اعتراضات آبان ۹۸؛ گاهشمار وقایع

اعتراضات

منبع تصویر، FA.IRANFREEDOM

اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین در ایران در آبان ۱۳۹۸ تبدیل به یکی از بحران‌های بزرگ سال‌های اخیر حکومت ایران شد. این اعتراض‌ها در روز جمعه ۲۴ آبان و درپی افزایش قیمت و سهمیه بندی ناگهانی بنزین در ایران شروع شد.

دامنه اعتراض‌ها به سرعت گسترش یافت و براساس گزارش‌هایی که بی‌بی‌سی دریافت کرد، در همان ساعات اول به خشونت کشیده شد. آمار کشته شدگان این حوادث هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است. خبرگزاری رویترز روز ۲۳ دسامبر در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع دولتی در ایران شمار کشته‌شدگان اعتراضات را حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و همچنین از دستور رهبر ایران برای پایان دادن به اعتراض‌ها "به هر شکل ممکن" خبر داد. گرچه بی‌بی‌سی نمی‌تواند به طور مستقل این آمارها را تایید کند. با این حال می‌توان برآورد کرد که اعتراض‌ها اخیر یکی از خونین‌ترین و فراگیرترین درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای امنیتی پس از پیروزی جمهوری اسلامی بوده است.

دولت ایران دو روز پس از شروع حوادث، اینترنت را تقریبا به طور کامل در کشور قطع کرد. براساس گزارش نت‌بلاکز - موسسه‌ای که بر وضعیت اتصال به اینترنت در جهان نظارت می‌کند - میزان دسترسی به اینترنت در ایران به نسبت سطح معمول دسترسی، تا حدود پنج درصد کاهش یافت. در ادامه این گزارش، اتفاقات بعد از آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین در ساعات اولیه روز جمعه ۲۴ آبان تا شنبه دوم آذر که براساس گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی وضعیت از حالت بحرانی خارج شد مرور شده است.

درباره سهمیه بندی بنزین بیشتر بخوانید:

جمعه ۲۴ آبان

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران هم گفت که منابع حاصل از اصلاح افزایش بنزین، به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امام و بهزیستی پرداخت می‌شود. به گزارش ایسنا آقای نوبخت افزود: بیش از ۱۸ میلیون خانوار متشکل از ۶۰ میلیون نفر از جمله دریافت کنندگان بسته‌های حمایت معیشتی محسوب می‌شوند.

 • محدودیت سوختگیری با کارت بنزین جایگاه برداشته شد: محدودیتی برای بنزین قیمت آزاد وجود ندارد

با اعلام سهمیه بندی بنزین از بامداد روز جمعه، محدودیت سوختگیری با کارت جایگاه (۲۰ لیتر در هر بار سوختگیری) برداشته شد.

عرضه بنزین در جایگاه‌های سوخت از ٢٢ مردادماه امسال صرفاً با ارائه کارت هوشمند سوخت خودرو امکان‌پذیر شد. با این وجود کارت سوخت جایگاه‌داران نیز در اختیار متقاضیان بنزین قرار داشت و هر فردی تا هر میزانی که تمایل داشت می‌توانست در جایگاه ها سوخت‌گیری کند.

 • سازمان تاکسی‌رانی، اسنپ و تپسی در بیانیه‌های جداگانه: کرایهها افزایش پیدا نمی‌کند

علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی اعلام کرد که در پی سهمیه‌بندی بنزین هیچ یک از تاکسیرانان اجازه افزایش قیمت خودسرانه نرخ کرایه را ندارند. او گفت که از امروز صبح بازرسان سازمان تاکسیرانی در آماده‌باش هستند تا در صورت بروز مشکل و افزایش خودسرانه نرخ کرایه اقدامات لازم را انجام دهند. او همچنین به رانندگان تاکسی اطمینان داد که "کارشناسان این سازمان در حال بررسی هستند تا اگر مقدار بنزین سهمیه‌ای اعلامی، کفاف تاکسیرانان فعال را نداشته باشد نسبت به رایزنی با مسئولان امر اقدام کنند."

 • اعتراض یک شهروند یاسوجی به گران شدن بنزین
 • امامی‌کاشانی، در نماز جمعه تهران گفت که با گرانی بنزین کالاها نباید گران شود

امامی‌کاشانی، در نماز جمعه تهران گفت که درباره مساله افزایش قیمت بنزین "دولت و مجلس و فرهیختگانی که مربوط به مسائل اقتصادی هستند، تصمیم گرفته‌اند، اما باید به اجرای این طرح توجه کرد، باید دقت و نظارت کرد. آن کسی که کالا و جنس می فروشد انصاف داشته باشد، چه ربطی دارد که اگر بنزین گران شد آن کار و کالا هم گران شود؟"

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از افزایش قیمت بنزین را کاری ضروری دانست و این اقدام را "به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه" دانست و گفت که "اوایل آذرماه،" اولین نوبت پرداخت ماهانه به حساب خانواده واریز خواهد شد." او گفت که دولت مدت‌ها بود که می‌خواست به "اقشار ضعیف کشور کمک کند" اما به دلیل کمبود بودجه توان این کار را نداشته است. آقای روحانی افزود: "فشارهای اقتصادی شدید در سال ۹۷ و ۹۸ به زندگی مردم وارد شد و دولت می خواهد در حد تامین نیازمندی های ضروری، حمایتی از مردم کرده و به خانواده هایی که احساس می‌کنیم در فشار بیشتر هستند کمکی کرده باشیم."

 • ببینید: تجمع اعتراضی در اهواز

تعدادی از شهروندان در این تصاویر شعار می‌دهند: "اهوازی باغیرت ماشینت را خاموش‌کن"،" نیروی انتظامی حمایت حمایت"؛ در این تصاویر به نظر‌می‌رسد پلیس از شهروندان می‌خواهد که محل را تخلیه کنند

شنبه ۲۵ آبان

 • ادامه اعتراضات به بالارفتن قیمت بنزین در برخی مناطق ایران

بی‌بی‌سی تصاویری که از شهرهای مختلف از جمله اصفهان، کرج، شیراز، ارومیه و خرم‌آباد دریافت کرد که نشان می‌داد معترضان خودروها را در خیابان پارک کردند و در برخی شهرها شعارهایی هم سر دادند.

 • رضا پهلوی: با وعده مجانی کردن آب وبرق آمدند، فقر و رنج را برای ایرانیان رایگان کردند

شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران در واکنش به اعتراضات به افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی بنزین در برخی مناطق ایران در توییتی نوشت: "نظامی که با وعده مجانی کردن آب و برق بر سر کار آمد، نفت را برای حامیان غیرایرانی‌اش، و فقر و رنج را برای ایرانیان رایگان کرده است. تنها راه چاره، برانداختن این فرقه تبهکار ضدایرانی است. کافی‌ست به قدرت خودمان ایمان داشته باشیم."

 • مجمع تشخیص مصلحت ایران: از افزایش قیمت بنزین خبر نداشتیم و دخالتی نداشتیم

روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ بحثی درباره گران شدن بنزین مطرح نبوده است و هرگونه تصمیم‌گیری در این باره از اختیارات دولت و مجلس به شمار می‌رود.

 • فرماندار سیرجان کشته شدن یک نفر را در اعتراضات به افزایش قیمت بنزین تایید کرد

محمد محمودآبادی، به خبرگزاری ایسنا گفت که در ناآرامی های شب گذشته در شهر سیرجان تعدادی مجروح و یک نفر کشته شده است.

 • افزایش قیمت دلار در ایران

رسانه‌های ایران گزارش کردند که قیمت دلار ۳۰۰ تومان به نسبت روز پنجشنبه افزایش یافت و به بالای ۱۲ هزار تومان رسید.

 • درخواست دو مرجع تقلید برای لغو تصمیم برای قیمت بنزین

آیت‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شعیه شهر قم از نمایندگان مجلس خواست که افزایش قیمت بنزین را "لغو" کند. آیت‌الله علوی گرگانی از مراجع تقلید شهر قم نیز نسبت به افزایش قیمت بنزین اعتراض کرد و آن را "خبر ناراحت‌کننده" خواند.

 • 'محدودیت رسانه‌های داخلی برای پوشش خبرهای مربوط به افزایش قیمت بنزین'

برخی از روزنامه‌نگاران در داخل کشور از محدودیت‌هایی برای پوشش خبرهای مربوط به گران شدن پوشش بنزین خبر دادند.

 • تشکیل جلسه سران قوا 'در واکنش به اعتراضات به افزایش قیمت بنزین' در ایران

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در ایران با حضور حسن روحانی رئیس جمهور علی لاریجانی رئیس مجلس، و ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه برگزار شده است. رسانه های ایران می گویند این جلسه در پی افزایش اعتراض‌ها به اصلاح قیمت بنزین تشکیل شد.

 • پروانه سلحشوری در واکنش به 'نگرانی‌ها از گرانی بنزین': مدت‌هاست مجلس در راس امور نیست

پروانه سلحشوری، نماینده و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران در توییتی نوشت: "از وقتی بنزین گران شده، مردم در تماس‌های مکرر ابراز نگرانی می‌کنند. هموطنان عزیز، مدت‌هاست مجلس در رأس امور نیست. این موضوع در جلسه سران سه قوه تصمیم‌گیری شده. همین یک رکن دموکراسی را نیم‌بند داشتیم که فاتحه آن هم خوانده شد. مجلس بعدی را تعطیل کنید، خودش اقتصاد مقاومتی‌ است."

 • بیانیه فرح پهلوی، درباره اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در ایران

فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران درباره اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در ایران بیانیه صادر کرد. در بیانیه او آمده است: "اخبار اعترضات و صدای رسایتان برای برقراری عدالت را شنیدم." او نوشت: "مایه اندوه بسیار است که امروز این ستم و نابرابری بر شما و ایران عزیزمان روا داشته می‌شود." او همچنین از اینکه "یاد دو پادشاه پهلوی در میان شعارها زنده نگه داشته می‌شود" سپاسگزاری کرد.

 • اعتراضات در شهرهای مختلف استان تهران

خبرگزاری مهر گزارش کرد شهرستان‌های "شهریار، بهارستان، رباط کریم، قدس، دماوند و پردیس" شاهد اعتراضاتی بوده‌اند. به نوشته این خبرگزاری "در این تجمعات، مردم باخاموش کردن اتومبیل‌ها، به سیاست‌های دولت در زمینه اصلاح قیمت بنزین انتقاد" کردند.

 • دادستان کل کشور: با اخلال‌گران برخورد می‌کنیم

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور ایران در واکنش به اعتراضات صورت گرفته در خصوص افزایش قیمت بنزین گفت که "با اخلالگران و مسببان بی‌نظمی عمومی برخورد می‌کنیم".

به گفته آقای منتظری "اعمالی که‌ منجر به اخلال در نظم می شود به موجب قانون جرم است و قوه قضائیه با افرادی که اخلال می کنند طبق مقررات برخورد قانونی می‌کند".

 • استانداران خواستار تعویق افزایش قیمت بنزین بودند

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیات رئیسه مجلس ایران گفت که "استانداران خواستار به تعویق افتادن اجرای طرح افزایش نرخ بنزین بودند".

 • اعتراضات در شیراز، گرگان، خرم‌آباد، قم، ایلام، کرج و شهرهای دیگر

شنبه ۲۵ آبان خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش کرد که در شهرهای شیراز، گرگان، خرم‌آباد، قم، ایلام و کرج معترضان با خاموش کردن خودروهایشان و ایجاد ترافیک، ‌نارضایتی خود را نسبت به نرخ جدید بنزین اعلام کردند. در شهرهای سنندج، ‌دورود و قزوین، مهدیشهر،‌ گرمسار و شاهرود نیز اعتراض‌هایی انجام شد.

 • تهیه طرح دو فوریتی مجلس برای قیمت بنزین

علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات رئیسه مجلس ایران از تهیه طرح دو فوریتی از سوی "جمعی از نمایندگان" خبر داد که براساس آن "قیمت بنزین به قبل از ۲۴ آبان" بازگردد.

 • بستن خیابان در اصفهان در اعتراض به قیمت بنزین
 • شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه: پرداخت‌های آبان‌ماه از هفته آینده آغاز می‌شود

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، گزارشی از جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه که امروز با موضوع سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن تشکیل شد را ارائه داد.

