رئیس جمهور ایران: با تحریم می‌خواستند ادای ریگان درباره شوروی را دربیاورند

روحانی حق نشر عکس Getty Images
Image caption حسن روحانی در اظهارات امروز خود گفته "بعضی‌ها در ذهن جوانان این گونه القا می‌کنند که ما لجبازی می‌کنیم، در حالی که اینگونه نیست. تحریم غلط و ظالمانه است آن را کنار بگذارند و در این شرایط مشکلی برای مذاکره نداریم"

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته اسرائیل و عربستان سعودی با تشویق دولت دونالد ترامپ به خروج از توافق هسته ای برجام و تحریم کردن ایران "می‌خواستند ادای ریگان درباره شوروی را دربیاورند".

دولت رونالد ریگان رئیس جمهور آمریکا از حزب جمهوریخواه، مدتی پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق دست به تحریم این کشور زد که به عنوان یکی از عوامل تسریع از هم گسیختن شوروی تعبیر می شود.

رئیس جمهور ایران با انتقاد از عربستان سعودی و اسرائیل به آنچه او تشویق این دو کشور به خروج آمریکا از برجام خوانده اند اشاره کرده و گفته "بزرگترین کلاهی که سر ترامپ رفت بر سر برجام بود".

آقای روحانی امروز سیزدهم آذر (چهارم دسامبر) گفته "آنها به ترامپ گفتند که از برجام خارج شود و تحریم فوق‌العاده را نسبت به ایران اعمال کند این نظام سقوط می‌کند و آن وقت پیروز تاریخ هستی و می‌گویی بعد از ۴۱ سال رئیس جمهوری بودم که ایران را درهم شکستم. می‌خواستند ادای ریگان درباره شوروی را دربیاورند".

آقای روحانی در اظهارات امروز خود همچنین گفته: "بعضی‌ها در ذهن جوانان این گونه القا می‌کنند که ما لج بازی می‌کنیم، در حالی که اینگونه نیست. تحریم غلط و ظالمانه است آن را کنار بگذارند و در این شرایط مشکلی برای مذاکره نداریم".

رئیس جمهور ایران یکبار دیگر به آخرین سفر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرده و گفته رهبرانی که با او دیدار می کردند:"می‌گفتند شما ملاقات با رئیس‌جمهوری آمریکا را قبول کنید تا همه تحریم‌ها برداشته شود اما ما می‌خواستیم این توطئه و نقشه را بشکنیم و به دنیا بگوییم ما برای ملاقات مشکلی نداریم و اگر رئیس جمهوری آمریکا تحریم‌ها را بردارد ساعتی بعد و نه دو روز بعد با او دیدار می‌کنم، همه سران ۵+۱ در نیویورک هستند و می توانیم ملاقات کنیم، به این ترتیب حربه را از آن‌ها گرفتیم و همه گفتند این منطقی است".

پیش از این آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در یک سخنرانی به نقش امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه برای دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا اشاره کرده و گفته بود آقای مکرون یا از روی سادگی می گوید ملاقات با دونالد ترامپ موجب رفع تحریم ها می‌شود یا همدست رئیس جمهور آمریکاست.

آقای خامنه ای گفته با هرگونه مذاکره جمهوری اسلامی ایران با دولت ترامپ مخالف است و به مقام های دولتی اجازه نخواهد داد در هیچ سطحی با دولت آمریکا گفت و گو کنند. حسن روحانی پیش از این گفته بود می تواسته در زمان اقامت در نیویورک تصمیم بگیرد که تحریم های ایالات متحده برداشته شود اما این کار را انجام نداده است.

بیشتر بخوانید:

آقای روحانی در اظهارات امروز خود گفته "بعضی‌ها در ذهن جوانان این گونه القا می‌کنند که ما لج بازی می‌کنیم، در حالی که اینگونه نیست. تحریم غلط و ظالمانه است آن را کنار بگذارند و در این شرایط مشکلی برای مذاکره نداریم".

دولت دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته ای برجام، تمام تحریم های رفع شده با این توافق را همراه با تحریم های دیگری علیه ایران اعمال کرده است. دولت آمریکا می گوید با هدف "تغییر و عادی شدن رفتار ایران" سیاست "فشار حداکثری" را علیه این کشور در پیش گرفته است.

از جمله سیاست فشار حداکثری به گفته مقام های دولت ترامپ، "به صفر رساندن درآمد نفتی" جمهوری اسلامی ایران است.

از زمان بازگشت تحریم ها و اجرای تحریم های نفتی، صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران از حدود دو میلیون و هشتصدهزار بشکه در روز به سیصد تا پانصر هزار بشکه رسیده اما به گفته مقام های ایرانی بازگشت پول همین مقدار از صادرات نفتی هم با مشکل مواجه است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران اخیرا گفته بود که با اینکه فروش نفت ایران به صفر نرسیده اما حتی کشورهای "دوست" ایران هم "تقریبا جرات اینکه از ما نفت بخرند را ندارند."

مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران می گوید این کشور به دلیل مواجه شدن با تحریم در شرایط عادی قرار ندارد. ایران در هفته‌های گذشته صحنه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف بوده است. این اعتراضات پس از آن برپا شد که بنزین به طور ناگهانی سهمیه‌بندی شد و قیمت آن افزایش یافت.

یکی از علل افزایش قیمت بنزین، جلوگیری از نیازمند شدن مجدد ایران به واردات سوخت و همچنین فراهم شدن منابع مالی تازه برای دولت در شرایط تحریم عنوان شده است.