دادستان کل کشور: دادگاه عناصر اصلی حوادث آبان‌ماه هفته آینده آغاز می‌شود

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر،

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، گفته کیفرخواست بسیاری از دستگیرشدگان حوادث آبان‌ماه در تهران و شهرستان‌ها نیز صادر شده و از هفته آینده دادگاه آنان نیز آغاز می‌شود.

او در خصوص بازداشت‌شدگان همچنین گفته است آن دسته از افرادی که قابل آزاد شدن بوده‌اند و نقش آنها بیشتر متأثر از تحریکات بوده با "قرارهای محدود و بعضا بدون قرار، آزاد شده‌اند."

مقامات ایران پس از بازداشت هزاران نفر در ارتباط با اعتراضهای آبان ماه در ایران، گفتند "در حال غربالگری" زندانیان هستند.

او همچنین اعلام کرده "تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان‌ماه پس از بررسی کامل و تفکیک آنها اعلام خواهد شد".

مقامات ایران تاکنون از اعلام شمار جانباختگان خودداری کرده‌اند. این در حالیست که سازمان عفو بین‌الملل می‌‎گوید دستکم ۳۰۴ نفر در اعتراضات آبان کشته شدند.

آقای منتظری در خصو خشونتها در این اعتراضات گفته "بیشترین آسیب‌دیدگان این حادثه از نیروهای انتظامی بود".

او اضافه کرد "حوادث تلخ اخیر بی‌تردید ریشه در برنامه‌ریزی آمریکا، اسرائیل، عربستان و اسرائیل دارد. او ابراز امیدواری کرده که مسئولان امنیتی ابعاد مختلف این حادثه را برای مردم تبیین کنند و اطلاعات به‌دست‌آمده به‌صورت مستند در "رسانه ملی" پخش کنند".

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، و شماری دیگر از مقامات خواستار پخش اعترافات متهمان شدند.

با گذشت چند هفته از اعتراضات گسترده ضدحکومتی پس از گرانی غافلگیرانه بنزین، بازداشت‌ها در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد.

در یکی از معدود آمارهای منتشر شده حسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی آمار بازداشت‌شدگان را تا ۵ آذر ۱۳۹۸ حدود هفت هزار نفر اعلام کرده بود.

بعدتر گزارش‌های مختلفی از بدرفتاری و آزار بازداشت‌شدگان منتشر شد.

اما مدتی قبل دادستان کل کشور با حضور در زندان فشافویه گزارش‌ها درباره بدرفتاری با زندانیان را تکذیب کرد.

انتقاد دادستان کل کشور از وزیر ارتباطات

دادستان کل کشور همچنین از وزارت ارتباطات به خاطر دو روز "تعلل" برای قطع اینترنت در جریان اعتراضات ماه گذشته انتقاد کرده و گفته "چرا باید با ۴۸ ساعت تأخیر فضای مجازی بسته شود؟ چه کسی پاسخگوی خسارتی که به مردم وارد شده است؟ چه کسی پاسخگوی جان‌ها و خون‌هایی است که به‌ناحق ریخته شده است؟ چه تعداد از نیروهای بسیجی و انتظامی و پاسدار ما جان باختند و توسط عوامل دشمن به شهادت رسیدند؟ چه تعداد از مردم بی‌گناه در خیابان توسط گلوله یا آتش یا سلاح سرد اشرار جان باختند و مصدوم شدند؟".

آقای منتظری همچنین گفته "فضای مجازی از خارج کشور بستر هدایت اغتشاش شده بود و می‌گفتند فلان ساعت به فلان خیابان بروید. ما فریاد می‌زنیم که آقای وزیر ارتباطات این مسیر جهنمی فضای مجازی که دارد مملکت را به آشوب می‌کشد را ببند".

پیشتر رسانه‌های نزدیک به محافظه‌کاران از محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات انتقاد کرده بودند که او برای پرهیز از صدور دستور قطع اینترنت، در جریان اعتراضات دو روز به مرخصی رفته بود.