 • انتشار گزارش‌هایی از به خشونت کشیده شدن اعتراض‌ها در تعدادی از شهرها از جمله تهران، شیراز و تبریز

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از به خشونت کشیده شدن اعتراض‌ها در شهرهای تهران، شیراز، تبریز و بهبهان خبر می‌داد. در برخی از این ویدئوها، شهروندان از مجروح شدن معترضان نیز سخن می‌گفتند. همچنین در برخی ویدئوها، دو خودروی پلیس دیده شد که به آتش کشیده شده بودند. گزارش‌هایی از تیراندازی در این شهر نیز منتشر شد.

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

شیراز - ۲۵ آبان

 • نماینده مجلس: نمایندگان در جریان افزایش قیمت نبودند

احمد مازنی، نماینده تهران در مجلس در توییتر شخصی خودش نوشت: "افزایش قیمت بنزین حتی اگر توجیه اقتصادی داشته باشد به هیچ وجه توجیه اجتماعی ندارد." به گفته آقای مازنی "نمایندگان مجلس نه از اصل موضوع اطلاعی داشتند و از جزئیات طرح مطلع بودند."

 • گزارش از درگیری در آریاشهر و شلیک گاز اشک‌آور
 • مدارس ابتدایی و متوسطه اول تهران (برای روز بعد) تعطیل شد
 • انتشار تصویرهایی از خشونت در جریان اعتراض‌ها در معالی آباد شیراز
 • واکنش مریم رجوی به تجمعات اعتراضی در ایران

مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت ایران در توییتر نوشت: "ازسازمان ملل‌متحد و عموم مراجع بین‌المللی مدافع حقوق بشر می‌خواهم تا سركوب تظاهرات مردم ایران را قویا محكوم نموده و هیاتی را تعیین كنند تا پیرامون وضعیت شهیدان، مجروحان و دستگیر‌شدگان این قیام تحقیق كند."

 • انتشار گزارش‌هایی از درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی در جاده ساوه
 • شاهدان عینی: یک نفر در اعتراض‌های بهبهان کشته شد

دو شاهد عینی در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفتند که یک نفر در جریان اعتراض‌های بهبهان کشته شد. پیشتر گزارش‌هایی درباره تیراندازی در این شهر در جریان اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین منتشر شده بود. به گفته شاهدان عینی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شهر بهبهان در حال آماده‌باش به سر می‌بردند.

 • فراکسیون امید مجلس طرح دو فوریتی بازگشت قیمت بنزین را به مجلس داد

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در توییتی از تصویب طرح فوریتی بازگشت قیمت بنزین به قیمت قبل از ۲۴ آبان در جلسه فوق‌العاده هیأت رییسه فراکسیون امید مجلس خبر داد.

 • گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی: تعداد کشته شدگان اعتراضات روبه‌ افزایش است

گزارش‌های ارسال شده به بی‌بی‌سی فارسی حاکی است که تعداد کشته شدگان اعتراض‌های روز شنبه افزایش یافته است. کاربران بی‌بی‌سی در شهرهای مریوان و شیراز می‌گویند که در این دو شهر نیز برخی معترضین کشته شده‌اند.

 • مدارس شیراز (برای روز بعد) تعطیل شد

حمیدرضا شعبانی، رئیس اداره اطلاع رسانی آموزش و پرورش استان فارس از تعطیل شدن تمام مدارس شیراز در روز یکشنبه خبر داد. روز شنبه نیز در نوبت عصر همه مدارس شهر شیراز تعطیل شده بود.

 • مکارم شیرازی: گرانی بنزین یک شوک مهم بر افکار عمومی وارد کرد

آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه ساکن قم، در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از افزایش قیمت بنزین، از دولت و روسای قوای سه گانه خواست که دلایل خود را برای اینکار بیان کنند.

 • یک فعال مدنی کرد کشته شدن یک معترض در مریوان را تایید کرد

یکی از فعالان مدنی کرد در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی، کشته شدن یکی از معترضین در جریان اعتراض‌های مریوان را تایید کرد. در عین حال برخی منابع خبری کرد می‌گویند که تعداد کشته شدگان این شهر بیش از یک نفر است. بی‌بی‌سی به صورت مستقل نمی‌تواند این گزارش‌ها را تایید کند.

 • انتشار تصویرهایی از آتش زدن مجسمه انگشتر آیتالله خمینی در شهر شهریار و تیراندازی در این شهر

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران شنبه شب به تلویزیون دولتی ایران گفت که "خویشتن داری نیروی انتظامی" در برابر معترضان در صورت ادامه برخی رفتارها پایان خواهد یافت.

او هشدار داد که "با توجه به اسناد و مدارکی که از این موضوع تهیه می‌شود با دوربین‌هایی که در میان جمعیت تصویربرداری می‌کنند و دوربین‌هایی که در مناطق مختلف نصب هستند و نهایتا با شناسایی دقیق این‌ها با آنان برخورد خواهد شد."

 • ابراز حمایت وزیر خارجه آمریکا از معترضان در ایران

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در توییتی در حمایت از معترضان نوشت: "همانطور که یک سال و نیم پیش به مردم ایران گفتم: ایالات متحده با شماست."

او آن زمان نوشته بود: "پس از چهل سال بیداد، مردم پر افتخار ایران درمورد سوء استفاده های حکومتشان ساکت نمی نشینند. ما هم ساکت نخواهیم ماند. من پیامی برای مردم ایران دارم: ایالات متحده صدای شما را می شنود. ایالات متحده از شما حمایت می کند. ایالات متحده با شماست."

 • اختلال گسترده اینترنت در ایران

اطلاعات یک سازمان نظارت بر اینترنت خبر داد که اینترنت در ایران با اختلال قابل توجهی روبه‌رو شده و از ساعت شش عصر به وقت تهران، سرعت اینترنت در بسیاری از نقاط رو به کاهش است. موسسه "نت‌بلاکس" می‌گوید این اختلال از شهر مشهد آغاز شده که از روز جمعه با مشکلاتی روبه‌رو بوده است.

 • مدارس اصفهان (برای روز بعد) تعطیل اعلام شد

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان اعلام کرد که "در پی مشکلات ترافیکی و اختلال در عبور و مرور"، روز یکشنبه مقاطع پیش دبستانی، دبستان و متوسطه اول نواحی شش گانه شهر اصفهان تعطیل است.

 • صحنههایی از تیرخوردن یک شهروند در اصفهان

یکشنبه ۲۶ آبان

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران صبح روز یکشنبه ۲۶ آبان در حاشیه دیداری گفت که "گفته بودم اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم" و خطاب به مسئولان در جمهوری اسلامی گفت که در "حفظ امنیت به وظایف خود عمل کنند" و به مردم نیز توصیه کرد که "با هوشیاری و بصیرت اقدام کرده‌" و "این بار هم از افرادی که تخریب می‌کنند فاصله بگیرند".

به گزارش رسانه‌های ایران، رهبر جمهوری اسلامی در درس خارج فقه خود این سخنان را بیان کرد و افزود: "در این کار سررشته ندارم و نظرات کارشناسی نیز متفاوت است اما گفته بودم اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم".

 • وزیر کشور ایران: نیروهای امنیتی خویشتن‌داری کرده‌اند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفت است که "نیروهای انتظامی، امنیتی و استانداری‌ها" در مقابله با اعتراضات "خویشتنداری کرده و موضوع را هدایت" کرده‌اند. آقای رحمانی فضلی معترضان را تهدید کرده "در صورتی که اقدام‌های برخی عده قلیل ادامه پیدا کند نیروی انتظامی و امنیتی ناگزیر است به وظیفه خود عمل کند".

 • طرح سه فوریتی بازگشت قیمت بنزین

۲۶ نماینده مجلس ایران طرح سه فوریتی‌ای را برای بازگشت قیمت بنزین به پیش از افزایش روز جمعه ارائه کردند. براساس آیین نامه داخلی مجلس این طرح باید همان روز در مجلس ایران بررسی می‌شد.

 • سخنگوی نیروی انتظامی: مماشاتی با برهم زنندگان امنیت نداریم

احمد نوریان، سخنگوی نیروی انتظامی گفت که این نیروی نظامی با "هیچ گونه مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداشته و با شناسایی سرکردگان و عوامل میدانی با آنها برخورد می‌شود".

 • آیت‌الله خامنه‌ای: اینها اشرار هستند

بخش‌های دیگری از سخنان امروز صبح آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد و وی در این بخش جدید اعتراضات معترضان به افزایش قیمت بنزین را "مفاسد" دانست و گفت که این مسئله "هیچ مشکلی را درست نمی‌کند جز اینکه علاوه‌ بر هر مشکلی که هست، ناامنی را هم اضافه می‌کند. وی در ادامه گفت: "در این دو شب و یک روزی که از این قضایا گذشته همه مراکز شرارت دنیا علیه ما این کارها را تشویق کردند، از خانواده منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعه خبیث و جنایتکار منافقین، اینها دارند مرتباً در فضای مجازی و در جاهای دیگر دارند تشویق میکنند ترغیب میکنند که این شرارتها انجام بگیرد". رهبر جمهوری اسلامی تاکید می‌کند کسانی که دست به اعتراضات زده‌اند "اشرار" هستند و "این کارها کار مردم معمولی نیست" و می‌گوید "هیچ کس به این اشرار کمک نکند، هیچ انسان عاقل و شایسته‌ای که به کشور خودش علاقه مند است، به زندگی راحت خودش علاقه مند است، به اینها نباید کمک بکند".

 • حمایت نمایندگان مجلس از افزایش قیمت بنزین

اسدالله عباسى، سخنگوى هيات رئيسه مجلس ایران خبر از حمایت مجلس از افزایش قیمت بنزین داد و گفت: "مجلس به نفع مردم از اين طرح حمايت خواهد كرد". آقای عباسی گفته است: "طرح سهميه بندى بنزين به تصويب شوراى عالى امنيت ملى و تاييد سران قوا و رهبرى رسيده است و مجلس از آن حمايت مى‌كند".

 • دستگیری ۴۰ نفر از معترضان در شهر یزد

محمد حدادزاده، دادستان شهر یزد به خبرگزاری مهر گفته است که ۴۰ نفر از معترضان در جریان اعتراضات روز گذشته این شهر دستگیر شده‌اند.

 • فراکسیون امید پس از سخنان رهبر ایران طرح بازگشت قیمت بنزین را پس گرفت

فاطمه سعیدی، سخنگوی فراکسیون امید خبر از دستور کار خارج شدن دو طرح این فراکسیون درباره "لغو افزایش تدریجی قیمت بنزین و تک نرخی" آن پس از انتشار سخنان صبح امروز آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران داد.

 • اعتراض نمایندگان مجلس به لحاظ نشدن نظر مجلس در افزایش قیمت بنزین

در جلسه علنی امروز مجلس ایران، تعدادی از نمایندگان با اعلام تذکر به علی لاریجانی، رئیس مجلس به او اعتراض کرده‌اند که چرا مجلس در جریان افزایش قیمت بنزین قرار نگرفته بود.

 • وزارت اطلاعات: برخورد را وظیفه خود می‌دانیم

وزارت اطلاعات ایران در بیانیه‌ای گفته است با توجه به صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی"برخورد با اشرار را وظیفه خود می‌داند".این وزارتخانه در ادامه نوشت "عوامل اصلی اغتشاشات دو روز گذشته شناسایی و اقدام مناسب در حال انجام است".

 • 'اینترنت با تصمیم شورای امنیت کشور و به دلایل امنیتی قطع شده است'

به گفته یک منبع آگاه در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، قطع اینترنت در ایران به "دلایل امنیتی" رخ داده و ارتباطی به شرکت‌های موبایل ندارد. در گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از منبع آگاهی که نامش فاش نشده آمده است: "ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد."

 • اعتراضات در بازار تهران

احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار تایید کرد که در روز یکشنبه ۲۶ آبان گروهی از مردم در بازار تهران دست به اعتراض زده‌اند.

 • آسیب دیدن ۱۵ جایگاه سوخت در استان اصفهان

رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت استان اصفهان گفته است در جریان اعتراضات روز گذشته نسبت به افزایش قیمت بنزین "۱۵ جایگاه سوخت بنزین دچار آسیب شده‌اند".

