در اعتراضات ایران 'دست‌کم ۱۱۵ نفر' کشته شده‌اند - برآورد جدید عفو بین‌الملل

اعتراضات ایران حق نشر عکس Getty Images

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برآورد جدیدی از شمار قربانیان اعتراضات و ناآرامی‌های یک هفته اخیر در ایران ارائه داده و می‌گوید دست‌کم ۱۱۵ نفر در این رویدادها کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل در گزارش سه روز قبل خود از دست‌کم ۱۰۶ کشته خبر داد.

سازمان عفو بین‌الملل ضمن اعلام دست‌کم ۱۱۵ کشته گفته که "بر این باور است که شمار واقعی جان‌باختگان بسیار بیشتر است".

به دنبال سه برابر شدن ناگهانی قیمت بنزین غیرسهمیه‌ای، بیشتر از ١٠٠ شهر ایران صحنه اعتراضاتی گسترده‌ شد. این اعتراضات و برخورد ماموران امنیتی به طور کم‌سابقه‌ای خشونت‌آمیز بود.

صدها بانک و ساختمان دولتی در این اعتراضات به آتش کشیده شده یا تخریب شدند و ویدئوهای منتشرشده از این اعتراضات، تیراندازی مستقیم ماموران به جمعیت را نشان می‌دهد.

سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند یکی از اصول مبنایی سازمان ملل در پراکندن تجمعات خشونت‌آمیز، ماموران امنیتی را ملزم می‌کند که به جز مواقعی چون "شرایط دفاع مشروع و محافظت از افراد در مقابل خطر فوری مرگ یا جراحت خطرناک" به اسلحه گرم متوسل نشوند.

پیش از این عفو بین‌الملل در گزارشی گفت نیروهای امنیتی در ایران از "گلوله جنگی، ماشین های آبپاش، باتوم و گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان" استفاده کردند.

این سازمان گفته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با "اشرار" خواندن معترضان به نیروهای امنیتی برای سرکوب شدید "چراغ سبز" نشان داده است.

در آمار قربانیان حوادث که به تایید عفو بین‌الملل رسیده، استان‌های خوزستان و کرمانشاه بیشترین شمار کشته‌شدگان را داشتند.

چند روز پس از آغاز اعتراضات، هنوز جنازه‌های برخی از کشته‌شدگان به خانواده‌هایشان تحویل داده نشده است.

مقام‌های ایرانی به جز چند مورد معدود درباره کشته‌شدگان این وقایع اظهارنظر رسمی نکرده‌اند.