۱۶ آذر؛ حمایت گروهی از دانشجویان از اعتراض‌های آبان ماه

STUDENT

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

یکی از تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که گروهی از دانشجویان همزمان با روز دانشجو در چندین نقطه از جمله دانشگاه‌های تهران و امیرکبیر (پلی‌تکنیک) در حمایت از اعتراض‌های اخیر دست به تجمع زدند.

در ویدئوهای منتشر شده، دانشجویان در حال سردادن شعارهایی در حمایت از معترضان و همچنین در اعتراض به خشونت‌ها و کشته شدن عده‌ای از شهروندان دیده می‌شوند.

در یکی از این ویدئوها، دانشجویان در دانشگاه تهران شعار می‌دهند: "خیابان‌ها خونی شد، آزادی قربانی شد."

در دانشگاه پلی‌تکنیک نیز دانشجویانی دیده می‌شوند که شعار می‌دهند: "از هفت‌تپه تا تهران، زحمت‌کشان در زندان." اشاره این دانشجویان به دستگیری فعالان کارگری، در کنار معترضانی است که در جریان تظاهرات آبان ۹۸ دستگیر شده‌اند.

از دانشگاه علامه طباطبایی نیز ویدئویی منتشر شده که در آن دانشجویان شعار می‌دهند: "آبان ماه امساله، کشتار میدان ژاله."

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر،

تصویری از تجمع دانشجویان در روز ۱۶ آذر ۹۸

در جریان اعتراض‌های آبان ماه امسال که کمتر از یک هفته به طول انجامید، ده‌ها تن کشته شدند. سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که تعداد کشته‌شدگان دست‌کم ۲۰۸ نفر است و همچنان تلاش‌های این سازمان برای شمارش دقیق کشته شدگان ادامه دارد.

در عین حال منابع رسمی، از جمله دولت، منابع امنیتی، سپاه پاسداران یا قوه قضائیه، هنوز تعداد دقیق کشته شدگان را اعلام نکرده‌اند.

با این حال تعدادی از نمایندگان مجلس به شکل غیرمستقیم از تعداد بالای آمار کشته شدگان یا بازداشتی‌ها سخن گفته‌اند.

جهابنهخش محبی‌نیا، نماینده میاندوآب در مصاحبه‌ای گفته است: "اینکه تعداد دقیق کشته شدگان را اعلام نمی کنیم به چه منفعتی می‌رسیم، نمی دانم. اگر مردم بپذیرند و واقعیت را بگوییم، خیلی به نفع ماست چون آمار و ارقامی که من بیرون می شنوم واقعا وحشتناک است."

روز ۱۶ آذرماه، سالگرد کشته شدن سه دانشجوی دانشگاه تهران (مهدی شریعت‌رضوی، مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی) توسط حکومت وقت ایران در سال ۱۳۳۲ است. دانشجویان در جریان آن واقعه به حضور ریچارد نیکسون، معاون وقت رئیس‌جمهوری آمریکا معترض بودند.

این روز که با نام "روز دانشجو" گرامی داشته می‌شود، بارها به بهانه تجمعات و گردهمایی‌های اعتراضی تبدیل شده است.

ضمن اینکه به طور سنتی، رئیس‌جمهور ایران در این روز در یکی از دانشگاه‌ها سخنرانی می‌کند.

توضیح ویدئو،

از شعارهای ضد دولتی تا جو امنیتی؛ روز دانشجو با تظاهرات اعتراض‌آمیز همراه شد

اما در سال جاری اعلام شد که حسن روحانی در دانشگاه حاضر نخواهد شد و در اقدامی بی‌سابقه، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه به دانشگاه تهران می‌رود.

اعتراض‌های آبان ماه که به شکل گسترده‌ای در سراسر کشور برگزار شد، در ابتدا واکنشی بود به تصمیم حکومت برای افزایش قیمت بنزین. مقام‌های دولت و در صدر آنها حسن روحانی مصرند که این تصمیم فراتر از سطح دولت و در جلسه سران قوا گرفته شده است.

با این حال تعداد بالای کشته شدگان و عدم حمایت از معترضان موجب شد تا آقای روحانی و نزدیکانش با انتقادهایی روبه‌رو شوند.