 • فرماندار شهریار: بین ۶۰ تا ۷۰ نفر در روز شنبه مجروح شدند

به گفته فرماندار شهریار، در جریان اعتراض‌های روز شنبه در این شهر "بین ۶۰ تا ۷۰ نفر" مجروح شدند. نورالله طاهری در عین حال افزود که دقیقا نمی‌داند چه تعداد از این مجروحین، شهروندان معترض و چند نفر ماموران امنیتی هستند.

 • متروی اصفهان، روز یکشنبه تعطیل اعلام شد
 • شمخانی: منافقین و ضدانقلاب اغتشاش کردند

یک عضو هیات رئیسه مجلس ایران به نقل علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت در جلسه غیرعلنی امروز مجلس "آقای شمخانی به اسنادی اشاره کرد که دو روز اخیر گروه‌های سازماندهی شده از طرف منافقین و ضد انقلاب به مأموران انتظامی حمله" کردند.

 • سفیر آمریکا در آلمان: می‌توانیم اینترنت را برای مردم ایران وصل کنیم

سفیر آمریکا در آلمان در توییتی نوشت که امکان فنی "بازگشایی اینترنت به روی مردم ایران" وجود دارد و از آمریکا و دولت‌های اروپایی خواست تا در این زمینه همکاری کنند.

 • یک سرگرد نیروی انتظامی در کرمانشاه کشته شد

به گفته فرمانده نیروی انتظامی استان کرمانشاه، یکی از افسران این نیرو در شهر کرمانشاه، روز شنبه در درگیری با معترضان کشته شد. به گفته سرهنگ محمدرضا آمویی، کسی که کشته شد "ایرج جواهری" نام دارد و درجه سرگردی داشته است.

 • 'رسانه‌های داخلی از پوشش خبری جدی و فراگیر ناآرامی ها منع شدند'

به نوشته یکی از اعضای تحریریه وب سایت "عصر ایران"، رسانه‌های داخلی "از پوشش خبری جدی و فراگیر ناآرامی ها منع شدند." جعفر محمدی در نوشته‌اش اشاره نکرده که چه نهادی این تصمیم را گرفته است و چگونه به رسانه‌ها ابلاغ شده است.

 • ابراهیم رئیسی افزایش قیمت بنزین را 'پیشنهاد دولت' توصیف کرد

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه روز یکشنبه ۲۶ آبان با صدور بیانیه‌ای، افزایش قیمت بنزین را "پیشنهاد دولت" توصیف کرد. رسانه‌های وابسته به دولت می‌گویند که این تصمیم در "شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا" گرفته شده و همه اعضای این شورا، از جمله آقای رئیسی با آن موافق بوده‌اند. در بیانیه رئیس قوه قضائیه آمده که "در فضای دور از التهاب و غیرهیجانی" می‌توان به "نظرات مختلف کارشناسی موجود پیرامون این طرح و شیوه اجرای آن" پرداخت.

 • فرمانده نیروی انتظامی می‌گوید برخورد با معترضان ادامه خوهد داشت

حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی گفت که برخورد با معترضان ادامه خواهد داشت. این مقام نظامی گفت: "نهادهای امنیتی و انتظامی کشور، این افراد را شناسایی و ان شاء الله در موعد مقرر به سزای اعمال خود خواهند رسید."

 • عضو هیات رئیسه مجلس: یک نفر در شهریار کشته شده است

به گفته یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس، نماینده شهریار در جلسه غیرعلنی صبح یکشنبه در مجلس اعلام کرده که یکی از معترضان در شهریار کشته شده است. به گزارش اعتماد آنلاین، اسدالله عباسی، عضو هیات رئیسه مجلس گفت که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در جلسه با مجلس، تعداد کشته شدگان را اعلام نکرد.

 • نماینده سیرجان: آرامش به شهر سیرجان بازگشته است

شهباز حسن‌پور بیگلری، نماینده سیرجان گفت که آرامش به این شهر بازگشته است. به گزارش ایسنا، اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین را "غائله" توصیف کرد و گفت "با حضور نیروهای مردمی" این اعتراض‌ها به پایان رسیده است.

 • نماینده بوکان در اعتراض به نقش نداشتن مجلس در افزایش قیمت بنزین استعفا کرد

خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش کرد محمد قسیم عثمانی، نماینده بوکان در مجلس ضمن انتقاد از نقش نداشتن مجلس شورای اسلامی در مورد تصمیم دولت در مورد افزایش قیمت بنزین استعفای خود را به هیات رئیسه مجلس ارائه کرد.

 • به گفته شاهدان عینی، اعتراض‌هایی در شهرهای سنندج و شیراز و کرمانشاه و تبریز نیز رخ داد

در ادامه تماس‌های بی‌بی‌سی فارسی با شاهدان عینی در شهرهای بزرگ، گزارش‌هایی به دست ما رسیده که حاکی است در شهرهای سنندج و شیراز نیز اعتراض‌هایی در روز یکشنبه رخ داده است. پیشتر وقوع اعتراض‌هایی در تبریز و کرمانشاه نیز تایید شده بود. شاهدان عینی در شهرهای کرمانشاه و تبریز به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که اعتراض‌ها در شهرهای کرمانشاه و تبریز در روز یکشنبه ادامه دارد.

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

شیراز

 • لغو شدن تعدادی از رقابت‌های ورزشی

تعدادی از رقات‌های ورزشی، از جمله دو بازی "نمایندگان مازندران در لیگ برتر فوتسال و والیبال باشگاه های کشور" لغو شدند.

 • دادستان یزد: بیش از ۴۰ نفر دستگیر شدند

به گفته دادستان عمومی و انقلاب یزد، بیش از ۴۰ نفر در این شهر به دلیل اعتراض‌های اخیر دستگیر شدند. محمد حدادزاده گفت که تعدادی از نیروهای پلیس هم در جریان درگیری‌ها مجروح شدند.

 • یک نهاد امنیتی: اعتراض در ۱۰۰ نقطه کشور و بیش از هزار بازداشتی

خبرگزاری فارس گزارش داده که بر اساس برآورد‌های یک نهاد امنیتی، اعتراض‌ها به افزایش بنزین تاکنون در بیش از ۱۰۰ نقطه کشور رخ داده و تاکنون بیش از هزار نفر از معترضان دستگیر شده است. این خبرگزاری نوشته است که در این اعتراض‌ها به بیش از ۱۰۰ بانک کشور آسیب رسیده است.

 • تعطیلی بازار اصفهان

ویدئوهای دریافتی از اصفهان حاکی است که بازار این شهر در روز یکشنبه تعطیل شده است.

 • حسن روحانی: کمک های معیشتی دوشنبه ۲۷ آبان آغاز می‌شود

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به سازمان برنامه و بودجه دستور داد تا پرداخت کمک های معیشتی از دوشنبه ۲۷ آبان آغاز شود. آقای روحانی عصر امروز در جلسه هیات دولت با اشاره به حوادث سه روز گذشته گفت: "هدف دولت در طرح حمایت معیشتی، کمک به خانوارهای متوسط و کم درآمد است که در شرایط تحریم اقتصادی تحت فشار هستند."

 • تجمع دانشجویان دانشگاه تهران

گروهی از دانشجویان در تهران دست به تجمعی زدند که از سوی رسانه‌های داخلی "آرام" گزارش شده است. ایسنا گزارش داده که این تجمع در پشت درهای دانشگاه تهران برگزار شد. براساس این گزارش، دانسجویان شعارهایی در ارتباط با مسایل اقتصادی از جمله افزایش قیمت بنزین سر دادند.

 • پیام رضا پهلوی: آشکار است که درد شما بیش از آنکه قیمت بنزین باشد، کرامتی است که از دست رفته‌اش می‌بینید

شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد سابق ایران با انتشار یک پیام صوتی، ضمن حمایت از اعتراض‌های اخیر، خطاب به "مردم ایران" گفت: "آشکار است که درد شما بیش از آنکه قیمت بنزین باشد، کرامتی است که از دست رفته‌اش می‌بینید."

 • دادستان اصفهان: با اغتشاش گران با قاطعیت برخورد می‌شود

دادستان استان اصفهان گفت "افرادی فرصت طلب با خط مشی گرفتن از ضد انقلاب باعث اخلال در نظم عمومی و اغتشاش و ایجاد راه بندان در اصفهان شدند که با قاطعیت برخورد می شود."

 • تذکر دو نماینده به وزیر کشور به دلیل 'فراهم نبودن امکان اعتراض مدنی مردم'

دو نماینده مجلس به دلیل "فراهم نبودن امکان اعتراض مدنی مردم" به وزیر کشور تذکر دادند. مصطفی کوابیان و احمد مازنی هر دو در تذکرهای شفاهی در مجلس این تذکر را بیان کردند.

 • آتش‌سوزی در دو حوزه علمیه

بر اساس گزارش‌های رسمی، در جریان اعتراض‌های اخیر دو حوزه علمیه به نام‌های "مدرسه علمیه صالحیه مکتب الصادق" در شهر کازرون و "مدرسه خاتم الانبیاء" در شیراز به آتش کشیده شده‌اند.

 • روحانی درباره اعتراض‌ها: فیلم‌ها را دیدم، اغتشاشگران چند نفر هستند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در واکنش به اعتراض‌ها به گران شدن بنزین گفت که دولت به هیچ وجه "اجازه اغتشاش و ناامنی به هیچ کس نخواهد داد." آقای روحانی در روز یکشنبه ۲۶ آبان در جلسه کابینه گفت که "خوشبختانه طبق آمار این سه روزه، آنهایی که اغتشاش کردند عددشان بسیار کم است." حسن روحانی گفت: "خودم فیلم‌های بسیاری از این موارد را دیدم عدد اینها چند نفر و تعداد آنهایی که تخریب می کنند چند نفر هستند، عددی نیست و این به معنی هوشیاری و بیداری مردم است."

 • وزارت امور خارجه آمریکا: در کنار مردم ایران هستیم

مورگان اورتاگس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از اعتراض ها در ایران حمایت کرده است. خانم اورتاگس در توییتر نوشت: در کنار مردم ایران هستیم در حالی که آنها خواهان پاسخگویی و شفافیت از حکومت خود هستند. ایران از میلیاردها دلاری که به خاطر لغو تحریم ها پس از برجام به دست آورد برای ساختن مدرسه و بیمارستان استفاده نکرد بلکه آن را برای تروریست های وابسته به خود در خاورمیانه هزینه کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای "کاربرد قوه قهریه علیه معترضان و اعمال محدودیت شدید بر ارتباطات" را محکوم کرد.

کاخ سفید در این بیانیه‌ استفاده از خشونت علیه معترضان ایرانی و محدود کردن راه‌های ارتباطاتی را محکوم کرد. در این بیانیه آمده: "آمریکا از تظاهرات صلح‌آمیز مردم ایران علیه حکومتی که قرار بوده کشور را هدایت کند حمایت می‌کند. ما استفاده از نیروی قهریه و محدود کردن شدید مخابرات علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کنیم. تهران متعصبانه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی را دنبال و از تروریسم حمایت کرده و ملتی سرافراز را تبدیل به داستان هشداردهنده‌ دیگری کرده که وقتی طبقه حاکم مردمش را رها می‌کند و به دنبال ثروت و قدرت شخصی می‌رود اتفاق می‌افتد."

 • سفیر آمریکا در آلمان: ما بر کمک به مردم ایران متمرکز هستیم

بی‌بی‌سی فارسی مطلع شده که مقامات ارشد کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا در روز یکشنبه چند جلسه اضطراری درباره اوضاع ایران داشته‌اند و واکنش دولت آمریکا، امکان کمک به مردم و امکان برقراری ارتباط اینترنت را بررسی کرده‌اند.

دوشنبه ۲۷ آبان

 • مدارس در نجف‌آباد، خوزستان، شیراز، البرز، شهریار، رباط کریم و اسلامشهر تعطیل شدند
 • اختلال در فعالیت برخی از جایگاه‌های عرضه سوخت

یک مسئول اتحادیه جایگاه‌های سوخت تایید کرد که در پی اعتراض‌ها در روزهای اخیر پس از افزایش ناگهانی قیمت بنزین، "برخی جایگاه‌های سوخت‌رسانی با مشکل مواجه شدند".

