سخنگوی قوه قضائیه ایران: بسیاری از افرادی که کشته 'اعلام' شدند، زنده هستند

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، آمار اعلام شده درباره تعداد کشته‌شدگان وقایع اعتراضی اخیر در ایران را رد کرده و گفته "بسیاری از افرادی که کشته اعلام شدند، زنده هستند".

آقای اسماعیلی تعداد کشته‌شدگان اعتراضات سرکوب شده اخیر را اعلام نکرده اما گفته "اعداد و ارقامی که توسط گروه های معاند اعلام می‌شود کذب محض و بسیار کمتر است".

سخنگوی قوه قضائیه مشخص نکرده منظور او از "آمار گروه های معاند" چیست اما سازمان عفو بین الملل می گوید در حال جمع آوری مستندات درباره کشته شدگان است و تا به حال توانسته مرگ ۲۰۸ معترض را تایید کند.

مقام های ایران به آمار و گزارش های سازمان عفو بین‌الملل درباره معترضان در سایر کشورها از جمله بحرین و عربستان سعودی استناد می کنند و آن را معتبر می‌دانند.

در ارتباط با کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته در آمار منتشر شده از سوی منابع مستقل "کشته های بی‌ربط وعادی را هم آورده‌اند".

آقای اسماعیلی گفته "نیکتا اسفندانی دختر ۱۴ ساله را گفته اند در اغتشاشات به ضرب گلوله کشته شده. هم پزشکی قانونی و هم خانواده تایید می کنند در اثر مسمومیت فوت کرده است".

توضیح ویدئو،

احتمال تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره قربانیان ناآرامی‌های اخیر ایران

از ایران گزارش می‌شود که بر اساس ادعای برخی از خانواده های کشته‌شدگان اعتراضات اخیر که توانایی مالی ندارد برای اینکه هزینه ای به حکومت برای تحویل گرفتن اجساد اقوام خود نپردازند، از پزشکی قانونی خواسته اند علت مرگ را در اسناد رسمی، بیماری عنوان کنند.

برخی از گزارش ها از ایران حاکی از آن بوده است که مقام های امنیتی برای تحویل اجساد از خانواده ها طلب پول کرده اند اما فرماندار شهر بهارستان در نزدیکی تهران گفته حکومت نه تنها از خانواده کشته شدگان برای تحویل جسد پول نمی گیرد بلکه اگر توانایی مالی نداشته باشند به آنها کمک هم می‌کند.

پیشتر وزارت اطلاعات ایران در گزارش خود به کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی درباره اعتراضات اخیر، عمده معترضان و افراد بازداشت شده از طبقه محروم و کم درآمد توصیف کرده است.

اعتراضات در ایران پس از افزایش ناگهانی قیمت بنزین آغاز شد. آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران از افزایش قیمت بنزین حمایت کرد و معترضان را "اشرار" خواند.

سازمان عفو بین‌الملل می گوید "اشرار" توصیف کردن معترضان از سوی آقای خامنه ای "چراغ سبز" برای سرکوب آنها بود.

برخی از چهره های سیاسی در ایران می گوید وسعت اعتراضات اخیر از نسبت به وقایع سال ۱۳۸۸ و دی ماه ۱۳۹۶ بسیار بیشتر بوده است.

میرحسین موسوی که در حصر خانگی است با انتشار بیانیه ای سرکوب اعتراضات اخیر را "جنایت آشکار" خوانده و آن را با کشتار معترضان در میدان ژاله تهران در آستانه انقلاب ۵۷ مقایسه کرده است. آقای موسوی گفته "آدمکشان سال ۵۷ نمایندگان یک رژیم غیر دینی بودند، و ماموران و تیراندازان آبان ۹۸ نمایندگان یک حکومت دینی. آنجا فرمانده کل قوا شاه بود و امروز اینجا ولی فقیه با اختیارات مطلقه."

در ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ تظاهراتی در میدان ژاله تهران برگزار شد که سربازان به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند. ده‌ها نفر از مخالفان حکومت شاه در این تظاهرات کشته شدند. از نظر برخی مورخان این روز نقطه عطفی در مخالفت وسیع شهروندان با حکومت محمدرضا شاه بود.

پیش از آقای موسوی فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران درباره سرکوب اعتراضات پس از افزایش قیمت بنزین در بیانیه ای خطاب به مردم ایران گفته بود "مایه اندوه بسیار است که امروز این ستم و نابرابری بر شما و ایران عزیزمان روا داشته می‌شود." او از اینکه "یاد دو پادشاه پهلوی در میان شعارها زنده نگه داشته می‌شود" از شهروندان ایرانی سپاسگزاری کرده بود.