روحانی به وزیر خارجه عمان: هیچ مشکلی برای تجدید روابط با عربستان نداریم

حسن روحانی و یوسف بن علوی در تهران با هم ملاقات کرده اند حق نشر عکس Irna
Image caption حسن روحانی و یوسف بن علوی در تهران با هم ملاقات کرده اند

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، که به ایران سفر کرده در دومین روز اقامت خود با حسن روحانی رئیس جمهور این کشور دیدار کرده است.

آقای روحانی در این دیدار به وزیر خارجه عمان گفته است "هیچ مشکلی برای تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد".

در این دیدار رئیس جمهور ایران تاکید کرده است که "باید گذشته را پشت سر گذاشته و به آینده بنگریم" اگرچه در عین حال از سیاست‌های منطقه‌ای عربستان انتقاد کرده است.

آقای روحانی گفته "سیاست دولت عربستان سعودی در سوریه، عراق و لبنان هیچ دستاوردی برایشان نداشته و امیدواریم مسئولان این کشور مسیر سیاست خود را تغییر دهند".

به دنبال حمله گروهی از طلاب و دانشجویان بسیجی در دی ماه ۱۳۹۴به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، عربستان کارکنان خود را از ایران خارج و روابط سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را به طور کامل قطع کرد.

در حال حاضر سوئیس حافظ منافع دو کشور است. از زمان قطع روابط ایران و عربستان، دو کشور تنش‌های لفظی کم سابقه‌ای با یکدیگر داشته اند. مقام های ایران و عربستان یکدیگر را متهم به دخالت در امور داخلی خود و حتی خرابکاری می کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
رابطه ایران و عربستان زیر سایه تنش

رسانه‌های ایران می‌گویند یوسف بن علوی که برای سومین بار طی کمتر از یکسال گذشته از تهران دیدار می‌کند، در ملاقات با حسن روحانی نسبت به کاهش تنش ها در منطقه خلیج فارس ابراز خوشبینی کرده است.

آقای بن علوی دیروز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت‌وگو کرده بود.

ایران و عربستان یکدیگر را به دخالت در امور سوریه و یمن و تضعیف امنیت منطقه متهم می‌کنند. عربستان از زمان آغاز پادشاهی ملک سلمان، انتقادات صریح و کم سابقه‌ای از ایران مطرح می‌کند و به خصوص ولیعهد عربستان از منتقدان حکومت ایران است.

عربستان از جمله کشورهایی بوده که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران حمایت کرده است. مقام های جمهوری اسلامی ایران از عربستان به عنوان "ارتجاع منطقه" یاد می کنند اما همواره گفته اند آماده تجدید روابط هستند.

وزارت خارجه ایران سال گذشته اعلام کرده بود که عربستان سعودی تمایلی به استفاده از پیشنهاد میانجیگری برخی از کشورهای منطقه برای تجدید روابط دو کشور ندارد.

پیشتر گزارش شده بود که عمران خان نخست وزیر پاکستان برای بهبود روابط ایران و عربستان سعودی با سفر به این دو کشور با رهبران آنها مذاکره کرده است.