 • مترو اصفهان برای دومین روز پیاپی تعطیل شد

معاون شهردار اصفهان خبر از تعطیلی مترو این شهر به دلیل "نبود امنیت" داده است. به گفته این مقام شهری ا قطار شهری اصفهان "مشکل فنی ندارد" اما تا "زمان تامین امنیت در ایستگاه‌های شمال شهر" تعطیل است.

 • لاریجانی در مجلس: نمایندگان از رهبری تبعیت می‌کنند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در جلسه روز دوشنبه مجلس خطاب آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران گفت که نمایندگان مجلس "پس از شنیدن" سخنان "عمیق" روز گذشته رهبر ایران "تبعیت از مسیر ترسیم شده را لازم دانسته و پیگیری دغدغه‌ها در زمینه‌ مشکلات اقتصادی را با جدیت دنبال خواهند کرد."

 • رئیس دادگستری خوزستان: سردسته اغتشاشات را دستگیر کردیم

صادق مرادی، رئیس کل دادگستری استان خوزستان گفت که "اشرار و سردسته‌های اغتشاشات" را در این استان دستگیر کرده‌اند. آقای مرادی گفته است که "براساس قانون" و "بدون هیچ عطوفتی" با "برهم زنندگان آرامش و امنیت استان برخورد قانونی و براساس اشد مجازات می‌کنیم".

 • سازمان اطلاعات سپاه: دو لیدر اعتراض‌های شیراز را دستگیر کردیم

سازمان اطلاعات سپاه فجر استان فارس اعلام کرده که توانسته "دو نفر از فریب‌خوردگان و لیدرهای وابسته به گروه‌های معاند" را دستگیر کند. خبرگزاری ایلنا نوشت که "این دو نفر با وعده‌های اقامت و پرداخت پول" اقدام به تحریک مردم" کرده بودند.

 • دستگیری ۱۸۰ نفر در خوزستان

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان به خبرگزاری ایرنا گفت که در اعتراض‌های روزهای اخیر این استان ۱۸۰ نفر دستگیر شده‌اند.

 • ظریف خواستار لغو همایش "رواداری در دولت تدبیر و امید" شد و به این نشست نمیرود

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه خواستار لغو همایش "دیپلماسی گفت و گو و رواداری در دولت تدبیر و امید" شده است. عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به نقل از آقای ظریف گفته در این همایش حاضر نخواهد شد و بهتر است این برنامه لغو شود.

 • ۳۶ بانک در خرم آباد آسیب دیدند

رییس شورای هماهنگی بانک‌های استان لرستان گفته است که به ۳۶ بانک در شهر خرم‌آباد خسارت وارد شده است.

 • ترامپ و مکرون درباره ایران تلفنی گفتوگو کردند

دستیار مخصوص رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود خبر داد که دونالد ترامپ و امانوئل مکرون، روسای جمهور ایالات متحده و فرانسه تلفنی با هم گفت‌و‌گو کردند که یکی از موضوعات درباره ایران بوده است.

 • کلاس‌های دانشگاه شیراز تعطیل شد

جواد تشخوریان، مدیر روابط عمومی دانشگاه شیراز اعلام کرد که همه کلاس‌های این دانشگاه طی روزهای سه‌شنبه ۲۸ و چهارشنبه ۲۹ آبان‌ تعطیل است. آقای تشخوریان به خبرگزاری ایسنا گفته است که علاوه بر کلاس‌های دانشگاه "همه امتحانات این هفته نیز تا اطلاع ثانوی لغو شده است".

 • عارف خواستار توضیح سران قوا و مسئولان امنیتی برای افزایش قیمت بنزین شد

فاطمه سعیدی، سخنگوی فراکسیون امید مجلس ایران خبر از نامه محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید به علی لاریجانی، رئیس مجلس برای برگزاری جلسه‌ای با حضور سران قوا و مسئولان امنیتی شد تا "در خصوص سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین و چگونگی ایجاد بسترهای اجرای این طرح" توضیح دهند.

 • فرمانده بسیج: در کشور آزادی وجود دارد و مردم نظرات خود را اعلام می‌کنند

غلامرضا سلیمانی، فرمانده بسیج ایران گفت که "چون در کشور ما آزادی وجود دارد و مردم می توانند نظرات خود را اعلام کنند" و حوادث روزهای اخیر پس از افزایش قیمت بنزین را به دو بخش تقسیم نمود، "یک بخش آن اعتراض مردم به شیوه و زمان افزایش قیمت سوخت" که توسط "مردم هم اعلام شد و این اعتراض باید شنیده شود" و بخش دوم را "شرارت ها و اقدامات خرابکارانه" دانسته است. آقای سلیمانی ادعا کرده که آمریکا می‌خواسته اعتراضات روزهای اخیر را در سال ۹۷ انجام دهد "که موفق نشد".

 • سخنگوی دولت ایران: روحانی خود را فدای مصالح کشور کرد

علی ربیعی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران در یک کنفرانس خبری در تهران که در حال برگزاری است گفت حسن روحانی رئیس جمهور، در موضوع افزایش قیمت بنزین "خود را فدای مصالح کشور کرد".

 • 'یک عضو بسیج در غرب تهران کشته شد'

وب سایت خبری تابناک در ایران گزارش‌ داد که یک شبه نظامی عضو بسیج در غرب تهران کشته شده است. تابناک این فرد را "یکی از اعضای گردان امام حسین بسیج در ملارد" معرفی کرد.

 • سپیده قلیان پس از حضور در اعتراضات در پی افزایش قیمت بنزین مجددا بازداشت شد

گزارش‌ها از ایران خبر از بازداشت سپیده قلیان، فعال مدنی از سوی نهادهای امنیتی می‌داد. خانم قلیان اخیرا و با قرار وثیقه در پرونده نیشکر هفت تپه آزاد شده بود.

 • آیتالله بیات زنجانی: 'با این مردم برخورد بد نکنیم، آه این مردم تا عرش خدا را میزند'

دفتر آیت الله بیات زنجانی از مراجع تقلید گفت: "با این مردم برخورد بد نکنیم، آه این مردم تا عرش خدا را می‌زند." دفتر آقای بیات زنجانی در توییت دیگری توضیح داده که دیروز به دلیل قطعی اینترنت امکان انتشار این فایل وجود نداشته و به این دلیل امروز این بخش از سخنان آقای زنجانی را منتشر کردند.

خبرگزاری دولتی ایرنا نوشته است که "بررسی قیمت خودروهای داخلی و خارجی در نخستین روزهای پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، حاکی از افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی خودروهای هیبریدی در بازار است".

سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای گفته است که " با ادامه هرگونه ناامنی و اقدامات مخل آسایش و آرامش مردم قاطعانه" برخورد خواهد کرد.

 • سخنگوی دولت ایران: اینترنت استان هایی که مشکل امنیتی ندارند، وصل میشود

علی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی: تا یکی دو روز آینده اینترنت برخی استان‌ها که مشکل امنیتی در آن وجود ندارد، وصل خواهد شد.

 • رئیسی: افزایش قیمت باید در طی پنج سال انجام می‌شد

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران در جلسه شورای عالی قضایی در خصوص افزایش قیمت بنزین گفت که "این طرح باید در ۵ سال گذشته به صورت متناوب توسط دولت انجام می‌شد". آقای رئیسی می‌گوید که نحوه اجرای افزایش قیمت بنزین براساس طرح پیشنهادی دولت بوده و "بحث‌های کارشناسی مختلفی درباره آن مطرح بودو نهایتا تصمیم بر این شدکه اقداماتی طبق پیشنهادو طرح دولت انجام شود".

 • مدارس شیراز برای روز سه شنبه تعطیل شد

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش کرده که آلمان خواستار آن شده که حکومت ایران حق اعتراضات توسط مردم را به رسمیت بشناسد.

 • انتشار گزارشی از ''''کشته شدن ۱۶ نفر در کرمانشاه ''''

شبکه حقوق بشر کرمانشاه به نقل از یکی از کارکنان بیمارستان امام رضا در در این شهر گفت که "جنازه ۱۶ نفر از کشته‌شدگان اعتراضات در این شهر به این بیمارستان منتقل شده است". به گفته این رسانه "بسیاری از کشته‌شدگان به سرشان تیراندازی شده بوده است". همین منبع بیمارستانی از مداوای حدود ۱۰۰ زخمی در این بیمارستان خبر داده است. بی‌بی‌سی به صورت مستقل قادر به تایید این خبر نیست.

 • وزیر خارجه ترکیه: امیدواریم اعتراضات اخیر ایران 'هر چه زودتر' خاتمه یابد

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به خبرگزاری دولتی آناتولی گفت که امیدوار است که تظاهرات اخیر ایران "هرچه زودتر" پایان یابد. او گفت: "ما آرزو می‌کنیم اتفاقات اخیر در ایران هر چه زودتر پایان یابد و ایران به آرامش برسد."

 • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در کنار مردم ایران هستیم
 • دستگیری ۱۵۰ نفر در کرج توسط سپاه

روابط عمومی سپاه استان البرز اعلام کرده که ۱۵۰ نفر از "لیدرهای مخل امنیت" در این استان بازداشت شده‌اند. خبرگزاری تسنیم نوشته است که دستگیرشدگان "اعترافات" کرده‌اند که این افراد "در داخل و خارج از کشور" آموزش دیده‌اند.

 • تعدادی از دانشجویان معترض دانشگاه تهران بازداشت شدند

سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران به ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است "روز گذشته تعدادی از دانشجویان معترض به حوادث اخیر و همچنین مشکلات روز جامعه در دانشگاه تهران تجمع کردند که بنابر اخبار رسیده، چند نفر از دانشجویان بعد از پایان تجمعات در بیرون از دانشگاه دستگیر شدند.

 • دادستان کرمانشاه: کسانی که اموال عمومی را تخریب کنند مفسد فی‌الارض هستند

محمد حسين صادقی دادستان عمومي و انقلاب كرمانشاه گفت "کسانی که به صورت گسترده مرتکب احراق و تخریب اموال عمومی شوند، مستوجب مجازات شدید افساد فی الارض خواهند بود".

 • آسیب دیدن ۸۰ اتوبوس در اصفهان

شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان اعلام کرد که در اعتراضات صورت گرفته به افزایش قیمت بنزین "نزدیک به ۸۰ دستگاه اتوبوس دچار سوختگی جزئی یا حریق کامل" شده‌اند.

 • حمله به دفتر نماینده آیتالله خامنهای در یزد

خبرگزاری‌ها در ایران می‌گویند پس از حمله معترضان به دفتر امام جمعه یزد و نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در این شهر، نیروهای امنیتی این افراد را دستگیر کرده‌اند. بنا به این گزارش‌ها، دستگیر شدگان چهار نفر هستند. در تصویری که از دستگیری این افراد منتشر شده یکی از آنها با چوب زیربغل در حال راه رفتن همراه ماموران امنیتی است.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در نخستین واکنش به قطع بسیاری از خدمات اینترنتی در ایران گفت "اینترنت اختلال ندارد، بلکه به دستور و تشخیص شورای امنیت کشور با ابلاغ به اپراتورها قطع شده است." آقای آذری جهرمی به خبرگزاری خانه ملت گفت که از دیروز "پیگیری‌های لازم در حال انجام است تا با عادی شدن شرایط مجوز لازم صادر شود و شرکت‌ها مجدد اینترنت را برقرار کنند."

 • فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار رفع محاصره اینترنت در ایران شد

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران قطع اینترنت شهروندان را، به عنوان تلاشی برای از بین بردن خطوط ارتباطی و ساکت کردن گزارش رسانه‌ها از وضعیت جاری ایران، محکوم کرد.

 • تصاویری از درگیری شهروندان معترض با نیروهای ضد شورش

در این فیلم، که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، معترضانی دیده می‌شوند که در جاده ساوه محدوده سه راه آدران همزمان با پرتاب سنگ به سمت نیروهای ضدشورش می‌روند.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در واشنگتن درباره تحولات ایران صحبت کرد. او صحبت‌هایش را با اشاره به ایران و اعتراض‌ها در این کشور آغاز کرد. آقای پومپئو از جمله درباره قطعی اینترنت در ایران گفت که باید برطرف شود.

