رئیس جدید آژانس: در خصوص برنامه هسته‌ای ایران منصفانه اما قاطعانه برخورد می‌کنم

آقای گروسی که در این عکس در سال ۲۰۱۱ در کنار یوکیو آمانو، رئیس سابق و فقید آژانس دیده می‌شود از مدیران باسابقه ارشد این نهاد سازمان ملل متحد بوده است حق نشر عکس IAEA Imagebank
Image caption آقای گروسی که در این عکس در سال ۲۰۱۱ در کنار یوکیو آمانو، رئیس سابق و فقید آژانس دیده می‌شود از مدیران باسابقه ارشد این نهاد سازمان ملل متحد بوده است

رافائل ماریانو گروسی، دیپلمات ۵۸ ساله آرژانتینی و رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی به بی‌بی‌سی گفت که توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی بسیار مهم است.

او که روز سه‌شنبه، سوم دسامبر - ۱۲ آذر، در اولین روز کار خود به عنوان رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بی‌بی‌سی گفتگو کرده می‌گوید در نظر دارد در خصوص برنامه هسته‌ای ایران منصفانه اما قاطع عمل کند.

او ابراز امیدواری کرده که به زودی از تهران دیدار کند.

آقای گروسی در حالی جایگزین یوکیو آمانو، رئیس پیشین و فقید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده که مهمترین دستاورد این نهاد سازمان ملل، یعنی برجام، در یک سال و نیم گذشته تا مرز نابودی کامل پیش رفته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بهار سال گذشته رسما امضای کشورش از این توافقنامه را پس گرفت و با بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، عملا امکان بهره‌برداری تهران از فواید برجام را غیرممکن کرد.

اخبار مرتبط

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اروپا بر سر دو راهی: حفظ برجام یا موضع‌گیری در مقابل سرکوب اعتراض‌ها در ایران

دولت ایران که در سایه مخالفت قدرت‌های اروپایی با خروج آمریکا امیدوار بود بتواند اتحادیه اروپا و کمک‌های کشورهایی چون آلمان، فرانسه و بریتانیا را در کنار حمایت روسیه و چین در برابر تحریم‌های آمریکا قرار دهد، پس از گذشت یک سال از تصمیم آقای ترامپ اعلام کرد که در صورت محقق نشدن وعده‌های اروپا، مرحله به مرحله از تعهدات خود در برجام عقب‌نشینی خواهد کرد.

این عقب‌نشینی که از تابستان گذشته آغاز و چندی پیش به مرحله چهارم خود رسید آژانس انرژی اتمی و کشورهای اروپایی را به شدت نسبت به بازگشت به وضعیت پیش از برجام نگران کرده است.

همزمان گزارش‌های آژانس از نظارت مستمر بر برنامه هسته‌ای ایران در چند سال گذشته سنگ محک تعهد این کشور به مفاد این توافق نامه بوده است.

هر چند با وجود تکرار پایبندی تهران به این توافق نامه در گزارش‌های متعدد آژانس در دوران ریاست یوکیو آمانو، آمریکا با استناد به مفادی از این توافق‌نامه که از نظر کاخ سفید ناکافی و ناکارآمد بودند ضمن خروج از آن تاکید کرده که خواستار مذاکره مجدد و مستقیم با تهران است.

تمایلی که از طرف ایران با بی‌اعتمادی و بی‌توجهی روبرو شده است. حکومت ایران می‌گوید شرط هرگونه مذاکره مجددی بر سر برنامه هسته‌ای‌اش، لغو تمامی تحریم‌های یک جانبه آمریکا است. اما واشنگتن می‌گوید نه تنها قصد لغو تحریم‌ها را ندارد بلکه با تشدید سیاست فشار حداکثری بر ایران قصد دارد حکومت این کشور را وادار به مذاکره مجدد و همچنین ناچار به عقب‌نشینی از سیاست‌هایش در خاورمیانه کند.