قطعی اینترنت؛ آمریکا آذری ‌جهرمی را تحریم کرد

محمد جواد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

محمد جواد آذری جهرمی، از مرداد ۱۳۹۶ سمت وزارت ارتباطات را برعهده گرفته است

وزارت دارایی آمریکا روز جمعه اول آذر (۲۲ نوامبر) اعلام کرد که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران را به دلیل "نقشش در سانسور سراسری اینترنت" تحریم کرده است.

از آغاز اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین در ایران، اینترنت در این کشور به شکل سراسری و بی‌سابقه قطع شده است. آقای آذری جهرمی مسئولیت وزارتخانه‌ای را برعهده دارد که اینترنت را قطع کرده است.

آقای آذری جهرمی گفته است در جریان قطع اینترنت مسئولیت مستقیم نداشته و این اتفاق به دستور "شورای امنیت کشور" رخ داده است. شورای امنیت کشور، زیر مجموعه وزارت کشور محسوب می‌شود.

در نهایت، قطعی اینترنت یکی از تصمیمات دولت حسن روحانی است و توسط دولت او نیز اجرا شده است.

در بیانیه‌ای که وزارت دارایی آمریکا منتشر کرده، آمده است که محمد جواد آذری جهرمی، "کارمند سابق وزارت بدنام اطلاعات است" و از زمانی که به مقام وزارت ارتباطات رسیده، در مسیر رشد فنی توان سانسور دولت، گام برداشته است.

این بیانیه می‌افزاید که از زمان وزیر شدن آقای آذری جهرمی، وزارتخانه تحت امر او به پیشرفتهایی در زمینه تحت نظر قراردادن مخالفان نیز دست یافته است.

قطعی سراسری اینترنت در حالی رخ داد که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در سال ۹۶ و اندکی بعد از پیروزی در انتخابات درباره محمدجواد آذری جهرمی گفته بود: "وزیر ما به مردم قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

استیون منوچین می‌گوید مقام‌های ایران می‌دانند که آزادی اینترنت به زیر‌سئوال رفتن مشروعیت آنها منجر خواهد شد

در این متن به نقل از استیون منوچین، وزیر دارایی آمده است: "مقام‌های ایران می‌دانند که اینترنت آزاد، مشروعیت آنها را زیر سئوال می‌برد و به همین دلیل اینترنت را سانسور کردند تا بتوانند اعتراض‌های ضد حکومت را سرکوب کنند."

به گفته آقای منوچین، دلیل تحریم‌ آقای آذری جهرمی نیز این است که به سانسور اینترنت کمک کرده و موجب شده تا معترضان نتوانند به پیام‌رسان‌ها دسترسی داشته باشند. او نوشته که این موضوع موجب شده تا "دهها میلیون ایرانی نتوانند با هم و با دنیای بیرون در تماس باشند."

با توجه به این تصمیم وزارت دارایی آمریکا، تمامی دارایی‌های آقای آذری جهرمی در آمریکا مسدود خواهد شد. ضمن اینکه هیچ یک از شهروندان یا شرکت‌های آمریکایی اجازه نخواهند داشت تا با آقای آذری جهرمی معامله‌ای داشته باشند.

ایالات متحده آمریکا تاکنون گروه بزرگی از مقام‌های ایرانی را در مقاطع مختلف و به دلایل گوناگون تحریم کرده است.

ساعتی بعد از تحریم وزیر ارتباطات نیز مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشار توییتی نوشت که کشورش "تمام کسانی را که در میان سران رژیم در سرکوب مردم ایران نقش داشته‌اند، به پاسخگویی وا می‌داریم."

هنوز روشن نیست که اصولا محمد جواد آذری جهرمی حساب بانکی، ملک یا هرگونه دارایی دیگری در آمریکا دارد یا نه.

اینترنت در ایران در روزهای اخیر (روزهای ششم و هفتم اعتراض‌ها) در برخی نقاط وصل شده، اما به طور کلی این قطعی به شکلی جدی در بسیاری از مناطق به قوت خود باقی است.

توضیح صدا،

آیا برقراری مجدد اینترنت نشانه پایان تدریجی بحران در ایران است؟

"برنامه‌ای عجیب برای اینترنت پیش‌بینی شده"

امیر رشیدی، فعال آزادی اینترنت و از همکاران کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد دولت ایران، برنامه چند مرحله‌ای برای وصل کردن دوباره اینترنت پیش‌بینی کرده است.

او به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "در فاز نخست قرار است شرکت‌ها، پلیس، دفاتر خدمات عمومی، مراکز مذهبی و صرافی‌ها به اینترنت متصل بشوند. شهرهای شیراز و استان خوزستان و شهرهای غربی همچنان باید قطع بمانند."

آقای رشیدی افزود به عنوان کسی که مدتهاست در حال تحقیق روی پروژه اینترنت ملی است، این برنامه "بسیار عجیب، دقیق و دور از انتظار" است.

قطعی اینترنت که موجب شد تا روند اطلاع‌رسانی درباره اعتراض‌ها بسیار کند شود، فعالیت تمامی کسانی را کسب‌و‌کارشان با اینترنت مرتبط است، تحت تاثیر قرار داده است.