سه‌شنبه ۲۸ آبان

محمدجواد ظریف در واکنش به اظهاراتمایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا درباره اعتراضات ایران گفت "اعتراض قانون مند حق مردم است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است و نیازی به یادآوری و حمایت مزورانه رژیم هایی که هدف رسمی خود را وادار کردن ایران به اجرای خواسته‌های غیرمشروع و ضد قانونی آنها از طریق تحمیل فشار اقتصادی - حتی در حوزه غذا و دارو - بر شهروندان ایرانی اعلام کرده‌اند، ندارد".

 • رئیس کل بیمه مرکزی: خسارات اعتراضات را پرداخت می‌کنیم

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی گفته "به دنبال اعتراضات صورت گرفته برای اصلاح قیمت بنزین و آسیب‌هایی که به همراه داشت، دستور ارزیابی خسارات را صادر کرده‌ایم که به زودی پرداخت می‌شود".

 • ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل از برخورد نیروهای امنیتی با معترضان در ایران

منبع تصویر، UNAMA

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل می‌گوید آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان با نگرانی خبرها درباره اعتراض‌هایی که در ایران در جریان است را دنبال می‌‎کند. دبیرکل سازمان ملل مشخصا از برخورد نیروهای امنیتی و معترضان ابراز نگرانی کرده است. آقای گوترش همچنین به خاطر کشته‌شدگان این اعتراضات نیز ابراز تاسف کرده است.

 • سپاه استان تهران کشته‌شدن دو بسیجی و یک پاسدار را تایید کرد

سپاه "سید‌الشهدا" استان تهران تأیید کرده که دو تن از نیروهای بسیج و یک نیروی سپاه پاسداران در جریان برخورد با اعتراضات در ایران کشته شدند. سپاه گفته این افراد به دست سازمان مجاهدین خلق و با سلاح سرد کشته شدند. در این بیانیه آمده: "نحوه شهادت هر سه شهید بزرگوار نیز همانند ترورهای دهه ۶۰ به دست منافقین است. به طوری که در کمین و ایجاد حلقه محاصره، به وسیله سلاح سرد به شهادت رسیدند".

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در چهاردهمین نشست خبری خود گفت "مردم فتنه‌گران، خشونت‌طلبان و افراد خرابکار را به مراجع امنیتی و انتظامی و دستگاه قضایی معرفی کنند". او اطلاعات مردمی را "بهترین اطلاعات برای شناسایی افراد سودجو و فرصت‌طلب" خوانده است. سخنگوی قوه قضائیه گفت "سیاست قوه قضائیه در حوادث اخیر و رویکرد ما تلاش در جهت امنیت عمومی مردم و حفظ منافع شهروندان و مقابله با خشونت، مقابله با تخریب اموال عمومی و اموال مردم و غارت بیت المال و غارت اموال مردم است".

 • فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ: افراد زیادی را دستگیر کردیم و به زودی سراغ تعدادی دیگر می‌رویم

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفته "ما در دو روز گذشته جمع زیادی از این افراد را دستگیر کردیم و تعدادی دیگر را نیز به زودی به سراغشان خواهیم رفت". فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره علت این بازداشت‌ها گفته "تعدادی به بهانه‌های واهی به خصوص در یکی دو روز اخیر دست به اقدامات اوباشگرانه و وحشیانه زده و ضرر‌ها و خسارات زیادی را به اموال مردم و اموال عمومی وارد کردند که قطعا این افراد جزو اشرار و جزو کسانی هستند که قانون برخورد قاطعی با آنان خواهد کرد".

 • بازداشت ۳۰ نفر در زنجان تایید شد

اسماعیل صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان زنجان گفت "۳۰ نفر از اغتشاشگران که سعی در برهم زدن نظم و امنیت و آسیب رساندن به اموال عمومی و شخصی مردم را داشتند شناسایی و دستگیر شدند". او گفت "امنیت خط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران و مسئولان است".

 • فرماندار مریوان: مجوز نداریم اطلاعات بدهیم اما کشته‌شدن ۱۵ نفر دروغ است

آرتیکاس اقبال، فرماندار مریوان گفته اینکه شنیده شده، ۱۵ نفر در جریان ناآرامی‌های اخیر در مریوان کردستان کشته شده‌اند کاملا دروغ است، اما ما مجوز نداریم اطلاعات بدهیم و قرار است شورای هماهنگی استانداری در این زمینه اطلاع رسانی کند. پیشتر، عدنان حسن‌پور، روزنامه‌نگار از مریوان در گفت‌وگو با بی بی سی فارسی تایید کرده بود که در مریوان شش تن از معترضان بر اثر شلیک مستقیم پلیس کشته‌ ‌شده‌اند.

 • درخواست سازمان ملل از مقامات ایران برای رعایت حقوق معترضان و وصل کردن اینترنت

سازمان ملل متحد از مقامات ایران خواسته تا اینترنت را مجددا وصل و حق آزادی بیان معترضان را رعایت کند.

 • رسانه‌های ایران: اولین مرحله یارانه حذف سوبسید بنزین واریز شده

به گزارش رسانه‌های ایران اولین مرحله پرداخت نقدی یارانه حذف سوبسید بنزین برای ۲۰ میلیون خانوار ایرانی واریز شده است. بنابر اعلام سازمان برنامه و بودجه بیش از ۱۸ میلیون خانوار (حدود ۶۰ میلیون نفر) مشمول دریافت یارانه‌های جدید هستند. بر همین اساس خانوار‌ها قرار است ماهانه مبالغی تا حداکثر ۲۰۵ هزار تومان دریافت کنند به گفته آقای نوبخت یارانه جدید به یارانه قبلی (۴۵۵۰۰ تومان) اضافه خواهد شد.

 • تیراندازی مستقیم در کرمانشاه
 • سخنگوی قوه قضاییه: قطع اینترنت دیرهنگام اجرا شد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه درباره قطعی اینترنت گفت "تصمیم غیرمراجع قضایی بوده و تدابیر بعد با همان مرجع است. ما مدعی‌ایم تصمیم دیرهنگام اجرا شد و اگر قدری زودتر اجرا می‌شد حوادث اخیر کمتر رخ می‌داد و نسبت به برخی از مراکز تدابیری برای استفاده از اینترنت شده است". به گفته آقای اسماعیلی، "تصمیم اخیر تصمیم قوه قضاییه نبوده. مرجع امنیت ملی کشور بود. اقتضا این بود که ما اجازه ندهیم دشمن از این فضا برای رسیدن به اهداف خودش و آسیب رساندن به سرمایه‌های مردم استفاده کند".

 • لغو چهار مسابقه از رقابت‌های لیگ برتر
 • جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران امروز در نشستی فوق‌العاده با "حضور مسئولانی از نیروهای انتظامی و نظامی و سایر مسئولان مربوطه" به بررسی اعتراض‌های اخیر خواهد پرداخت.

 • تیراندازی در قلعه حسن خان در دوشنبه شب

ویدئوهای دریافتی بی‌بی‌سی فارسی نشان می‌داد که در شهر قدس (قلعه حسن‌خان) در جنوب تهران تیراندازی‌هایی رخ داده است.

 • ویدئوی دریافتی بی‌بی‌سی: فضای امنیتی بخشی از خیابان ولیعصر در دوشنبه شب

بر اساس ویدئوی دریافتی بی‌بی‌سی فارسی که صحت آن تایید شده، دوشنبه شب فضایی امنیتی در بخشی از خیابان ولیعصر تهران حاکم بوده است. در این ویدئو، نیروهای ضدشورش با تجهیزات مخصوص در حاشیه این خیابان مهم پایتخت دیده می‌شوند.

 • مانور نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران در شمال غرب کشور

به رغم گزارش‌ها از اعتراض‌های پراکنده در ایران، ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که از روز سه‌شنبه در شمال غرب کشور یک مانور نظامی برگزار می‌کند.

 • تجمع هواداران رهبر ایران در تبریز

منبع تصویر، Irna

در پی ادامه اعتراض ها به افزایش قیمت بنزین در شماری از شهرهای ایران، جمعی در تبریز به حمایت از آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، تجمع کردند. خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران گزارش کرده که نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در این تجمع سخنرانی کرده اند. روز گذشته هم تجمعی مشابه در شهر زنجان برپا شد.

 • عفو بین‌الملل: دستکم ۱۰۶ تن در ۲۱ شهر کشته شدند

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس تحقیقات این سازمان، در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران دستکم ۱۰۶ تن در ۲۱ شهر کشته شده‌اند. به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، ویدئوهای تایید شده، گزارش‌های شاهدان عینی و همچنین اطلاعات جمع‌آوری شده توسط فعالان حقوق بشر در خارج از کشور نشان می‌دهد که "نیروهای امنیتی ایران به شکل غیرقانونی و مستمر" در حال کشتن معترضان هستند. این سازمان می‌گوید که روش‌های پر از خشونت نیروهای امنیتی در حال رخ داده که بخش بزرگی از اعتراض‌ها "مسالمت‌آمیز" بوده است.

 • بیانیه ارتش جمهوری اسلامی ایران در پنجمین روز اعتراض‌ها

ارتش جمهوری اسلامی ایران در پنجمین روز اعتراض‌ها با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که برای هرگونه حمله خارجی آماده است. در این بیانیه آمده است: "همزمان با تمرکز بر استمرار امنیت و آرامش در میهن عزیزمان و ضرورت روشنگری مردم از دسیسه‌ها و توطئه‌های از پیش طراحی شده دشمنان نظام، ضرورت دارد هوشیاری و ارتقاء آمادگی‌ها برای مقابله با هرگونه توطئه‌ای که امنیت مرزهای ایران اسلامی را تهدید کند، مورد توجه قرار گیرد."

 • کشته شدن یک سروان نیروی انتظامی در ماهشهر

خبرگزاری فارس از برگزاری تشییع جنازه سروان رضا صیادی خبر داد که در ناآرامی‌های اخیر در ماهشهر کشته شده است. به گزارش این خبرگزاری آقای صیادی روز دوشنبه ۲۷ آبان "در درگیری مسلحانه با اشرار" کشته شد. حسن کرمی فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی همچنین از کشته شدن یک مامور در ماهشهر خبر داد اما نام او اعلام نشد. به گفته آقای کرمی دو مامور دیگر هم در ماهشهر زخمی شدند.

 • جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره اعتراض‌ها به تعویق افتاد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است جلسه کمیسیون درباره ناآرامی‌های اخیر که قرار بود روز سه‌شنبه ۲۸ آبان با حضور مسئولان امنیتی برگزار شود به هفته بعد موکول شد.

 • موضع احزاب کردستان ایران درباره اعتراض‌ها

سه حزب کردستان ایران در بیانیه‌ای مشترک خواهان حمایت جامعه جهانی از معترضان در ایران شدند. خالد عزیزی، دبیرکل حزب دموکرات، در مصاحبه با بی‌بی‌سی درباره این بیانیه توضیح می‌دهد.

 • پومپئو: ایران باید به حقوق اولیه بشر احترام بگذارد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در توییتر نوشت: "مردم ایران زمانی از آینده بهتر برخوردار می‌شوند که دولت آنها شروع به احترام گذاشتن به حقوق اولیه بشر کند، طرز تفکر انقلابی‌ و فعالیت‌های مخربش را در منطقه کنار بگذارد و صرفا مانند یک حکومت عادی رفتار کند. انتخاب با رژیم است."

 • دستگیری 'تیم هفت نفره اتباع بیگانه' که بانک‌ها را 'تخریب' می‌کردند

خبرگزاری فارس گفت یکی از "نهادهای امنیتی" یک تیم "هفت نفره" را دستگیر کرده که روز یکشنبه در حوالی میدان شوش تهران "پنج بانک را تخریب کرده و آتش زده بودند" و همه آنها "اتباع یکی از کشورهای همسایه شرقی بوده‌اند."

 • آیت‌الله خامنه‌ای: اعتراض‌ها مردمی نبود

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در پنجمین روز ناآرامی‌ها در ایران گفته است که این اعتراض‌ها امنیتی بوده و مردمی نبوده است.

