زنگنه: بعید است در سفر روحانی به ژاپن بحث تحریم مطرح شود

بیژن زنگنه حق نشر عکس IRNA

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران می گوید بعید است در سفر حسن روحانی به ژاپن "برداشته شدن" تحریم‌های آمریکا مطرح شود و "اگر قرار به چنین مذاکره‌ای باشد نمی‌تواند به یک کشور محدود باشد." ‌

وزیر نفت ایران که در حاشیه همایش "رویداد نوآوری وزارت نفت" صحبت می‌کرد گفت در این سفر رییس جمهور ایران را همراهی نخواهد کرد.

همزمان علی ربیعی سخنگوی دولت گفت سفر آقای روحانی به ژاپن "ربطی به مسائلی مثل مذاکره با آمریکا ندارد اما از پیام‌ها و ابتکارهای عمل ژاپنی‌ها استقبال می‌کنیم."

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه هم گفته این سفر "فشرده و یک روزه" است و "نباید توقع خاصی داشت."

اما دو روز پیش عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود "ژاپن پیشنهاداتی برای کاهش تنش در منطقه داده و هدف از سفر رئیس جمهوری به ژاپن گسترش روابط دو کشوراست."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تلاش تازه ژاپن برای میانجیگری بین ایران و آمریکا

حسن روحانی قرار است ۲۸ آذر به ژاپن سفر و با شینزو آبه نخست وزیر این کشور دیدار کند. خرداد امسال شینزو آبه اولین نخست وزیر ژاپن شد که در دوران جمهوری اسلامی به تهران سفر کرده است. او با حسن روحانی و آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران دیدار کرد.

در آن زمان تنش ایران با آمریکا و بریتانیا در خلیج فارس به اوج رسیده بود و بسیاری گفتند نخست وزیر ژاپن قصد داشته در نقش میانجی ظاهر شود، هر چند این موضوع رسما تائید نشد. رهبر ایران در آن دیدار به آقای آبه گفته بود که ایران با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.

"خارج كردن" ايران و ونزوئلا از بازار نفت

آقای زنگنه همچنین امروز گفت تحریم‌های آمریکا تنها برای اهداف سیاسی نبوده و برای آمریکا "منفعت اقتصادی" داشته است.

به گفته وزیر نفت ایران "آمریکا در سال‌های ٢٠١٨ و ٢٠١٩، هر سال یک و نیم ميليون بشكه به تولید روزانه خود اضافه كرد و نفتش را نزديك شصت دلار فروخت."

آقای زنگنه گفت آمریکا با خارج كردن ايران و ونزوئلا از بازار "با زور و گردن‌کلفتی" توانست "تقريبا بدون مشكل بازار نفت خود را حفظ کند."

او همچنین گفت ایران می‌داند چگونه بازار نفت خود را دوباره احیا کند اما اول "باید تلاش شود تا تحریم‌ها را عزتمندانه برداریم."

"ما می‌دانیم چگونه از پس قلدربازی‌های برخی تولیدکنندگان برآییم. فقط تحریم را بگذرانیم، بعد می‌دانیم چگونه بازارمان را برگردانیم."‌