عفو بین‎‌الملل: حداقل ۲۰۸ نفر در اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند

عکسی از یکی از محل های درگیری میان معترضان و ماموران در مریوان
Image caption عکسی از یکی از محل های درگیری میان معترضان و ماموران در مریوان

عفو بین‌الملل می‌گوید بر اساس گزارش‌های معتبر به این نتیجه رسیده که شمار کشته‌های اعتراض‌های اخیر حداقل ۲۰۸ نفر است هر چند که "رقم واقعی احتمالا بیش از این است."

فیلیپ لوتر مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفت: "آمار نگران‌کننده کشته‌ها سند دیگری است که نیروهای امنیتی ایران کشتار وحشتناکی کرده‌اند و ۲۰۸ نفر را در کمتر از یک هفته کشته‌اند. آین آمار تکان‌دهنده حاکی از بی‌اعتنایی شرم‌آور مقامات ایران به جان انسان‌ها است."

عفو بین‌الملل می‌گوید از مصاحبه با منابعی در داخل و خارج ایران از جمله بستگان کشته‌شدگان، خبرنگاران و فعالان حقوق بشر و مقایسه منابع مختلف از صحت این آمار یقین پیدا کرده است.

واحد تایید دیجیتال عفو بین‌الملل هم از بررسی وسیع تصاویر ویدئویی به این نتیجه رسیده است که نیروهای امنیتی ایران به مردم غیرمسلح شلیک کرده‌اند.

فیلیپ لوتر گفت: "مسئولان این سرکوب خونین تظاهرکنندگان باید پاسخگوی اعمالشان باشند. از آنجا که مقامات ایران قبلا نشان داده‌اند مایل به تحقیقات مستقل، بی‌طرف و موثر درباره کشتار غیرقانونی و یا دیگر اقدام‌های قهرآمیز علیه معترضان نیستند، ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که کمک کنند آنها پاسخگوی اقداماتشان باشند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
‌اعتراضات ایران؛ در ماهشهر چه اتفاقی افتاده است؟

بر طبق این گزارش شهریار یکی از بالاترین آمار را داشته و شمار کشته‌ها در این شهر به ده‌ها نفر می‌رسد.

عفو بین‌الملل همچنین می‌گوید خانواده‌های کشته‌شدگان تهدید شده‌اند که با رسانه‌ها صحبت نکنند و مراسم سوگواری برای عزیزانشان برگزار نکنند. برخی خانواده‌ها هم برای تحویل گرفتن جنازه بستگانشان مجبور به پرداخت "حق تیر" شده‌اند.

مقامات ایران تاکنون از ارائه آمار دقیق و کلی کشته‌شدگان، بازداشتی‌ها و ناپدیدشدگان خودداری کرده و فقط برخی مقامات محلی آماری ابتدایی درباره محل مسئولیت خود داده‌اند.

امروز محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس از "نهادهای مسئول" خواست تا تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر را "شفاف" اعلام کنند.

محمود صادقی نماینده مجلس نیز امروز در توییتر "هشدار" داد که "اگر مراجع ذی‌ربط آمار دقیق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام نکنند، نمایندگان مجلس ناگزیر آمارهای مستند به گزارش‌های مردمی را منتشر خواهند کرد."

موضوعات مرتبط