 • به گفته فرماندار جم، تعدادی از معترضان دستگیر شده‌اند

فرماندار شهر جم در استان بوشهر گفت که تعدادی از "اغتشاشگران" دستگیر شده‌اند. مقام‌های ایران از واژه "اغتشاشگر" برای معترضانی استفاده می‌کنند که در پنج روز اخیر به خیابان آمده‌اند. محمد حسینی اشاره‌ای به تعداد دستگیرشدگان یا کشته‌شدگان نکرد.

چهارشنبه ۲۹ آبان

 • سازمان ملل خواستارخودداری از اعمال خشونت علیه معترضان ایرانی شد

منبع تصویر، UGC

یک سخنگوی سازمان ملل از نیروهای امنیتی ایران خواست از اعمال شدید قوه قهریه علیه معترضان خودداری کنند و خواستار امکان دسترسی مجدد به اینترنت شد. روپرت کلویل، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل، گفت که این سازمان گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن ده‌ها نفر در اعتراض‌های چند روز گذشته در ایران دریافت کرده و افزود که حجم تلفات "قطعا بسیار جدی" است. او همچنین معترضان را دعوت به آرامش و خودداری از تخریب کرد.

 • روحانی: آشوبهای اخیر سازمان یافته بود

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران چهارشنبه ۲۹ آبان از ارائه گزارش اتفاقات اخیر توسط وزیر کشور ایران خبر داد و گفت در این گزارش ارقام شرکت کنندگان در این تجمعات مشخص شده؛ هر چند او ارقامی ارائه نکرد. آقای روحانی گفت تعداد"آشوب طلبان" کم بوده است.

 • حمایت برنده یمنی جایزه نوبل صلح از اعتراضات سراسری ایران

توکل کرمان، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی یمنی در توییتی از اعتراضات سراسری ایران حمایت کرد. خانم کرمان که در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه نوبل صلح شده، امروز صبح در توییتی نوشت: "زنده باد معترضان در ایران که علیه رژیم ملاها، زشت‌ترین حکومت دینی که تا به حال در منطقه وجود داشته، انقلاب کردند. آرزو می‌کنیم که انقلابی بزرگتر هم در عربستان شکل بگیرد علیه بدترین حکومت دیکتاتوری که حقوق شهروندانش را نقض و منطقه را نابود می کند."‌توکل کرمان به خاطر نقش فعال در خیزش اعتراضات موسوم به بهار عربی در یمن در سال ۲۰۱۱ جایزه نوبل صلح گرفت.‌خانم کرمان از منتقدان سیاست‌های عربستان در یمن و منطقه است.

 • برنی سندرز خواهان وصل اینترنت در ایران و توقف خشونت‌ها شد

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت و نامزد ریاست جمهوری آمریکا، در یک توییت مقاله‌ای از شبکه‌خبری سی‌ان‌ان را درباره قطع اینترنت و خشونت علیه معترضان در ایران، به اشتراک گذاشت و نوشت: "تمام مردم حق دارند برای آینده‌ای بهتر دست به اعتراض بزنند. از دولت ایران می‌خواهم که به قطع اینترنت در این کشور پایان دهد و خشونت را علیه معترضان متوقف کند."‌‌‌‌آقای سندرز در دی‌ ماه سال ۹۶ هم از اعتراضات سراسر مردم ایران حمایت کرد. او در توییتی نوشته بود: " حق همه مردم است که علیه دولت خود اعتراض کنند. دولت ایران باید به این حق احترام بگذارد."

 • سخنگوی دولت: به لوله‌های عسلویه دینامیت بسته بودند

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت از جاسازی دینامیت در عسلویه در جریان اعتراضات اخیر خبر داد ولی به جزئیات بیشتری اشاره نکرد. او گفته: "به ما گفتند برخی اجازه تغییر شیفت در عسلویه را نمی‌دهند و به برخی لوله‌ها دینامیت بسته بودند؛ چه کسی از این انفجار سود می‌برد."

 • دیدار دو تیم پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان لغو شد

سازمان لیگ برتر ایران اعلام کرد که دیدار دو تیم پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان نیز لغو شد.

یک از اعضای شورای انقلاب فرهنگی ایران از تنش و دعوا در جلسه این شورا بین حسن روحانی، رئیس جمهور و رئیس این شورا و یک عضو دیگر آن بر سر گران شدن بنزین خبر داده است. به گزارش خبرگزاری فارس علیرضا سلیمی گفت که در جلسه سه‌شنبه شب، آقای روحانی "با آقای رحیم‌پورازغدی، از چهره‌‌های اصولگرا، با تندی صحبت کرده و بحث و جدلی بین آنها صورت گرفته است."

 • 'خسارت ۱۵۰ میلیارد تومانی' فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ناآرامی‌های اخیر

امیرخسرو فخریان، رییس اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مجموع خسارات وارد شده به تجهیزات، کالاها و فضای فروشگاه‌های زنجیره‌ای را بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

 • خبرگزاری فارس: بعضی رهبران ناآرامی‌های اخیر در کرج دو تابعیتی بوده‌اند

خبرگزاری فارس در گزارشی از دستگیری تعدادی از "لیدرهای" ناآرامی‌های اخیر در کرج خبر داد و گفت بعضی از آنها "تابعیت دوگانه کشورهای اروپایی و برخی کشورهای همسایه را داشته‌اند." این خبرگزاری تابعیت این افراد را آلمانی، ترک و افغان اعلام کرده و گفته "تجهیزات ویژه خرابکاری از آن‌ها کشف و ضبط شده است."

 • دستگیری ۳۰ نفر در تبریز

عابدین خرم، فرمانده سپاه عاشورا در استان آذربایجان شرقی از دستگیری حدود ۳۰ نفر در جریان اعتراض‌ها در شهر تبریز خبر داده است. آقای خرم گفت افراد دیگری هم شناسایی شده‌اند که "از طریق سیستم‌های اطلاعاتی در حال پیگیری هستند" و مسئولان قضایی آنها را احضار خواهند کرد. این فرمانده سپاه گفت "سه پمپ بنزین، و یک اتوبوس و دو خودرو" د رتبریز آسیب دیده و افزود "حقیقتا در تبریز موضوعی که قابل بیان باشد وجود ندارد." به گفته آقای خرم دستگیرشدگان هیچ کدام از شهروندان کشورهای منطقه نیستند اما "در بین دستگیرشدگان از مذاهب دیگر وجود دارد." او گفته ۱۵ نفر از نیروهای بسیج و پلیس در این درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

 • ده‌ها مجروح اعتراضات در بیمارستان‌های تهران بستری شده‌اند

بی‌بی‌سی دریافته است که حدود ۴۰ نفر از مجروحان ناآرامی‌های اخیر در یکی از بیمارستان‌های غرب تهران بستری شده‌اند. این افراد "جراحت‌های جدی" دارند. همچنین چند نفر از زخمی‌های اعتراضات در شهرستان‌های شرق تهران در یکی از بیمارستان‌های شمال تهران بستری شده‌اند.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، گفته است نمی‌داند اینترنت چه زمانی دوباره وصل می‌شود اما امیدوار است که این اتفاق زودتر بیفتد. به گفته آقای آذری جهرمی بعضی از "کسب و کارها تا ۹۰ درصد کاهش سطح تراکنش داشته‌اند، دانشگاهیان در جست‌وجوی منابع درسی و تحقیقاتی دچار مشکل شده‌اند و همچنین عده‌ای از کسب و کارهایی که به اینترنت بین‌الملل متصلند، معطل مانده‌اند."

 • وزارت خارجه ایران سفیر سوئیس در تهران را احضار کرد

وزارت امور خارجه ایران، مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار کرده است. در این احضار، ایران به "دخالت آمریکا در امور داخلی ایران" اعتراض کرده است.

 • جنازه برخی از کشته‌شدگان اعتراضات به خانواده‌ها تحویل داده نشده

یک شاهد عینی در بهبهان به بی‌بی‌سی فارسی گفت چند روز پس از کشته شدن شماری از معترضان در این شهر، هنوز جنازه‌های برخی از کشته‌شدگان به خانواده‌هایشان تحویل داده نشده است.

 • پادشاه عربستان: سیاست‌های ایران به مردم این کشور آسیب می‌زند

پادشاه عربستان از ایران خواسته از "ایدوئولوژی توسعه‌طلبانه" خود که به مردم ایران "آسیب می‌زند" دست بردارد.

 • قدیانی: مسئول نهایی در قبال خونهای ریخته شده آقای خامنهای است

ابوالفضل قدیانی، از فعالان سیاسی سرشناس در ایران، با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت افزایش قیمت بنزین و پیامدهای آن را متوجه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دانسته است.

 • گزارشگران بدون مرز: دسترسی به اینترنت از حقوق بنیادین بشر است

سازمان گزارشگران بدون مرزر با محکومیت قطع اینترنت در ایران آن را "نقض حق بنیادین دسترسی به اطلاعات" توصیف کرده است.

 • ابراز نگرانی فرانسه از کشته شدن تعداد زیادی از معترضان در ایران

دولت فرانسه از گزارش‌ها درباره کشته شدن تعداد زیادی از معترضان در ایران به شدت ابراز نگرانی کرده و از حکومت ایران خواسته به تعهدات حقوق بشری بین‌المللی خود احترام بگذارد. به گزارش سازمان‌های حقوق بشری ناآرامی‌های روزهای اخیر در شهرهای مختلف ایران بیش از صد کشته به جا گذاشته است.

 • شهردار شیراز: در یکی از مناطق یک ایستگاه اتوبوس سالم نمانده

حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، می‌گوید حجم خسارت‌های این شهر در جریان اعتراض‌ها بسیار زیاد بوده و بخش‌های زیادی از زیرساخت‌های این شهر ویران شده است. به گفته آقای اسکندرپور: زیرساخت‌های بخش ترافیک شهری در مناطق ۴، ۵، ۹ و ۱۰ شهرداری شیراز کاملا از بین رفته است و در منطقه ۴ شهرداری شیراز متاسفانه حتی یک ایستگاه اتوبوس سالم هم نداریم.

 • قطعی اینترنت و برآورد ۱۸۰ میلیون دلار خسارت به اقتصاد ایران

گروه نت‌بلاکز، که محدودیت‌های دسترسی کاربران به اینترنت را بررسی می‌کند، برآورد کرده که هر روز قطعی اینترنت در ایران ۶۰ میلیون دلار خسارت به بار می‌آورد. به این ترتیب با بیش از سه روز قطعی اینترنت در ایران، می‌توان برآورد کرد که اقتصاد ایران ۱۸۰ میلیون دلار ضربه خورده است.

 • استاندار تهران: بیشتر خسارت‌ها در غرب استان بوده است

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، گفته است بیشترین خسارت‌های ناشی از اعتراضات در تهران، در غرب این استان و در شهرستان‌های ملارد، بهارستان، قدس و شهریار رخ داده است. ‌آقای محسنی بندپی گفت که در این شهرستان‌ها بانک‌ها و جایگاه‌های پمپ بنزین آتش گرفته‌اند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند رفاه و اتکا غارت شده‌اند. ‌‌‌استاندار تهران گفته است که در بعضی شهرستان‌ها مانند فیروزکوه و پاکدشت خسارتی گزارش نشده است.

 • گزارش‌ها از ادامه بازداشت فعالان دانشجویی در ایران

گزارش‌های منابع مختلف حاکی از آن است که بازداشت فعالان دانشجویی در چهارشنبه نیز ادامه پیدا کرده است. چند نفر از فعالان دانشگاه علامه، دانشگاه تهران و دانشگاه سنندج بازداشت شده‌اند. غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پاسخ به سوالی درباره آمار دانشجویان بازداشتی گفته است: "من هیچ آماری در این زمینه ندارم."‌

 • سخنگوی سپاه می‌گوید 'سطلنت‌طلبان' به معترضان پول می‌دهند

رمضان شریف، سخنگوی سپاه، اعلام کرده است که چند نفر از چهره‌های کلیدی اعتراضات در استان‌های البرز، تهران و فارس بازداشت شده‌اند. آقای شریف گفته بیشتر هزینه‌های معترضان، که او از آنان با عنوان "اغتشاشگر" یاد کرده، از طرف "سلطنت‌طلبان" پرداخت می‌شود.

