موافقت رهبر ایران با 'شهید' خواندن بعضی کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان

آیت‌الله خامنه‌ای

منبع تصویر، khamenei.ir

توضیح تصویر،

آیت‌الله خامنه‌ای پیشتر ناآرامی‌های اخیر ایران را "یک توطئه‌ عمیق وسیع بسیار خطرناک" توصیف کرده بود

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با پیشنهاد دبیر شورای عالی امنیت ملی برای دادن عنوان "شهید" به شماری از کسانی که در اعتراض‌های آبان ماه در ایران کشته ‌شده‌اند موافقت کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران پیشتر علی شمخانی، دبیر شواری عالی امنیت ملی ایران گزارشی درباره "نحوه مدیریت وضعیت جان‌باختگان و مصدومین حوادث اخیر" و پیشنهادهایی درباره این موضوع به آیت‌الله خامنه‌ای ارائه کرده بود.

رهبر ایران با پیشنهادهای آقای شمخانی موافقت کرده از جمله این که "شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات و اغتشاش‌های اخیر و در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند در حکم شهید" محسوب شوند.

آقای خامنه‌ای در پاسخ به گزارش و پیشنهادهای دبیر شواری عالی امنیت ملی نوشته است: "هرچه سریعتر انجام شود و نسبت به افراد مشکوک در هرگروه با جهتی که به رافت اسلامی نزدیکتر است عمل شود".

با گذشت ۱۸ روز از آغاز ناآرامی‌هایی که با اعتراض به گران شدن بنزین آغاز شد هنوز هیچ مقامی در ایران آماری از کشته‌شدگان این حوادث ارائه نداده است.

سازمان عفو بین‌الملل برآورد کرده است که در ین ناارامی‌های دست کم ۲۰۸ معترض جان خود را از دست داده‌اند. بعضی گزارش‌ها تعداد کشته‌شدگان را بیش از این تخمین زده است.

پرداخت دیه و دلجویی از خانواده‌ "قربانیانی که در جریان تظاهرات اعتراضی به هر نحو جان خود را از دست داده‌اند" از جمله پیشنهادهای دیگری است که آیت‌الله خامنه‌ای با آن موافقت کرده است.

رهبر ایران درباره کسانی که بنا بر گزارش شورای عالی امنیت ملی "به صورت مسلحانه و در درگیری با نیروهای حافظ امنیت کشته شده‌اند" موافقت کرده است که "پس از بررسی وضعیت و سوابق خانواده آنان، حساب خانواده‌های موجه و آبرومند از فردی که اقدام به عمل مجرمانه نموده جدا شود."

مقام‌های سیاسی، نظامی و امنیتی ایران اصرار دارند که "اغتشاشگران" عامل کشتن تعدادی از شهروندان در جریان اعتراض‌ها بوده‌اند. آنها هنوز سندی برای این ادعا ارائه نکرده‌اند اما ویدیوهایی زیادی از تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضان منتشر شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای پیشتر ناآرامی‌های اخیر را "یک توطئه‌ عمیق وسیع بسیار خطرناک" توصیف کرده بود و درباره این وقایع گفته بود "حرکت تخریب، شرارت و آدمکشی... لشکر خود را وارد کردند."

توضیح ویدئو،

مادر پویا بختیاری: از دست دادن پویا تا آخر عمر با من است

عفو بین‌الملل پیشتر گفته بود آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با "اشرار" خواندن معترضان، به نیروهای امنیتی برای سرکوب شدید "چراغ سبز" نشان داده است.

"مشکوک به شرارت"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

گزارش دبیر شواری عالی امنیت ملی در دسته‌بندی کشته‌شدگان ناآرامی‌ها به گروه سومی هم اشاره کرده که "مشکوک به شرارت بوده‌اند." آقای خامنه‌ای با این پیشنهاد که با خانواده‌های این کشته‌شدگان با "رأفت اسلامی" برخورد شود، موافقت کرده است.

مقام‌های ایران می‌گویند "اغتشاشگران و اشرار" عامل ناآرامی‌ و خشونت در جریان تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف بوده‌اند و تاکید می‌کنند که این افراد با برنامه‌ریزی قبلی و "دستور خارجی" اقدام کرده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، امروز چهارشنبه ۱۳ آذر خبر داده است که "اعترافات" تلویزیونی کسانی که به صورت "سازمان‌یافته در این اغتشاشات آمده‌ا‌ند پخش خواهد شد". او مدعی شده است که این افراد دو سال برای کارهای خود برنامه‌ریزی کرده بودند.

آقای روحانی از قوه قضائیه خواسته به پرونده کسانی که "تخلف کرده" یا "وابسته و نفوذی" هستند رسیدگی شود اما گفته است با افرادی که "جرم و گناهی نداشتند یا کم بوده باید با رأفت با آنها برخورد کنیم تا آزاد شوند".