رئیس صدا و سیما: سیاست دولت اعلام ناگهانی خبر افزایش قیمت بنزین بود

عبدالعلی علی‌عسکری حق نشر عکس leader.ir

عبدالعلی علی‌عسکری رئیس سازمان صدا و سیمای ایران، می‌گوید سیاست دولت "اعلام ناگهانی" خبر افزایش قیمت بنزین بوده است.

آقای علی‌عسکری امروز گفت: "روز چهارشنبه (۲۲ آبان) پس از بازگشت رئیس جمهور از سفر یزد در جلسه هیات دولت اعلام شد که این تصمیم قطعی است اما زمان اعلام آن هنوز قطعی نبود با این وجود بعد از ظهر همان روز در جلسه‌ای با معاونان سازمان، برنامه‌ریزی‌های لازم در رسانه ملی برای اطلاع‌رسانی و همراهی با دولت برای اجرای درست و موفق این طرح انجام شد."

به گفته آقای علی‌عسکری، دولت برای پیشگیری از صف‌های طولانی مقابل پمپ‌ بنزین‌ها، "سیاست اعلام ناگهانی خبر بالا رفتن قیمت بنزین را در پیش گرفته بود".

او گفت: "ظهر روز پنج‌شنبه (۲۳ آبان) به ما اعلام شد که قرار است این خبر ساعت ۲۴ پنج‌شنبه شب روی آنتن برود و ما نیز درست مطابق آنچه وزیر کشور و دولت از رسانه ملی خواسته بودند عمل کردیم و در این امر هیچگونه کوتاهی نداشته‌ایم."

رئیس صدا و سیما گفت دولت "اولین بار در نیمه آبان سال ۹۷" تصمیم گرفت این قانون را عملی کند اما این تصمیم عملی نشد. "این اتفاق در روزهای پایانی سال ۹۷، اردیبهشت سال ۹۸ و شهریور امسال تکرار شد" و در همه این تاریخ‌ها "رسانه ملی برنامه‌ریزی دقیقی برای همراهی با دولت کرده بود."

عبدالرضا رحمانى فضلى وزیر کشور ایران هفته پیش گفته بود تصمیم به افزایش قیمت بنزین پیش از سال ١٣٩٧ بوده و اوایل دی ماه سال ٩٦ "تمام امکانات" برای افزایش قیمت بنزین آماده شده بود اما "وقایع دی ماه همان سال باعث شد که ما آن را اجرا نکنیم و این موضوع به تعویق افتاد".

چه‌کسی از زمان اجرای طرح افزایش قیمت بنزین خبر داشته؟

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هفته پیش گفته بود: "شبی که سهمیه‌بندی بنزین اجرا شد من خودم هم اطلاع نداشتم و نمی‌دانستم که اجرای این طرح این هفته است یا هفته آینده، چرا که به شورای امنیت کشور گفته بودم که زمان آن را به من هم حتی نگویند، چرا که به آنها گفته بودم در صدا و سیما کارهای تبلیغاتی اجرای این طرح را انجام دهید و هر شبی که مناسب بود آن را اجرایی کند."

آقای روحانی تکید کرد که او هم از زمان اجرای تصمیم بی‌خبر بوده است: "من هم مثل همه مردم ایران مطلع شدم که صبح جمعه قیمت بنزین تغییر کرده است چرا که من هم این طرح را به شورای امنیت واگذار کرده بودم و به آنها گفته بودم که زمانش را به من نگویید چرا که در جلسه سران قوا مصوب شده است."

پیش از اظهارات آقای روحانی، جمال عرف، معاون سیاسی وزیر کشور گفته بود که آقای روحانی سه روز پیش از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، از موضوع مطلع بوده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران هم دو روز پیش گفت "روز سه شنبه" -سه روز پیش از اجرای طرح- و "چند روز قبل از آن در جلسه غیرعلنی" به نمایندگان گفته بود که قرار است این طرح اجرا شود.

برخی نمایندگان مجلس گفته‌اند در جلسات غیرعلنی به موضوع اشاره شده بود اما تاریخ اجرای آن مطرح نشده بود و "بیشتر" نمایندگان هم با آن مخالفت کرده بودند.

سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت ناگهانی آن مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بود که از نخستین ساعت روز جمعه ٢٤ آبان به اجرا درآمد.

این شورا چند هفته پس از خروج آمریکا از برجام به درخواست آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران تشکیل شد. رهبر ایران گفته که او هم با نظر سران قوا برای افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین موافقت کرده بود.