 • بیانیه ولیعهد پیشین ایران خطاب به رهبر ایران

رضا پهلوی در بیانیه‌ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای نوشته است: "سخنان اخیرت در پاسخ به فریادهای دادخواهانه‌ مردمی که تبهکاری‌های فرقه‌ات کارد را به استخوان‌شان رسانده، بزدلانه‌‌تر از آن است که نیازی به پاسخی تحلیلی و نکته ‌به ‌نکته داشته‌ باشد. که یاوه‌هایت لرزان‌تر و پایه‌های بیت شومت سست‌تر از آنند، که نیازی به طولانی‌کردن سخن داشته‌ باشد."

پنجشنبه ۳۰ آبان

 • نمایندگی ایران در سازمان ملل گزارش عفو بین‌الملل را مغرضانه خواند

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به گزارش سازمان عفو بین‌الملل در مورد قربانیان تظاهرات اعتراضی اخیر این گزارش را "مغرضانه" توصیف کرده است. عفو بین‌الملل چند روز پیش گزارش کرد که بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده، دستکم یکصد و شش نفر از تظاهرکنندگان توسط ماموران دولتی کشته شده‌اند.

 • "برگزاری تجمع‌هایی در حمایت از دولت"

رسانه های داخلی ایران گزارش هایی از "تجمع های مردمی حمایت از اقتدار و امنیت" در بعضی شهرها و تایید نظام ایران خبر داده و تصاویری از آنها در منتشر کرده اند.

 • حمایت مایک پنس از اعتراض‌ها در ایران

در ادامه اظهار نظرهای بین‌المللی در مورد تظاهرات اعتراضی در ایران، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز حمایت خود را از معترضان ابراز داشته است.

 • رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از برپایی راهپیمایی در دوشنبه آینده در تهران خبر داد
 • ۲۰ میلیون نفر دیگر کمک معیشتی دریافت کردند

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داده که بامداد امروز (پنجشنبه) برای سرپرستان خانوار ۲۰ میلیون نفر کمک هزینه معیشتی واریز شده است. دولت ایران گفته است که با سهمیه‌بندی سوخت و گران کردن بنزین، منبع درآمدی تازه‌ای پیدا کرده است که از طریق آن، به حدود ۶۰ میلیون نفر کمک معیشتی خواهد کرد.

 • رئیس دانشگاه تهران: با وزارت علوم برای رفع مشکل اینترنت مذاکره کردیم

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این که قطع شدن اینترنت مشکلاتی را برای دانشگاه‌های ایجاد کرده، گفته است: دراین مورد با وزارت علوم مذاکره کردیم و امیدواریم این مشکل به زودی رفع شود.

 • سخنگوی سپاه پاسداران: اغتشاشات در ۱۰۰ شهر مهار شد

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران ایران گفته است که "اغتشاشات و ناامنی ها در ۱۰۰ شهر ایران شناسایی و مهارشده است". رمضان شریف همچنین گفته " براساس آخرین اطلاعات از ۷۵۰ شهر کشور در حدود یکصد شهر حوادث و اتفاقاتی کوچک و بزرگ رخ داد که در بیشتر مناطق در کمتر از ۲۴ ساعت و در برخی از شهرها در ۷۲ ساعت جمع‌بندی شد."

 • شمخانی: تکتک "اغتشاشگران" به سزای عمل خود می‌رسند

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی گفته است: "تک تک اغتشاشگران در هر جای ایران که باشند شناسایی شده و به سزای عمل خود می‌رسند."

 • شورای عالی انقلاب فرهنگی 'مشاجره بنزینی' را در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تکذیب کرد

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد خبر جدل لفظی میان حسن روحانی، رئیس جمهوری و رحیم پور ازغدی مذکور فاقد اعتبار بوده و تأکید کرد که جایگاه اطلاع‌رسانی و سخنگویی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده دبیر این شورا است.

 • سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس: بهترین موقعیت است که به اینترنت داخلی بپیوندیم

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته است که قطعی اینترنت مقطعی و موقت است اما افزوده: "اگر هم حل نشود بهترین موقعیت است که به اینترنت داخلی بپیوندیم."

تلویزیون ایران شب گذشته "اعترافات" یکی از بازداشت‌شدگان را پخش کرد که در آن ادعاهایی مبنی بر "نقش زنان و همچنین مخالفان حکومت ایران در اعتراضات" مطرح می‌شود.

شورای صنفی دانشجویان کشور خبر داده است که دوشنبه شب بعد از تجمع اعتراضی گروهی از دانشجویان در دانشگاه تهران، تعدادی آمبولانس حامل 'نیروهای لباس شخصی' وارد محوطه دانشگاه شده‌اند. به گفته شورای صنفی دانشجویان کشور این افراد شماری از دانشجویان را دستگیر و سوار همان آمبولانس‌ها کرده‌ و از دانشگاه خارج کرده‌اند.

 • اتحادیه اروپا درباره اعتراض‌ها: هر گونه خشونت غیرقابل قبول است

سخنگوی اتحادیه اروپا در بیاینه‌ای از نیروهای امنیتی ایران خواسته است که در برخورد با معترضان حداکثر خویشتنداری را از خود نشان دهند و از معترضان هم خواسته که مسالمت‌آمیز تظاهرات کنند.

این بیانیه هر گونه خشونت را غیرقابل قبول خوانده و گفته است که حق آزادی بیان و اجتماعات باید تضمین شود. اتحادیه اروپا همچنین از مقام‌های ایران خواسته از برقراری جریان آزاد اطلاعات و دسترسی به اینترنت اطمینان یابند.

 • بازداشت 'عامل انسداد بزرگراه امام علی'

سخنگوی قوه قضاییه ایران از بازداشت فردی خبر داده که به گفته او "عامل انسداد بزرگراه امام علی" در جریان اعتراض‌ها در تهران بوده است. غلامحسین اسماعیلی گفته است که این فرد "بازنشسته سفارت ایران در کشور دانمارک بوده" و "از بازرسی در منزل وی تجهیزات مربوط به جاسوسی و دیگر تجهیزات الکترونیکی کشف شده است."

 • نیروی انتظامی: آتش فتنه را خاموش کردیم

نیروی انتظامی در اطلاعیه‌ای گفته است که این نیرو با همکاری "دستگاه‌های امنیتی و اجتماعی به ویژه جان برکفان بسیج، توطئه از قبل طراحی شده دشمنان" را "در مدت زمان کوتاهی خارج از تصور آنها خنثی و آتش فتنه را خاموش کرد."

 • مصوبه کمیسیون مجلس خبرگان درباره دسترسی به اینترنت

هم‌زمان با برقراری تدریجی و محدود دسترسی به اینترنت در ایران احمد خاتمی، سخنگوی مجلس خبرگان گفته است یکی از کمیسیون‌های این مجلس "جلوگیری از فعالیت مجدد شبکه‌های خارجی" را تصویب کرده است.

 • دستگیری‌های گسترده در ایران

گزارش منابع مختلف حاکی از آن است که ده‌ها نفر از فعالان در شهرهای مختلف ایران در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. همچنین برخی از فعالان به نهادهای قضایی یا امنیتی احضار شده‌اند. کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور در ایران می‌گوید تنها در روز دوشنبه بین ۴٠ تا ۵٠ نفر از فعالان دانشجویی در دانشگاه تهران و اطراف آن بازداشت شده‌اند.

 • واکنش ایران به اتحادیه اروپا

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا درباره اعتراض‌ها، از این اتحادیه خواسته "به جای اظهارات مداخله‌آمیز و دفاع از اشرار پاسخگوی خلف وعده‌های خود نسبت به مردم ایران باشد."

 • واکنش آلمان به برخورد با معترضان ایرانی

دولت آلمان اقدام نیروهای امنیتی ایران در "به کار بردن بیش از حد خشونت" در اعتراض‌های اخیر را محکوم کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه سخنگوی وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای گفت: "ما از گزارش‌های مربوط به مرگ بیش از ۱۰۰ قربانی شوکه شدیم. باید به حق اعتراض مسالمت‌آمیز احترام گذاشته شود."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در اولین واکنش به اعتراض‌ها در ایران توییت کرد: "ایران آنقدر بی‌ثبات شده که رژیم، کل سیستم اینترنت‌ را خاموش کرده تا مردم بزرگ ایران نتوانند از خشونت عظیمی که در کشورشان رخ می‌دهد، حرف بزنند. آنها فکر کرده‌اند جهان از مرگ و مصیبتی که رژیم ایران باعث آن شده، خبردار نمی‌شود."

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با تلویزیون فارسی درباره تحولات اخیر ایران حمایت کشورش از مردم ایران تاکید کرد: "در دوران جنبش سبز دولت باراک اوباما با حکومت ایران همراه شد به جای مردم، ولی ما در کنار مردم ایران هستیم."

 • مشاور روحانی: عملیات "مرصاد ۲" کلید خورده

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، می‌گوید در ایران "عملیات مرصاد ۲" به راه افتاده است. آقای آشنا نوشته: "خیال کردند عملیات فروغ جاودان ۲ را کلید زده‌اند ولی حالا به خوبی فهمیدند که در واقع عملیات مرصاد ۲ کلید خورده‌است." عملیات فروغ جاودان نام عملیاتی نظامی بود که سازمان مجاهدین خلق در پایان جنگ ایران و عراق در سال ۶۷ انجام داد.

جمعه اول آذر

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برآورد جدیدی از شمار قربانیان اعتراضات و ناآرامی‌های یک هفته اخیر در ایران ارائه داده و می‌گوید دست‌کم ۱۱۵ نفر در این رویدادها کشته شده‌اند اما تاکید کرد "بر این باور است که شمار واقعی جان‌باختگان بسیار بیشتر است".

حراست دانشگاه تهران: از عوامل بازداشت دانشجویان اطلاعی نداریم

رئیس حراست دانشگاه تهران گفته است از عوامل بازداشت دانشجویان و سرنوشت دانشجویان ‌اطلاعی ندارد. اسماعیل سلیمانی به خبرگزاری ایلنا گفته است که هنوز آمار کاملی از تعداد دانشجویان دستگیر شده در روزهای اخیر وجود ندارد. به گفته او، خانواده بعضی از دانشجویان که نگران بازداشت فرزندانشان هستند به حراست مراجعه می‌کنند اما مشخص می‌شود که دانشجوی مورد نظر دستگیر نشده است.

 • خبرآنلاین 'تصاویری از درگیری‌ها در معالی آباد شیراز را منتشر کرد'

سایت خبرآنلاین تصاویری را منتشر کرده که ادعا می کند اولین تصاویر رسمی منتشر شده در رسانه های ایران در مورد درگیری ها در معالی آباد شیراز است.

 • دبیرکانون صرافان: با قطع اینترنت تمام فعالیت صرافی‌ها متوقف شده است

دبیر کل کانون صرافان گفته است در نبود اینترنت تمام فعالیت صرافی ها متوقف شده و شرایط صرافی ها دقیقا مانند روزهای تعطیل است. شهاب قربانی گفته در حال حاضر دربدلیل قطع اینترنت برای برقراری ارتباطات بین المللی با مشکلات زیادی مواجه هستیم. دبیر کل کانون صرافان با اشاره به راه اندازی اینترانت و چگونگی ارتباط شرکت‌ها با خارج از کشور هم گفت در صورت راه اندازی اینترانت باید بستر مبادلات بین المللی نیز فراهم شود.

 • رئیس اورژانس تهران 'انتقال دستگیر شدگان با آمبولانس را تکذیب کرد'

رئیس اورژانس تهران خبر انتقال دستگیر شدگان با آمبولانس را تکذیب کرده و گفته: "چنین موضوعی امکان ندارد و این شایعات را صد درصد تکذیب می کنم و این موضوع کاملا بی پایه و اساس و دروغ است."

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران گفته است که حراست دانشگاه لیست کاملی از دانشجویان بازداشتی تهیه کرده و با نهادهای مختلف و قوه قضاییه برای آزادی آن ها تماس ها و رایزنی هایی شده است. مجید سرسنگی ابراز امیدواری کرده که تا فردا (شنبه دوم آذر) بخش زیادی از دانشجویان آزاد شوند.

وزیر خارجه آمریکا در پیامی توییتری از افراد داخل ایران خواست تا ویدئوها، عکسها و اطلاعات خود را از اعتراضات اخیر در ایران برای تلگرام وزارت خارجه آمریکا بفرستند.

