آمادگی ایران برای 'تبادل فراگیر' زندانی با آمریکا

مسعود سلیمانی (چپ) پس از آزادی در کنار محمد جواد ظریف حق نشر عکس isna
Image caption مسعود سلیمانی (چپ) پس از آزادی در کنار محمد جواد ظریف

مقام های ایرانی روز دوشنبه گفته اند که این کشور آماده مبادله زندانیان بیشتری با آمریکا است اما مذاکرات گسترده‌تر بر سر برنامه اتمی را به لغو تحریم ها منوط کرده اند.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت: "پس از به خانه باز گرداندن گروگان‌مان در این هفته، کاملا برای تبادل فراگیر زندانیان آمادگی داریم. توپ در زمین ایالات متحده است."

این اظهارات پس از آن است که دو کشور دو زندانی مبادله کردند.

مقام‌های ایران و آمریکا روز شنبه ۷ دسامبر مبادله مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه زندانی در آمریکا، با ژیائو وانگ، شهروند آمریکایی محبوس در ایران را تائید کردند.

در روز دوشنبه همچنین علی ربیعی سخنگوی دولت ایران جزییاتی درباره آن مبادله ارائه کرد.

او گفت: "پیشنهاد مبادله زندانیان یک ‌سال و نیم پیش در حاشیه مجمع داده شد که آمریکا از آن خودداری کرد ولی ما به دلایل انسان دوستانه بنا بر پیامی که یک مقام سابق آمریکا داده بود تا برای آزادی دکتر سلیمانی تبادل انجام شود پذیرفتیم و حتی به دنبال آزادی همه در مقابل همه بودیم."

وزیر امور خارجه ایران در ماه سپتامبر که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود برای آزادی ژیائو وانگ در برابر مسعود سلیمانی که به جرم دور زدن تحریم ها در آمریکا زندانی شده بود، اعلام آمادگی کرده بود.

آقای ربیعی همچنین گفت "همان‌طور که گفتیم آماده بازگرداندن همه ایرانیانی که به ناحق در آمریکا زندانی هستند نیز آمادگی داریم. اما بسط این گفت‌وگوها به سایر مسائل باز هم به آمریکا بستگی دارد. آمریکا همین امروز می‌تواند با توقف تحریم‌هایی که انجام داده و ظالمانه دنبال کرده همان‌گونه که قبلا نیز اعلام کردیم زمینه را برای ۱+۵ آماده کند."

مبادله روز شنبه طی مذاکراتی غیرمستقیم انجام شد و مقام های دو کشور از آن ابراز خرسندی کرده اند.

دونالد ترامپ مبادله دو زندانی ایرانی وآمریکایی را 'تبادل گروگان' خواند و از ایران به خاطر 'مذاکره ای بسیار منصفانه' که به آزادی این دو نفر منجر شد، تشکر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به طور تلویحی دولت ایران را به مذاکره بر سر مسائل مهم تری تشویق کرد و گفت است: 'دیدید، ما می توانیم با هم به توافق برسیم.'

دو کشور حدود چهار سال پیش در جریان قرائت بیانیه اجرایی شدن تواق هسته ای (برجام) مبادله چند زندان را در وین اعلام کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژیائو وانگ، محقق چینی تبار در عکسی قدیمی در کنار همسر و فرزندش

در تبادل روز شنبه، ایران، ژیائو وانگ، محقق چینی تبار دانشگاه پرینستون آمریکا را که از سال ۲۰۱۶ در ایران زندانی بود آزاد کرد. در مقابل، آمریکا مسعود سلیمانی، استاد و پژوهشگر ایرانی را که از یک سال پیش در آمریکا زندانی بود، آزاد کرد.

مسعود سلیمانی، رئیس انجمن هماتولوژی ایران و پژوهشگر سلول های بنیادی به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شده بود.

او یک سال پیش با ویزای شش ماهه مطالعاتی راهی ایالت مینه‌سوتای آمریکا شد تا فرصت مطالعاتی خود را در کلینیک مایو در این ایالت بگذراند.

اما پلیس فدرال آمریکا در اکتبر ۲۰۱۸ بلافاصله بعد از رسیدن به خاک آمریکا او را بازداشت کرد و به زندانی در آتلانتا مرکز ایالت جورجیا فرستاد.

گفته شده بود دلیل بازداشت او و دو دانشجوی سابقش خرید هشت ویال (شیشه کوچک) حاوی "هورمون رشد انسان" بوده که به ادعای مقام‌های آمریکایی جزو مواد تحریمی بوده است.

این دو دانشجوی سابق آقای سلیمانی بعد از مدتی به قید وثیقه آزاد شدند. رسانه‌های آمریکا نام این دو نفر را محبوبه قائدی و مریم جزایری، اعلام کردند.