نماینده مسلمان کنگره آمریکا با اعتراضات در ایران 'ابراز همبستگی' کرد

الحان عمر حق نشر عکس Twitter
Image caption ایلهان عمر "سرکوب قساوت آمیز" معترضان را محکوم کرده است

در ادامه حمایت شماری از مقامات آمریکایی از اعتراضات اخیر در ایران، ایلهان عمر، نماینده مسلمان کنگره آمریکا نیز با معترضان ابراز همبستگی کرده است.

خانم عمر در مطلبی در توییتر خود نوشت: "اعلام همبستگی با مردم ایران که به خیابان‌ها ریخته‌اند تا با وجود سرکوبی قساوت آمیز، حقوق ابتدایی خود را مطالبه کنند." وی افزوده است: "ما باید در کنار مردمی بایستیم که خواستار تغییر هستند."

ایلهان عمر در عین حال از سیاست دولت دونالد ترامپ در تحریم هسته‌ای ایران انتقاد کرده و گفته است: "تحریم اقتصادی فلج‌کننده به رنج آنان افزوده و راه حل این بحران نیست."

ایلهان عمر، نماینده مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از ایالت مینوسه‌تا از حزب دموکراتیک کشاورزان و کارگران آمریکا وابسته به حزب دمکرات است. او متولد سومالی و یکی از دو زن مسلمان عضو کنگره است و از منتقدان صریح‌اللهجه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، محسوب می‌شود. خانم عمر از طرح عدم کفایت رئیس جمهوری در مجلس نمایندگان به شدت حمایت کرده است.

چندی پیش یکی از شهود محاکمه یکی از اعضای خانواده امیر قطر گفت که خانم عمر با حمایت مالی قطر به پیشرفت در صحنه سیاسی آمریکا دست یافته و از موقعیت خود برای کسب اطلاعات و انتقال آنها به ایران از طریق قطر استفاده کرده است. خانم عمر و طرفدارانش این اتهام را به شدت تکذیب کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پومپئو، ترامپ و پنس - مقامات ارشد دولت آمریکا از اعتراضات ایران حمایت و برخورد با معترضان را محکوم کرده‌اند

علاوه بر ایلهان عمر، تعداد دیگری از مقامات آمریکایی نیز پیش از این نسبت به حرکت اعتراضی در ایران و نحوه برخورد حکومت با معترضان واکنش نشان داده‌اند.

دوناالد ترامپ، رئیس جمهوری، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری، مایک پومپئو، وزیر خارجه از جمله مقامات دولتی بوده‌اند که حکومت ایران را به خاطر آنچه که "کشتار و سرکوب" معترضان خوانده‌اند محکوم کرده‌اند. وزیر خارجه آمریکا همچنین خواستار ارسال گزارش‌ها و تصاویری از تظاهرات شده و گفته است که خشونت علیه معترضان را پیگیری خواهد کرد.

دولت آمریکا تحریم‌هایی را نیز در ارتباط با برخورد با این تظاهرات علیه بعضی مقامات ایرانی وضع کرده است.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق و رقیب آقای ترامپ در انتخابات سال ٢٠١٦، که همه از اعضای حزب دموکرات هستند همراه با تعدادی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده از این حزب نیز از اعتراضات اخیر ایران حمایت و نحوه برخورد با آن را محکوم کرده‌اند.

در عین حال، اکثر سیاستمداران حزب دموکرات با بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران مخالفت کرده‌اند. توافق هسته‌ای - برجام - در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق از حزب دموکرات، به دست آمد و دولت اوباما تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را به حالت تعلیق در آورد.

دونالد ترامپ برجام را "بدترین توافق" خوانده و گفته است که فقط می‌تواند دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را برای چند سال به تعویق اندازد. او گفته است که لغو تحریم‌ها باعث شد تا حکومت ایران سیاست‌های "مخرب" خود را دنبال کند. او خواستار مذاکره جدید و جامع تر شده است.

مقامات دولت آمریکا بازگشت تحریم‌ها را موثر دانسته‌اند.