در پی اعتراضات اخیر در ایران، عصر دیروز، پنجشنبه گروهی از طرفداران آیت الله خامنه ای، محصلان و طلاب حوزه‌های علمیه قم و اصفهان در حمایت از حکومت ایران راهپیمایی کردند.

 • رئیسی: مجازات سختی در انتظار کسانی است که به اموال مردم خسارت وارد کردند

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران گفت که "کسانی که در روزهای اخیر از فضا و از دغدغه مردم سوءاستفاده کرده و در جامعه اغتشاش و ناامنی کردند، دل زن و بچه‌های مردم را لرزاندند و به اموال عمومی حمله کرده و به اموال مردم خسارت وارد کردند بدانند مجازات سختی در انتظارشان هست."

 • امام جمعه تهران قطع اینترنت در ایران را ستود: 'اینترنت را باز باز نکنید'

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران "قطع اینترنت را از تدبیرهای ستودنی" در روزهای گذشته دانست و از مسئولان خواست که اینترنت را "باز باز نکنند." او در خطبه های امروز تهران درباره قطع اینترنت در روزهای اخیر گفت: "اگر مسئولین میخواهند اهمیت کار را درک کنند ببیند دشمن و شبکه‌های خارجی چقدر ناراحت اند از این اتفاق؛ این یعنی لانه زنبور را شناسایی کردند."

 • فرمانده عملیات بسیج: اطلاعات تکمیلی پس از اعترافات اعلام خواهد شد

سرتیپ پاسدارسالار آبنوش فرمانده عملیات بسیج ایران حوادث روزها گذشته در شهرهای مختلف ایران را "پدیده عجیب و جدیدی خواند که یک دفعه کل ایران را فراگرفت" و افزود که اطلاعات تکمیلی پس از اعترافات اعلام خواهد شد. او پنجشنبه شب در یک سخنرانی در همدان این اتفاقات را "جنگ جهانی تمام عیاری علیه نظام و انقلاب خواند"و افزود: "عنوان کسی که در صحنه بودم معتقدم فقط خدا ما را نجات داد."

 • سهمیه‌های بنزین برای سواری‌های شخصی و موتورسیکلت‌ها تا ۶ ماه ذخیره می‌شود

بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، سهمیه‌های بنزین برای سواری‌های شخصی و موتورسیکلت‌ها تا ۶ ماه ذخیره می‌شود. سقف ذخیره سهمیه برای سواری‌های شخصی تا ۳۶۰ لیتر است؛ یعنی تمام سهمیه‌ای که برای خودروهای سواری بنزین سوز در این ۶ ماه ریخته می‌شود.

 • 'قطع اینترنت باعث تعطیلی برخی از آژانس‌های هواپیمایی شده'

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری از تعطیلی برخی آژانس های هواپیمایی در پی قطعی اینترنت خبر داد. به گفته حرمت الله رفیعی بسیاری از اعضای صنف دفاتر خدمات گردشگری با مشکل بزرگی در خرید بلیت سفرهای خارجی روبرو شده اند و فروش آن ها به صفر رسیده است.

 • تصاویری از سرکوب معترضان در خیابان ستارخان تهران

یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی تصاویری از سرکوب معترضان در خیابان ستارخان در غرب تهران فرستاده است. این تصاویر مربوط به اعتراضات اخیر در پی گران شدن بنزین در چند روز گذشته است.

 • هشدار انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران درباره افزایش محدودیت رسانه‌های داخلی ایران

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ضمن "بحران‌زا و ضد منافع ملی" خواندن سیاست‌های رسانه‌ای حکومت در ایران،‌ نسبت به افزایش محدودیت‌ بر رسانه‌های داخلی هشدار داد. در بیانیه‌ این انجمن که امروز منتشر شد آمده که محدودیت اینترنت و رسانه های داخلی ایران "بار دیگر شبه ‌رسانه‌های فضای مجازی و فرامرزی را تبدیل به مرجع اصلی اطلاع‌رسانی برای مردم کرد."

دولت آمریکا، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران را تحریم کرد. وزارت دارایی آمریکا عصر امروز آقای آذری جهرمی را به دلیل نقش او "در سانسور گسترده اینترنت" که از پنج روز پیش در ایران اتفاق افتاده است، به فهرست تحریم های آمریکا افزود.

 • هشدار درباره 'دور جدیدی از تهدید و ارعاب' روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از این کشور

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) از حکومت ایران خواست تا "تهدیدها و فشارهای تازه بر روزنامه نگاران ایرانی در اروپا را متوقف کند." در بیانیه فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران که عصر امروز منتشر شد آمده: "این فشارها هم‌زمان با افزایش نگرانی‌های بین‌المللی درباره وضعیت حقوق بشر در این کشور صورت گرفته و حداقل شش روزنامه نگار شاغل در خارج از ایران به فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفته‌اند که به تازگی از سوی حکومت ایران مورد ارعاب و آزار جدی قرار گرفته‌اند." یکی از این روزنامه‌نگاران به فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: "نیروهای امنیتی اخیرا با والدین من تماس گرفته، آن‌ها را احضار کرده و از آن‌ها خواسته‌اند مرا متقاعد کنند تا کارم را در اینجا متوقف کنم."

 • هیلاری کلینتون خواهان 'تحقیق درباره سرکوب معترضان' در ایران شد

هیلاری کلینتون، در واکنش به وقایع اخیر و اعتراضات در ایران در توییتر نوشت: "گزارشها درباره سرکوب معترضان، بیمارستان های پر از مجروح و قطع اینترنت نگران کننده است. این وضعیت نیاز به تحقیق و شفاف سازی دارد.

 • آمریکا: عاملان سرکوب خشونت‌بار در ایران را به پاسخگویی وامی‌داریم

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشاری توییتی نوشت که کشورش از "هرکدام از اعضای رژیم ایران را که در سرکوب خشونت‌بار مردم ایران دست داشته، به پاسخگویی وا می‌داریم."

 • سخنگوی قوه قضائیه: '۱۰۰ نفر بازداشت شدند، تعداد بیشتری در شرف بازداشت هستند'

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه گفت: "حدود ۱۰۰ نفر از لیدرها، سردسته‌ها و عوامل اصلی اغتشاشات اخیر در نقاط مختلف کشور توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شناسایی و دستگیر شدند."

او گفت که "جمع قابل توجهی به مراتب بیش از این تعداد از ناحیه وزارت اطلاعات مورد شناسایی قرار گرفتند و تعدادی از آنها بازداشت شدند و یا در شرف بازداشت هستند."سخنگوی قوه قضائیه: '۱۰۰ نفر بازداشت شدند، تعداد بیشتری در شرف بازداشت هستند'

شنبه دوم آذر

 • دادستان کل ایران 'از زندان فشافویه بازدید کرده'

خبرگزاری میزان قوه قضاییه می‌گوید که محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، از زندان فشافویه بازدید کرده تا از نزدیک در جریان رسیدگی به پرونده‌های بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر قرار بگیرد.

 • مقام‌های امنیتی سپاه و وزارت اطلاعات 'یکشنبه به جلسه غیرعلنی مجلس می‌روند'

خبرگزاری فارس می‌گوید مقام‌های امنیتی سپاه و وزارت اطلاعات روز یکشنبه به جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی می‌روند تا درباره "مسائل امنیتی روزهای اخیر و اقدامات صورت گرفته برای مهار آنها" به نمایندگان گزارش بدهند.

 • عضو شورای شهر تهران: قطع اینترنت روزانه ۴ هزار میلیارد تومان خسارت می‌زند

شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران، می‌گوید قطع اینترنت در ایران روزانه حدود چهار هزار میلیارد تومان "بار مالی" دارد.

 • اظهارات مقام‌های امنیتی درباره شناسایی و بازداشت معترضان

مقام‌های امنیتی در ایران همچنان از شناسایی و بازداشت معترضان، که از آنها با عناوینی چون "اغتشاشگر" و "خرابکار" یاد شده، خبر می‌دهند. رمضان شریف، سخنگوی سپاه گفته: "خوشبختانه برای نخستین بار سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی و به‌ویژه اطلاعات سپاه موفق شدند لیدرها و سرشاخه‌های این اغتشاشات را دستگیر کنند."

 • گزارش از بازداشت محمد مساعد، روزنامه‌نگار ایرانی

برخی رسانه‌ها از بازداشت محمد مساعد، روزنامه‌نگار، به دلیل انتقادهای اخیر او به قطع سراسری اینترنت در ایران خبر می‌دهند. بنا بر این گزارش‌ها، بازداشت این روزنامه‌نگار روز جمعه اول آذرماه و پس از تماس نهادهای امنیتی بازداشت شده است.

 • دادستان ایران: جالب است که همه دستگیرشدگان از شرایط زندان راضی هستند

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، پس از بازدید از زندان فشافویه گفته است که همه دستگیرشدگان اعتراضات اخیر از وضعیت خود راضی هستند. آقای منتظری درباره بازداشتی‌ها گفته: "نکته جالب این است که همه این دستگیرشدگان از وضعیت زندان و نگهداری‌شان اعلام رضایت کرده‌اند."

 • سخنگوی وزارت خارجه ایران: تحریم جهرمی گویای برخورد سیاسی آمریکا با اینترنت آزاد است

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، درباره تحریم محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، گفته است این تحریم "گویای برخورد سیاسی و ابزاری این کشور با محیط اینترنت آزاد" است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی درباره پیامدهای مداخله احتمالی در اعتراضات اخیر به کشورهای همسایه هشدار داده و گفته در صورت چنین نقشی آنها "پاسخ کوبنده" می‌گیرند.

 • اطلاعیه دادستانی کل از تصمیم‌گیری افزایش قیمت بنزین در نیمه مهر خبر می‌دهد

قوه قضاییه خبر ایلنا از جلسه تصمیم‌گیری برای افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرده و گفته است اگر "منبع آگاه" این خبرگزاری به "صورتجلسه مورخ ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ که از طرف دفتر رییس جمهور تنظیم شده است دسترسی داشت همچنین خبر کذبی را منتشر نمی‌کرد."

با گذشت حدود یک هفته از قطعی اینترنت در ایران، گروه نت‌بلاکس که کار نظارت بر ترافیک اینترنت را انجام می‌دهد می‌گوید که سطح اینترنت ایران به ۶۴ درصد رسیده و در حال افزایش است. این رقم در روزهای اعتراض حدود پنج درصد بود.

 • نیروی انتظامی از دستگیری ۱۸۰ نفر از 'لیدرهای' ناآرامی‌های اخیر خبر داد

مرکز اطلاع رسانی ناجا اعلام کرده که "با مدیریت هوشمندانه نیروی انتظامی، تعامل دستگاه‌های امنیتی و نیز مشارکت بسیار مطلوب مردم بصیر و ولایی کشورمان، تاکنون ۱۸۰ نفر از لیدرهای اصلی اغتشاشات کشور شناسایی و دستگیر شده‌اند."

 • دیدار دادستان کل ایران با دستگیرشدگان اعتراضات

محمد جعفر منتظری دادستان کل ایران با برخی از دستگیرشدگان اعتراضات آذرماه دیدار کرد. او از آنها خواست که "صداقت به خرج دهند یا از نقش خود در اعتراضات در بازجوهایی بنویسند یا افرادی را که پشت این حوادث بودند معرفی کند."

 • محافظ سابق وزرای علوم دولت احمدی‌نژاد در ناآرامی‌های اخیر کشته شد

منبع تصویر، FA.IRANFREEDOM

به گزارش خبرگزاری تسنیم محافظ سابق وزرای علوم در دولت احمدی‌نژاد در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران کشته شده است. نام این فرد رحیم امین آبادی اعلام شده که گفته شده ساکن فردیس کرج بوده.

 • ویدیویی از اعتراضات در یزد در شنبه ۲۵ آبان

طبق ویدیوهایی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، معترضان در روز شنبه ۲۵ آبان در یزد تجمع کرده بودند. آنها در شعارهایشان می‌گفتند: "چه اشتباهی کردیم که انقلاب کردیم، یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه و رضا شاه روحت شاد".در ادامه صدای شلیک گلوله و دود گاز اشک‌آور در ویدیو دیده می‌شود.