مفاسد اقتصادی؛ رئیس هلال احمر ایران استعفا کرد

علی اصغر پیوندی حق نشر عکس TASNIM

اسماعیل رمضانی، مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر، امروز در توییتر خبر داد که علی اصغر پیوندی از ریاست هلال احمر استعفا کرده است.

علت استعفای آقای پیوندی "حفظ سرمایه اجتماعی" هلال احمر و "ایجاد فضایی مناسب‌تر برای کار موثر" عنوان شده است.

در این توییت آمده: "در صورت پذیرش استعفای وی، ادامه مسیر قانونی از سوی شورای عالی هلال احمر دنبال خواهد شد."

شهریور امسال رسانه‌های ایران خبر دادند که آقای پیوندی برای "بررسی فساد مالی" به "دادسرای جرائم اقتصادی" احضار شده است. در آن زمان گفته می‌شد این احضار مربوط به پرونده سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر بوده است.

چند هفته پیشتر، علی فرجی، مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، به دلیل پرونده "واردات داروی سالک" بازداشت و با وثیقه آزاد شده بود.

در آن زمان گفته شد به دلیل نایاب شدن داروی گلوکانتیم، سازمان تدارکات هلال احمر با درخواست وزارت بهداشت دو محموله از این دارو را از هند وارد کرده است. به نوشته برخی سایت‌های خبری این "داروی جعلی" سبب مرگ دو بیمار شده بود اما سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر این موضوع را تکذیب کرد.

"اختلاس"و بازداشت چند ساعته

خبر بازداشت آقای پیوندی آبان ۱۳۹۸ منتشر شد. به گزارش رسانه‌های ایران این بازداشت "چندساعته" به دلیل پرونده‌ای مربوط به دوره ریاست آقای پیوندی در دانشگاه شهید بهشتی بوده و او با وثیقه سه میلیارد تومانی آزاد شده است. گفته شد که اتهام آقای پیوندی "اختلاس ۱.۵ میلیارد تومانی" بوده است. بعد از این بازداشت آقای پیوندی از ریاست سازمان نظام پزشکی تهران استعفا کرد.

در آن زمان ویدئویی منتشر شد که در همایش فصلی شورای اصلاحات رباط کریم، محمود صادقی نماینده مجلس ایران می‌گفت "مفاسد زیادی در هلال احمر از مدیریت قبلی و مدیریت فعلی کشف و اتفاقا محرز شده و تردیدی وجود ندارد."

آقای صادقی می‌گفت مجلس، بازرسی ریاست‌ جمهوری، سازمان بازرسی کل کشور، شورای عالی هلال احمر و نماینده رهبر در هلال احمر به این موضوع رسیدگی کرده و برای همه مشخص شده که "آقای رئیس آلوده فساد است ولی آقای روحانی او را نگه داشته است."

او از حسن روحانی رئیس جمهور ایران سوال کرد که این موضوع "مو لای درزش نمی‌رود" پس چرا با او "برخورد نمی‌کند."

محمود صادقی نام آقای پیوندی را سوم فروردین امسال و پس از سیل‌های استان گلستان هم مطرح کرده بود. او در توییتر نوشت:

"اگر رییس جمعیت هلال احمر مراقب فساد در حوزه کاری خود بود قطعا برای انجام وظیفه در حوادثی مانند سیل گلستان آمادگی بیشتری داشت؛ فساد و اختلاس در بیمارستان ایرانیان دوبی، ساختمان طالقانی، پروژه مهاباد و پروژه زمین ازگل نمونه‌های نگران‌کننده‌ای از شیوع مناسبات ناسالم در جمعیت است."

موضوعات مرتبط