اعتراضات ایران؛ اینترنت در سیستان و بلوچستان همچنان قطع است

اینترنت حق نشر عکس AFP

با گذشت سه هفته از اعتراضات سراسری در ایران از استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق این کشور گزارش می‌شود که اینترنت دست کم طی ۱۸ روز گذشته قطع بوده و هنوز بخش وسیعی از این استان به این شبکه جهانی ارتباطی دسترسی ندارند. بنابر گزارش‌ها، این موضوع علاوه بر افزایش نگرانی‌ها نسبت به سرکوب احتمالی اعتراضات در این منطقه، بسیاری از کسب و کارهای وابسته به اینترنت را تعلیق کرده است.

روز گذشته، دوشنبه - سوم دسامبر، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در پاسخ به یک کاربر شبکه توییتر که از ادامه قطعی اینترنت در سیستان و لوچستان و "بی‌توجهی حکومتی و مردمی" به این موضوع انتقاد کرده بود نوشت: "پیگیر هستم، شمال استان برقرار شده در جنوب هم امیدوارم تا امروز مجوز صادر شود. پیامک‌های زیادی از مردم سیستان و بلوچستان دریافت کردم."

آقای آذری جهرمی که در چند هفته گذشته تلاش کرده در شبکه‌های اجتماعی به انتقادهای گسترده از قطع سرتاسری اینترنت که همزمان با آغاز اعتراضات در نقاط مختلف ایران شروع و هنوز در مناطقی از این کشور ادامه دارد، پاسخ دهد.

با وجود این، برخی از کاربران شبکه اجتماعی توییتر در واکنش به این ادعای آقای جهرمی از ادامه قطعی اینترنت در شهرهایی چون چابهار خبر داده‌اند.

اخبار مرتبط

کاربری به نام داود ن. نوشته: "بنده در چابهار کار میکنم، روز شنبه هم اونجا بودم، کلی از مردم به خاطر قطع اینترنت نتونسته بودند به امور کاری و تجارت شون رسیدگی کنند، مغازه داری میگفت که بارش الان تو عمان هست اما نتونسته کارهای بارگیری و ارسال به ایران رو به خاطر قطعی اینترنت انجام بده. قیمت اجناس یک و نیم برابر" (شده است).

خبرگزاری ایرنا چهار روز پیش و همزمان با بازگشت اینترنت به بسیاری از نقاط ایران خبر داده بود که دو استان خوزستان و سیستان و بلوچستان، دو استانی هستند که پس از پایان ناآرامی‌های گسترده در ایران هنوز به اینترنت موبایل وصل نشده‌اند.

هنوز دلیلی برای ادامه محدودیت اینترنتی این استان‌ها اعلام نشده است هر چند منتقدان حکومت ایران می‌گویند سرکوب شدید معترضان در استان خوزستان به ویژه شهر ماهشهر، می‌تواند یکی از دلایل ادامه قطع اینترنت در این مناطق باشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
درگیری‌های خونین در ماهشهر؛ در نیزارها چه رخ داده؟

در پی ناآرامی‌ها که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین طی هفته پایانی آبان گذشته، دسترسی به اینترنت در این کشور قطع شد و تقریبا برای کی هفته اکثر نقاط این کشور در خاموشی کامل اینترنتی فرو رفت.

مقام‌های ایران گفته‌اند قطعی اینترنت، خسارات وسیعی به اقتصاد این کشور وارد کرده است.

حق نشر عکس balochcampaign@
Image caption معترضان روز شنبه یک جاده منتهی به سرباز را بستند

روز شنبه گذشته هم از این استان ایران گزارش شد که اعتراض‌ها و درگیری‌هایی در اطراف شهر سرباز رخ داده است.

این اعتراض‌ها در واکنش به انتشار خبر احضار مولوی فضل‌الرحمن کوهی، روحانی سنی و امام جمعه منطقه پشامگ سرباز رخ داده است.

بنا بر گزارش‌ها آقای کوهی هفته گذشته به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده و در پی بازنگشتن او از دادگاه احتمال بازداشتش مطرح شده است.

گزارش‌ها حاکی است که معترضان روز شنبه ۹ آذر جاده سرباز-چابهار و یک راه محلی دیگر را بسته‌ بودند.

به گزارش سایت‌ها و فعالان محلی نیروهای سپاه برای پراکنده کردن معترضان "شلیک کرده و گاز اشک‌آور زده‌اند."

در ویدیوهایی که از وقایع روز شنبه منتشر شده صدای ممتد تیراندازی شنیده می‌شود.

گفته می‌شود در این ناآرامی‌ها دست کم سه نفر زخمی و یک نفر بازداشت شده است.