک" به اسلحه گرم متوسل نشوند.

یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان، امروز گفته است: "به برخی از بسیجیان و طلاب بسیجی ۱۰ تا ۱۵ ساچمه خورده بود. آنها این ضربه را تحمل کردند و بسیاری از نیروهای مسلح زخمی شدند اما سعی کردند کسی کشته نشود."

رسانه‌های ایرانی در هفته اخیر از کشته شدن چند مامور امنیتی در جریان اعتراضات خبر داده‌اند.

علاوه بر احمد خاتمی در تهران، امامان جمعه در شهرهای دیگر هم به طور مشابهی از اعتراض مسالمت‌آمیز حمایت کرده‌اند.

عبدالکریم عابدینی در قزوین گفته "کسی با اعتراض مسالمت‌آمیز کاری نداشته" و امام جمعه موقت سنندج هم گفته "اعتراض مسالمت‌آمیز حق هر انسانی است".

همزمان سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور ایران هم اعلام کرده است که در یک سال گذشته " ۳۳۱ تجمع و راهپیمایی" با درخواست مجوز از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب انجام شده است. آقای سامانی جزئیات گرایش سیاسی و خواسته‌های این تجمع‌ها را مشخص نکرده است.

دهه‌ها است که در ایران مخالفان و منتقدان حکومت مجوزی برای تشکیل نهادهای سیاسی و تجمعات اعتراضی خود ندارند و با فعالیت‌های آنان برخورد امنیتی می‌شود.

در مقابل طرفداران حکومت در برگزاری تجمعات خیابانی و حتی حمله به سفارتخانه‌های کشورهای خارجی آزادانه عمل می‌کنند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption طرفداران حکومت در شیراز تظاهرات کردند

یکی از محورهای دیگر صحبت‌های امروز امامان جمعه حمایت از موضع آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران بوده است.

آنها در شهرهای مختلف گفته‌اند اعتراضات اخیر توسط "اشرار" به خشونت کشیده شده و باید با آنها به شدت برخورد شود.

محسن محمودی، امام جمعه موقت ورامین، گفته است: "مردم ایران اسلامی از دستگاه قضایی می‌خواهند که اشرار و اغتشاشگران را به مجازات اعمالشان برسانند."

علی شاهچراغی، امام جمعه شهرری هم گفته اعتراضات اخیر از چهار سال قبل و توسط گروه‌های سلطنت‌طلب و سازمان مجاهدین خلق برنامه‌ریزی شده بود. آقای شاهچراغی سند و مدرکی برای این ادعای خود ارائه نداده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس دستگاه قضایی ایران، گفته است "مجازات سختی" در انتظار کسانی است که برای شرکت در ناآرامی‌ها محکوم شوند.

حق نشر عکس Fars
Image caption بسیج مدتی است یگان‌های امنیتی تشکیل داده که امروز در حضور جانشین فرمانده کل سپاه مانور دادند

همزمان با برگزاری نماز جمعه در شهرهای مختلف، هواداران حکومت در تجمع‌هایی حمایت خود از آیت‌الله خامنه‌ای را اعلام کرده‌‍‌اند.

تصاویر منتشرشده از این تجمعات صدها نفر را نشان می‌دهد که پرچم‌های ایران و پرچم‌هایی با شعارهای مذهبی و همچنین پلاکاردهای هم‌شکلی با شعارهایی در حمایت از حکومت دارند.

بعضی از این افراد کاغذهایی با شعار اعتراض به گرانی نیز به دست گرفته‌اند.