جهانگیری: کشورهایی که در آشوب‌های ایران دخالت داشتند، روزگار خوش نمی‌بینند

حق نشر عکس Tasnim
Image caption اسحاق جهانگیری معاول اول رئیس جمهور ایران

یک هفته پس از شروع اعتراضات در شهرهای ایران، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور "برخی" کشورهای منطقه را تهدید کرده که در صورت پیدا شدن ردی از آنها در اعتراضات "روزگار خوش در منطقه نخواهند دید".

آقای جهانگیری در یک جلسه دولتی موسوم به ستاد تنظیم بازار گفته است: "برخی از کشورهای منطقه بدانند اگر سرنخ هایی پیدا شود که آن ها دخالت هایی برای ایجاد آشوب در داخل ایران کرده اند، روزگار خوش در منطقه نخواهند دید، ایران کشوری نیست که بشود با آن چنین شوخی‌ها و رفتارهایی کرد".

معاون اول رئیس جمهور ایران گفته "اگر معلوم شود دیگران در مسائل داخلی ایران دخالت کرده اند که به ملت ایران ضرر و زیانی وارد شود حتما پاسخ کوبنده ای دریافت خواهند کرد".

آقای جهانگیری در عین حال گفته است: "دولت از عمق جان اعتراض و صدای مردم را می‌شنود و برای آن احترام قائل است و تلاش خواهد کرد به آن چه مورد انتظار مردم است جامه عمل بپوشاند".

به دنبال افزایش قیمت بنزین و اصرار مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران بر اجرای تصمیم خود، در برخی از شهرهای ایران تجمعات اعتراضی شکل گرفت که بر اساس گزارش ها به شکل گسترده ای سرکوب شده است.

سازمان عفو بین الملل می گوید دست کم ۱۱۵ شهروند ایران در جریان اعتراضات هفته گذشته کشته شده‌اند.

این سازمان گفته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با "اشرار" خواندن معترضان به نیروهای امنیتی برای سرکوب شدید "چراغ سبز" نشان داده است.

در ماه‌های اخیر با خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام و بازگشت همه تحریم های ایالات متحده، فروش نفت ایران به شدت کاهش یافته و همزمان با آنچه سوءمدیریت داخلی توصیف می شود، وضعیت معیشتی شهروندان ایرانی خصوصا گروه های فرودست، بدتر شده است.

برخی از مقام های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران پیشتر گفته بودند که عوامل خارجی در اعتراضات اخیر ایران نقش داشته اند.

حسن روحانی رئیس جمهور با صراحت بیشتری در این باره اظهارنظر کرده و گفته "ارتجاع منطقه، صهیونیست ها و آمریکا" در وقایع اعتراضی ایران دخالت داشته اند.

در گفتار مقام‌های جمهوری اسلامی ایران "ارتجاع منطقه" عمدتا رهبران عربستان سعودی و منظور از "صهیونیست‌ها" مقام‌های اسرائیلی هستند.

مقام های ایرانی به طور سنتی، اعتراض هایی را که در داخل در چهل سال اخیر به نحوه اداره کشور صورت گرفته، به "تحریک و اداره از سوی کشورهای خارجی" نسبت می دهند.

حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از افزایش قیمت بنزین